Пікнік на природі: як спланувати корисний і безпечний відпочинок

91_5d0a2975535a8
Фото: відкриті джерела (ілюстративне)

Комфортний відпочинок - це не лише близькі люди і вдало вибране місце. Не менш важливо подбати про корисне меню і заходи безпеки. Розповідаємо, про що важливо пам’ятати, готуючись до пікніка.

В МОЗ розповіли, про що важливо пам’ятати, готуючись до пікніка.

Правило №1 здорового пікніка - впевніться, що убезпечили себе від іксодових кліщів, гадюк і небезпечних наслідків відпочинку попередньої компанії:

Захиститись від кліщів допоможе відповідний одяг: з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Також зауважте, що на світлому однотонному одязі краще помітно кліща. Власне, кліщі - це не комахи, а павуки, вони не літають і не живуть на деревах. Іксодові кліщі живуть в грунті і нападають виключно з трави. Кліщі можуть повзти лише вверх, а не знайшовши місця для прикріплення — знову падають на землю. Уважно оглядайте себе після збору хмизу. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою уважно вивчивши інструкцію по використанню.

Зверніть увагу на тривалість дії засобу і зауважте, що натуральних засобів для відлякування кліщів не існує. Перевіряйте місце для пікніка, щоб вберегтись від укусів змій. Пошарудіть палицею довкола вибраного місця. Це відлякає гадюк, вони відповзуть. Якщо побачили змію — не робіть різких рухів, адже вони зазвичай не помічають нерухомі об’єкти, не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки. Створіть шум палицею - цього достатньо.

Не розпалюйте багаття на вугіллі, що залишилось від попереднього вогню. На жаль, досі багато людей після пікніка спалюють пластиковий посуд, а це - смертельно небезпечна хімічна отрута. Оптимальне місце для вогню - мангал, очищений від попелу. Так само після пікніка пересвідчіться, що загасили полум’я.

Після пікніка оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Після пікніка відразу змініть і ретельно огляньте одяг, випрасуйте його, перевірте речі, які принесли з прогулянки (квіти, тощо), огляньте домашніх улюбленців і дітей, а потім себе. Це добре робити весь час від квітня до середини червня і з вересня до середини листопаду після прогулянок в парку і лісі.

Складіть оптимальне меню.

Надійність у перевезенні і зручність у споживанні - два головних критерії у складанні меню для пікніка.

Не купуйте їжу - особливо м'ясо і молочні продукти - на стихійних ринках. І забудьте про звичку “проби” овочів і фруктів: пробуйте продукти уже вдома, перед тим ретельно вимивши. Відділяйте сире від готового: одну дошку не можна використовувати для розділки м’яса і нарізання овочів. У кошику для пікніка не кладіть сирі продукти вище готових страв.

Мийте руки, фрукти та овочі, ножі та поверхні, на яких нарізатимете та подаватимете їжу, захищайте їжу від комах. М'ясні та інші висококалорійні страви збалансуйте овочами. Не беріть на пікнік торти, тістечка з кремом й інші солодощі - вони дуже швидко псуються і тому часто стають причиною отруєння.

Починайте пікнік із їжі, щоби страви не були на столі більше двох годин, бо в спеку продукти псуються надзвичайно швидко. якщо їжа залишилась після пікніка - не зберігайте її “на завтра”.

Запасіться водою

Звичайна вода найкраще втамовує спрагу. Здорові альтернативи — лимонад, узвар і молочна сироватка, а від енергетиків і солодких газованих напоїв краще відмовитись.

Навіть кілька ковтків води врятують нас від зневоднення, тому напоготові завжди слід мати питну воду.

Якщо ви відчуваєте сухість в роті, невелике запаморочення чи втому — скоріш за все це спрага. Сама спрага має змушувати нас пити воду, а не визначені норми споживання води на день.

Укомплектуйте аптечку

Аптечка має бути укомплектована відповідно до ваших потреб та містити лише препарати, у яких не вийшов термін придатності. Щоб бути готовим до будь-якої ситуації, ГО «Захист Патріотів» підготували базовий набір, який має увійти до аптечки кожного:

2 пари рукавичок клапан з плівкою для проведення штучного дихання засоби для зупинки кровотечі — турнікет, кровоспинний бинт з гемостатичним засобом марлеві серветки різних розмірів бинти марлеві нестерильні еластичні бинти з можливістю фіксації пластирі різних розмірів термоковдра атравматичні ножиці для того, щоб мати можливість розрізати одяг на потерпілому велика хустина, якою можна зафіксувати кінцівку постраждалого антисептичні засоби - дезінфікуючий засіб для рук, спиртові серветки жилет зі світловідбиваючими елементами, ліхтарик, маркер

Не менш важливо — вміти надавати домедичну допомогу, до приїзду швидкої. Цього вчать на спеціальних курсах, яких нині є багато. На базових курсах навчають як надавати допомогу при невідкладних станах — зупинка серцебиття та дихання, інфаркт, інсульт, удавлення сторонніми предметами. Довші курси вже мають свою специфіку, до прикладу, це може бути курс надання першої допомоги дітям. Важливо відпрацювати навички на практичних заняттях, на практиці спробувати різні методики на манекені, самостійно розібрати різні ситуації та вивчити своєрідні лайфхаки та їх застосування.

Якщо вкусила змія

1. Якнайшвидше зверніться до лікаря.

2. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:

Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався. Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком. Дайте постраждалому воду - при усусі змії важливо багато пити. Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії. При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення. Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.

Ні в якому разі не обробляйте рану додатково, не припікайте її і не накладайте джгут і не вживайте алкоголь. Також не можна висмоктувати отруту, бо так ви збільшуєте ймовірність зараження (це допустимо лише у тоді, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу).

Якщо виявили кліща на шкірі:

1. Негайно зверніться до найближчого травмпункту. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

2. Після видалення кліща змастіть рану антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.

Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

3. Ретельно вимийте руки з милом.

Будь-які порушення стану здоров’я - привід повернутися додому і проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром.

Бригада екстреної медичної допомоги має прибути на місце події у містах – протягом 10 хвилин, у населених пунктах поза межами міста – протягом 20 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: