Війна з вітряками: чому боротьба з паліями сухостою на Львівщині не дає бажаного ефекту

20pixabey_id16111_650x410__9__650x410-2-1-2

В області з початку року зафіксували понад 1100 пожеж, в екосистемах, а сума завданих збитків становить більше 13 млн грн. У ЛОДА вчергове вирішили посилити боротьбу з паліями сухостою. Втім, як визнають посадовці, без змін у законодавстві суттєвого ефекту звичні заході не дадуть.  

В області з початку року зафіксували понад 1100 пожеж, в екосистемах, а сума завданих збитків становить більше 13 мільйонів гривень. У Львівській ОДА вкотре вирішили посилити боротьбу з паліями сухостою. Втім, як визнають посадовці, без змін у законодавстві суттєвого ефекту звичні заході не дадуть.  

Начальник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області Юрій Кагітін каже що на Львівщині з початку  року зафіксовано 3083 пожеж, з низ 1173 в екосистемах

«Це горіння сухої трави, торфу, стерні. Сума збитків становить 13 млн.516 тис.грн. Люди отримують опіки, згорають господарські і житлові будівлі. Найбільше пожеж на відкритій території, до 80%,  виникає в денний час. Ми проводимо відпрацювання територій, але враховуючи те що великої матеріальної відповідальності за такі порушення в нас немає. Це досить незначні штрафи, які може накладати екоінспекція. Тому людям простіше спалити стерню чи траву. Поки не буде підвищена відповідальність за такі порушення, ми не досягнемо значного результату і будемо мати цю проблему», - каже Юрій Кагітін.

«Для запобігання поширенню пожеж у лісах та за спалення сухостою ми пропонуємо збільшити штрафи на рівні 40 – 60 неоподаткованих мінімумів. Окрім того, треба розширити коло осіб які мають право штрафувати порушників. Просвітницька робота теж має тривати. Лише департаментом проведено понад 1800 просвітницьких заходів із залученням УГКЦ і ПЦУ. Але напевно цієї роботи є замало. Просимо посприяти, щоб відповідна інформація друкувалася на квитанціях за комунальні послуги. Якщо інформацію донести до кожного будинку, до кожного власника, то це може мати ефект», - додає директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник.

Заступник начальника Держекоінспекції у Львівській області Василь Стрищак каже, що по області за спалювання сухої рослинності з початку року до адмінвідповідальності притягнуто 235 осіб, загальна сума штрафів перевищила 43 тис.грн. За його словами екоінспекція уже подала пропозиції щодо відповідальності власників та користувачів земельних ділянок, де виникають пожежі.

«Зараз однією з проблем встановлення винних осіб. У багатьох випадках, навіть при виїзді інспекторів проблематично на місці встановити особу порушника. Навіть якщо винуватець є на місці, він каже, що просто вийшов гасити пожежу, а органи місцевого самоврядування є пасивними. Мета внесення змін до Кодексу про адмінпорушення, це покласти відповідальність на користувачів земельних ділянок, це особливо стосується агрохолдингів та корпорацій, які займаються сільським господарством, бо їм деколи просто вигідніше спалити пожнивні рештки», - каже Василь Стрищак.

Наразі ж попри всі заходи і наради, з початку року лише 10 випадків спалювання сухої рослинності було зафіксовано посадовцями ОТГ зі складенням відповідних протоколів. Це при тому, що органи місцевої влади мають повноваження притягувати порушників до відповідальності.

Наразі голова Львівської ОДА Маркіян Мальський доручив головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області надати інформацію про власників земельних ділянок, в яких виявлено самовільне спалення сухої рослинності для притягнення порушників до адміністративної відповідальності.

У Басейновому управлінні Львівського обласного управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну мають привести в робочий стан меліоративні системи в місцях їх проходження через лісові масиви і торфовища, здійснити їх очищення від трави, кущів, дерев, замулення та забезпечити, за необхідності, підняття рівня води, а також проконтролювати підготовку меліоративних каналів, які знаходяться на балансі органів місцевого самоврядування.

За зверненнями сільських, селищних голів, керівників лісогосподарських підприємств Нацполіція має проводити слідчі дії щодо виявлення та притягнення до відповідальності винуватців пожеж в екосистемах.

Також доручено провести профілактичну роботу з підприємствами АПК щодо недопущення спалювання сухої рослинності, організувати охорону мисливських угідь. Крім цього, буде продовжено просвітницьку роботу серед мешканців та рейди за участі працівників екоінспекції, Наполіції, ДСНС, та громадських активістів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: