дивись.info

В очікуванні провокацій: від Садового вкотре вимагають дозволити перепоховання у РФ Миколи Кузнєцова

В очікуванні провокацій: від Садового вкотре вимагають дозволити перепоховання у РФ Миколи Кузнєцова

Представники низки громадських організацій вчергове звернулися до міського голови Львова Андрія Садового із проханням посприяти родичам радянського розвідника Миколи Кузнєцова у проведенні ексгумації його праху для подальшого перепоховання в Російській Федерації.

Вони переконані, що це покладе край провокаціям на місці поховання, та позбавить Львів ще одного символу комуністичної епохи.

Історик Іван Сварник нагадує, що Микола Кузнєцов був професійним терористом і провокатором, спецагентом НКВС.

«Першочерговим своїм завданням він вважав вбивство високопоставлених німецьких чиновників і військових, бажано якомога вищого рангу, таких як рейхскомісар України Еріх Кох, губернатор дистрикту Галичина Отто Вехтер. Це потрібно було тому, що вбивсвто німецьких  посадовців викликало масові репресії проти місцевого населення і руху опору. А репресії сприяли посиленню антинімецьких настроїв. Так, на місце замаху на імперського радника в Рівному, Кузнєцов підкинув документи вбитого німцями українського підпільника. Це дало привід німцям розстріляти понад 300 українських заручників. Аналогічна ситуація була у Львові, тут німці вбили понад 2000 заручників і кілька сотень в’язнів», – каже Іван Сварник.

На його думку останки Кузнєцова можна було б обміняти на останки когось з українців, які поховані у Росії.

«Наприклад, в селі Ярополче під Москвою є могила нашого гетьмана Дорошенка. Можна би було їх обміняти на останки генерала Чупринки. У Росії знають, де він похований», – каже історик.

Активісти наголошують, що могила Кузнєцова регулярно виступає об’єктом різноманітних провокацій. «У березні з могили Кузнєцова було викрадено погруддя, це було широко висвітлено у російських ЗМІ», – каже голова ВГО «Поклик нації» Тарас Боднар.

Тим часом, родичі радянського розвідника уже багато років ініціюють його перепоховання у Росії, власним коштом.

«Родина Миколи Кузнєцова звернулася з проханням дозволити ексгумацію його останків для їхнього перевезення і перепоховання у м. Єкатеринбург на території Російської Федерації. Ще 27 жовтня 2017 року Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій спільно з Інститутом національної пам’яті під головуванням віце-прем’єр-міністра України Павла Розенка на прохання родичів Миколи Кузнєцова прийняли рішення надати такий дозвіл для подальшого перепоховання їхнім коштом. Цим рішенням львівській місцевій владі було рекомендовано в найкоротші терміни провести всі необхідні процесуальні заходи та забезпечити його виконання», – додає Тарас Боднар.

Втім, за його словами, жодної реакції з боку ЛМР не було.

«Питання замикається на Львівській міській владі. Для цього міській владі потрібні останки радянського диверсанта – це велика загадка. Лише за минулий рік на адресу міського голови було скеровано 5 звернень від різних ГО, які теж залишися без відповіді», – каже Тарас Боднар.

На думку голови ГО «Громадська варта» Юрія Антоняка, Андрій Садовий послідовно займає промосковську позицію.

«Це був спротив встановленню пам’ятника митрополиту Шептицькому, спротив щодо демонтажу Монумента Слави на вулиці Стрийській, підтримка прокомуністичних ветеранських організацій з міського бюджету», – каже Юрій Антоняк.

Водночас, історик Орест Круковський каже, що потрібно переконатися що на Пагорбі Слави похований саме Кузнєцов. «Щоб піднімати таке питання, нам треба бути абсолютно впевненими, що забирають саме останки Кузнєцова. Були версії, що там похований німецький офіцер і потрібно провести генетичну експертизу, звичайно коштом родини», – каже історик.

Свою стурбованість активісти пояснюють тим, що наближається 9 травня, коли у РФ відзначають «День перемоги» і могила Кузнєцова може бути використана для чергової провокації.

Відтак, вони скерували до міського голови чергове звернення. «Звертаємося до Вас із проханням посприяти родичам М. Кузнецова в якомога швидшій ексгумації праху та перевезенні за межі нашої багатостраждальної неньки України для перепоховання в Росії залишків диверсанта-провокатора, який винний у загибелі тисяч українців.

У разі ігнорування цієї заяви залишаємо за собою право на не заборонені чинним законодавством України мирні акції протесту з цього приводу у Львові, Луцьку, Рівному та Києві», – йдеться у зверненні.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.