дивись.info

У ЛОДА розповіли, як захиститися від рейдерів

У ЛОДА розповіли, як захиститися від рейдерів
Ілюстрація зі сайту Ракурс.

За останні 7 років в Україні зафіксовано понад 3 тисячі випадків рейдерства. І це лише офіційна статистика.  

Т.в.о. директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Марта Бухтіярова каже, про актуальність проблеми захисту бізнесу свідчить нещодавній указ Президента України про протидію рейдерству.

«Потрібно зробити законодавчі кроки, щоб ведення бізнесу на території України було більш безпечним для підприємців, зокрема створити відповідні електронні сервіси, провести злиття баз, які є в тих чи інших реєстраторах», – каже Марта Бухтіярова.

«Ми часто чуємо термін «рейдерство». Але конфлікти, які трапляються на підприємствах між власниками щодо користування майном, не завжди є рейдерством. Рейдерство – це протиправне захоплення власності, бізнесу через зміну інформації у реєстрі. Все інше – це корпоративні конфлікти», – пояснює заступниця начальника Головного територіального управління юстиції у Львівській області Оксана Куманська-Нор.

Водночас органи державної влади, до яких зазвичай звертаються підприємці, є обмеженими у своїх повноваженнях. Найбільш ефективними способами захисту є звернення до суду та заява у правоохоронні органи. Також існує досудовий спосіб захисту – звернення до комісії з розгляду скарг органів юстиції.

«Права на нерухоме майно виникають виключно з моменту державної реєстрації. Як і дані щодо зміни бізнесу, зміни власників, засновників, юридичної особи. Відповідно, значення саме  реєстраційних дій у реєстрі і їх  правомірність на сьогодні мають дуже важливе значення. Якщо ж представники бізнесу чи фізичні особи вважають, що державний реєстратор неправомірно вчинив ту чи іншу реєстраційну дію, вони можуть оскаржити її або ж до суду, або в досудовий спосіб захисту у спосіб звернення до адміністративних комісій. Такі комісії діють при Міністерстві юстиції України і при Головному територіальному управлінні юстиції. Важливо, що для того, щоб органи державної влади розглядали скаргу, вона повинна бути належним чином оформлена», – каже Оксана Куманська-Нор.

За її словами, комісія розглядає скаргу упродовж 30-ти днів. Якщо ж заявник не згідний з рішенням комісії, його можна оскаржити в судовому порядку.

«Сьогодні законодавець надав можливість захисту громадян у судовий спосіб, і досудовий, також це реагування і звернення до правоохоронних органів і посилена кримінальна відповідальність. Чинний кримінальний кодекс передбачає відповідальність за захоплення підприємств, власності, підробку документів. Санкції – позбавлення волі, обмеження волі, штраф», – каже Оксана Куманська-Нор.

Вона наголошує, що існують засоби убезпечитися від рейдерства, поставивши своє майно на контроль.

«Сьогодні діє сервіс sms-маяк. Він діє вже тривалий час, і на всіх наших виїзних консультаціях ми наголошуємо, що сьогодні держава надала можливість поставити на контроль своє майно. Всього достатньо підключитися до цієї послуги і отримувати інформацію. Є два види цієї опції. Перша менш вартісна і передбачає повідомлення про вже вчинену реєстраційну дію. Це дає можливість швидко відреагувати. Друга опція включає повідомлення власника ще на стадії заяви про вчинення реєстраційної дії», – пояснює Оксана Куманська-Нор.

Є також безкоштовний спосіб захисту, який стосується нерухомого майна. Це заява про заборону вчинення дій, яку може подати власник об’єкта.

«Достатньо написати заяву та подати до Державного реєстратора. Така заява дає гарантію того, що упродовж 10-ти днів державний реєстратор не зможе вчинити жодних дій на підставі будь-якої заяви, яка б не подавалася щодо об’єкта нерухомого майна», – каже Оксана Куманська-Нор.

 

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.