• USD: 41.50
  • EUR: 40.90

Актуальні теми:

Підтримати

У церкві святого Климентія у Львові навчають, як реставрувати дерев’яні храми

У церкві святого Климентія у Львові навчають, як реставрувати дерев’яні храми
Фото з архіву.

З 24 червня до 6 липня у храмах Львівщини проходитиме Міжнародна майстерня-воркшоп «Реставрація дерев’яної церкви».

В її рамках проводитимуть лекції, екскурсії, семінари, зустрічі, обговорення питань збереження українських дерев’яних церков для всіх зацікавлених у цьому питанні. Так організатори хочуть привернути увагу до проблеми і, залучивши досвід колег зі США, виховати нових фахівців, які б допомагали врятувати пам’ятки культури такого роду.

Стартувало навчання у храмі-музеї св. Климентія Шептицького, у якому зібрано унікальну колекцію сакрального мистецтва. Реставратор дерева зі США Юрій Янчишин, який є одним із засновників воркшопу, зараз проводить тут лекції. Він вчить слухачів на основі іконостасу оцінювати пошкодження дерева і шукати шляхи розв’язання проблем.

«Питання збереження української культури і зокрема дерев’яної спадщини  потребує ретельного дослідження. Робота б дуже спростилася, якби ви скористалися досвідом закордонних фахівців. Ми маємо, приміром, ефективні технології боротьби із жуками у Нью-Йорку. І я хотів би поділитися  ними, щоб  ви могли зберегти ваші ікони, іконостаси, церкви», - каже Юрій Янчишин.

Слухачами цих лекцій є студенти, магістри, реставратори із досвідом роботи, кандидати наук, які працюють науково над збереженням дерев’яних пам’яток культури. Один із учасників воркшопу Юрій Ткач, реставратор та працівник храму-музею святого Климентія Шептицького, випускник Львівської національної академії мистецтв демонструє відреставровану ним  ікону «Богородиці Одигітрії», над якою працював два роки і розповідає: «За два тижні тут можна почути те, що у вузі не почуєш, можливо, і за два роки. Коли ми слухаємо лекції пана Юрія, я особисто для себе, пропрацювавши вже в реставрації більше станкового, але й монументального живопису,  розумію, що ми рухались взагалі не тим шляхом. Наші фахівці не роблять такого глибокого аналізу і не проводять такої серйозної роботи зі збереження деревини. У наших реаліях ми більше зосереджені на тому, щоб врятувати бодай щось. Навіть розробити методи концепції збереження пам’ятки - це дуже довгий і дорогий процес. А в рамках воркшопу під керівництвом професорів є можливість розібратися з цим і надалі працювати над збереженням унікальної пам’ятки».

Наступного тижня навчання продовжиться у дерев’яній церкві в селі Кугаєві Пустомитівського району, до проблем якої також хочуть привернути увагу державних органів. До цього часу, як кажуть організатори, будь-які роботи проводилися тут лише з ініціативи громадськості.

Також команда організаторів воркшопу побуває у церквах у Славську та ще кількох, внесених до світової спадщини ЮНЕСКО. Після закінчення навчання, аудіо- та відеоматеріали лекцій представлять для тих вузів, які навчають фахівців таких відповідних спеціальностей.

Вікторія КАПУСТИНСЬКА

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: