дивись.info

Протести у Тбілісі: чому грузини вийшли на вулиці і чого вимагають

Протести у Тбілісі: чому грузини вийшли на вулиці і чого вимагають

Грузію сколихнула хвиля протестів, спровокована російським православним комуністом Сергієм Гавриловим. 20 червня на вулиці Тбілісі вийшли тисячі городян.

Активісти вимагали від росіян вибачень, згодом – відставки голови грузинського парламенту Іраклія Кобахідзе, очільника МВС Георгія Гахарії та керівника Служби безпеки Грузії Вахтанга Гомелаурі. Опісля протестувальники штурмували парламент, поліція застосувала проти них сльозогінний газ і гумові кулі. Постраждали близько 240 осіб.

Про причини і наслідки протестів у Тбілісі ІА Дивись.info розповіли активні учасники мітингів: гід Ґеорґій Божадзе, архітектор Лаша Барблішвілі та ресторатор Єлєна Єрофеєва.

Ґеорґій Божадзе:

Приїзд російських депутатів завжди викликав негативну реакцію в грузинському суспільстві, але наскільки я пам’ятаю, досі всі заходи за участю російських депутатів проходили не в держустановах. Крім того, ще були різні інциденти за участю представників окупаційних режимів. Наприклад, у травні 2016 рокі на очах у людей вбили молодого хлопця на лінії окупації в Абхазії Гигу Отхозорія. 22 лютого 2018 року викрали, катували і вбили колишнього військовослужбовця грузинської армії Арчила Татунашвілі. І коли відмовлялися передавати тіло, наш уряд не реагував доти, поки не отримав гнів грузинського суспільства – люди стали виходити на акції протесту.

Влада не реагувала і тоді, коли російські військові продовжували повзучу окупацію в Цхінвальському регіоні, протягали колючий дріт, прихоплюючи 50-100 метрів нових територій вздовж лінії окупації. Активістам доводилося влаштовувати акції протесту, починати патрулювати лінію окупації, вставати біля останнього стовпа, щоби не дозволити далі тягнути колючий дріт. Вся ця злість щодо політики Кремля і злочинної бездіяльності влади накопичувалася. Останньою краплею став приїзд російського депутата Гаврилова, православного комуніста, який зайняв крісло спікера грузинського парламенту.

Лаша Барблішвілі:

Першою вимогою протестувальників було видворення російського депутата з країни та покарання чиновників винних у тому, що він опинився в кріслі спікера. Також люди вимагали відставки і самого голови парламенту. Неадекватна реакція влади на цю вимогу викликала обурення людей, що переросло в зіткнення з поліцією. У зв’язку із цим спікер пішов у відставку вже наступного дня. Після силового розгону акції протесту 20 червня люди почали збиратися біля будівлі парламенту щовечора з вимогою відставки міністра внутрішніх справ, який впустив пана Гаврилова через кордон і жорстко розігнав акцію протесту. Також з’явилася вимога звільнення всіх затриманих учасників акції протесту 20 червня і проведення парламентських виборів 2020 року за пропорційною системою. Всі вимоги на сьогодні виконані, окрім відставки міністра внутрішніх справ. Люди продовжують протестувати доти, поки не буде виконано останню вимогу.

Єлєна Єрофеєва:

Події в Грузії насамперед вплинуть на сприйняття Грузії в Кремлі. Навіть в умовах проросійської влади Грузія ніколи не повернеться на російську орбіту і твердо продовжуватиме рух в бік ЄС і НАТО. І думаю, наші західні друзі та партнери теж ще раз в цьому переконалися. Прагнення Грузії до демократичних цінностей – це вибір не окремо взятого Шеварднадзе або Саакашвілі, а грузинського народу! Також дуже важливі процеси відбуваються всередині країни. Триває гуртування громадянського суспільства, люди абсолютно різних поглядів об’єдналися навколо вимог акцій протесту і стоять разом біля парламенту. Триває процес об’єднання політичних партій, а політики, які вчора ненавиділи один одного, сьогодні виступають разом на акціях. Але ще важливіше, що молоде покоління вийшло на передній план і взяло в свої руки ініціативу. Студенти, актори, співаки, активісти різних організацій є організаторами та провідниками протесту, а політики їм підпорядковуються, адже їм лише зрідка вдається виступити з промовою.

Станом на 28.06.2019 року зі слів активістів, акції продовжуються, кількість людей на площах не зменшується, а головна вимога – відставка міністра МВС – досі не виконана.

О 14:00 почалося засідання Уряду, повідомляється про його ймовірну відставку.

 

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.