дивись.info

П’ята частина польських роботодавців наймає працівників нелегально

П’ята частина польських роботодавців наймає працівників нелегально
Фото ілюстративне.

Смерть українського робітника і залишене його тіло в лісі є яскравим прикладом патології польського ринку праці – дотримання прав працюючих іноземців. Проведені перевірки показали, що майже кожен п’ятий перевірений роботодавець наймав іноземців нелегально.

Тіло Василя Чорнея було знайдене в 130 км від заводу з виробництва трун, на якому він працював. Історія, описана Gazeta Wyborcza, шокує, але в той же час є яскравим прикладом того, як закінчується звернення з правами трудящих.

Справа нагадує, однак, що це драматичний приклад проблеми, яка обговорюється тільки в той час, коли засоби масової інформації повідомляють про нові скандали – «фермера», що кидає чоловіка з інсультом на автобусній зупинці, 38-річну жінка, яка народжує дитину на фабриці.

Однак в кожній такій історії є численні щоденні драми українців, які приїжджали до Польщі «на роботу».

Голова Міжпідприємницької профспілки українських робітників в Польщі Юрій Карягин визнає, що кожен день число людей, обдурених роботодавцями, досягає 20. Всі вони звертаються по допомогу в інформаційно-консультаційний центр. Є дві найактуальніші проблеми – невиплата заробітної плати і небажання підписати контракт з працівником. Крім того, тут можна додати дороге житло і просто «вмивання рук» в ситуації, якщо стався нещасний випадок.

Як і у випадку з Василем Чорнеєм, який втратив свідомість, але замість того, щоб викликати швидку допомогу, власниця компанії вчинила зовсім по-іншому.

Ситуація ще більш шокуюча тим, що 36-річний хлопець працював у будівельній галузі на законних підставах, тому він мав право на медичне обслуговування. На виробництві трун він тільки підробляв. Проте виклик швидкої допомоги міг виявити практику чорної зайнятості, яка в будь-якому випадку виявилася після його смерті. В результаті, як правоохоронні органи, так і Регіональна інспекція праці в Познані займаються цим питанням.

Згідно з даними Національної інспекції праці, «чорна робота» є надзвичайно поширеним явищем. З початку 2019 року інспектори провели майже 8 тисяч перевірок. У 18,4% виявлено випадки працевлаштування іноземців без підписання договору. Найчастіше це співробітники з України, яких в Польщі в розпал сезону буває навіть 2 мільйони. Найчастіше вони були нелегально прилаштовані в будівництві, в управлінні, торгівлі, сферах ремонту і «допоміжній діяльності», тобто в агентствах тимчасової роботи.

І все це в країні, з якої, за офіційними даними, емігрувало понад 2,5 мільйона чоловік, а решта  вирішують виїжджати на сезонній основі щороку. У країні, уряд якої визнав вкрай важливим забезпечити права польських емігрантів в разі брексіта. Нарешті, в країні, громадяни якої в перші роки після вступу до Європейського Союзу багато разів відправлялися в «трудові табори» в країни ЄС, і випадки поганого поводження до сьогоднішнього дня описані в заголовках газет. Наприклад, історія агентства з працевлаштування, яке замість ліжок для тимчасових робітників з Польщі пропонувало піддони на складі.

За словами Юрія Карягіна, джерела патології на ринку праці іноземців слід шукати не тільки в Польщі. І українські, і польські компанії незаконно ввозять людей, відбирають у них гроші, а потім залишають їх напризволяще.

«Разом з українськими профспілками ми намагаємося змусити всіх працювати легально. Той, хто приходить до мене або дзвонить мені, чує одне: працюйте легально. Це зручно для співробітників і зручно для Польщі. Співробітники отримують навіть право на медичне обслуговування за податки, які вони платять. Ось чому я звертаюсь до українців: працюйте на законних підставах, не дозволяйте собі бути втягнутими у жодні «szacher-macher», – підкреслює Карягін.

Джерело: Польща сьогодні

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.