Дешеве іпотечне кредитування: бути чи не бути

2019-12-23 17.38.49 www.pexels.com afe9340f62c6
фото: pexels.com/@vividcafe

Правління Нацбанку опустило облікову ставку до 13,5%. Таким чином за 2019 рік процентна ставка скоротилася на 4,5%. Як це вплине на ринок нерухомості і чи зробить це іпотечні кредити більш доступними для українців.

*Матеріал підготовлено за сприяння будівельної компанії «Львівська Мрія».

Проблеми з іпотечним кредитуванням

Як розповів під час презентації Звіту про фінансову стабільність директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України Віталій Ваврищук, невпорядкованість первинного ринку житла негативно впливає на відновлення іпотечного кредитування.

«Ми всі очікуємо на відновлення іпотечного кредитування. Передумови для цього поступово створюються, банки, на наше переконання, будуть готові видавати дедалі більше іпотечних кредитів, але залишаються фундаментальні проблеми, які пов'язані з невпорядкованістю первинного ринку житла», – сказав Ваврищук.

Він зазначив, що ринок житлового будівництва є абсолютно непрозорим, а фізичні особи та домогосподарства досить часто не знають, хто є справжнім власником компаній девелоперів. Окрім цього, права інвесторів переважно не захищені, а ті механізми, які передбачені в договорах, не діють на практиці.

«Уже уставленою практикою є затримка здачі житла інвесторам. Якщо це питання не буде врегульовано і не будуть запроваджені більш жорсткі правила регулювання первинного ринку нерухомості, то це може стримувати відновлення іпотечного кредитування. На нашу думку, ринок нерухомості є соціально важливим, і правила регулювання цього ринку мають бути досить жорсткими. Це питання потребує не тільки уваги Національного банку», – зауважив Ваврищук.

Як зазначається у «Звіті про фінансову стабільність» за грудень 2019 року, зазвичай іпотечне кредитування є потужним та ледь не єдиним джерелом фінансування угод на ринку житла. В Україні ж обсяги іпотеки є неприродно низькими: співвідношення іпотечного портфеля в гривні до ВВП становить менше 1%; а за даними учасників ринку, іпотекою фінансувалося менше 7% угод. Серед основних перешкод розвитку іпотеки – висока вартість кредитів, навіть попри поступове пом’якшення монетарної політики останнім часом. Недостатня прозорість забудовників разом зі значною кількістю недобросовісних учасників ринку вже призвели до формування «фонду довгобудів».

На кінець серпня 2019 року в місті Києві, за даними компанії DC Evolution, нараховувалося 66 житлових комплексів, що підпадають під ознаки довго- чи недобудов. Загальна кількість квартир у недобудовах в півтора рази перевищує середньорічну кількість нових квартир у місті Києві за останні п’ять років. Восени до них фактично додалися об’єкти найбільшого забудовника. Проблеми корпорації «Укрбуд» загрожують будівництву 46 будинків та порушують права 13 тис. інвесторів. Зруйнована репутація найбільшого забудовника може різко зупинити попит на первинному ринку та призведе до погіршення фінансового стану всіх його учасників.

Відновлення іпотечного кредитування може стати одним із рушіїв економічного зростання. Водночас без вирішення юридичних та інфраструктурних питань зростання іпотечного кредитування може призвести до формування «цінової бульбашки», що стане джерелом ризику для фінансової стабільності. Щоби цього не сталося, слід впорядкувати ринок первинної житлової нерухомості, зокрема шляхом чіткого дотримання ДБН, впровадження працюючих генпланів міст, забезпечення прозорості ринку та захисту прав інвесторів

Чи стануть іпотечні кредити більш доступними для українців

Президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе вважає, що в Україні має бути доступне іпотечне кредитування з середньою ставкою — 8%, саме цього чекають інвестори та забудовники.

«Облікова ставка впливає на кредитну та депозитну, тому зменшення облікової ставки НБУ упродовж цього року з 18% до 13,5% — це перший крок до доступної іпотеки. Чекаємо на наступні дії Уряду, які виведуть іпотечну ставку в Україні на стимулюючий рівень — до 8%», — наголосив президент КБУ.

За словами Лева Парцхаладзе, це збільшить кількість угод на ринку нерухомості, а люди матимуть змогу купувати житло.

«Саме недорогі іпотечні кредити — це один з найкращих інструментів. На цьому треба робити акцент. Адже, якщо іпотека запрацює — українці частіше купуватимуть житло, а обсяг інвестицій в будівельну галузь у рази збільшиться», — поінформував він.

Лев Парцхаладзе зазначив, що сьогодні, середня іпотечна ставка в Європі коливається від 1 до 14%: Фінляндія — 1%, Німеччина — 1,85%, Чехія — 2,9%, Великобританія — 3%, Польща — 3,8%, Латвія — 5,1%, Білорусь — 14%.

На думку засновниці URE CLUB (Український клуб нерухомості - ред.) Ольги Соловей, в Україні є всі передумови для того, щоб уже наступного року відсоткові ставки за іпотечним кредитуванням знижувалися. Цього очікують українці, які бажають придбати житло, а також забудовники, які очікують на збільшення кількості угод.

«Ми маємо позитивний дзвоник — зниження облікової ставки НБУ. При цьому інфляція в Україні також поступово знижується і, за розрахунками НБУ, у 2020 році становитиме 5-6%, тоді як за минулий рік — 9,8 %, а станом на вересень цього року — 8,8%», – каже Соловей.

Попри це, на думку Ольги Соловей, цього недостатньо, потрібен комплекс заходів, щоб іпотека стала доступною і цей інструмент дійсно запрацював.

«Насамперед це зниження вимог до резервування банками коштів. І тут, щоб уникнути ризиків неповернення коштів та виникнення проблемних кредитів, потрібно на законодавчому рівні захистити права кредитора. Тобто не можеш бути власником квартири, поки повністю не виплатиш іпотеку. Звісно ж, суттєвою умовою є також стабільна політична ситуація. Те, що ми маємо на сьогодні, вселяє віру, що за системного підходу уже наступного року реально знизити процентні ставки за іпотекою та наблизитися до європейських стандартів», – зазначила Соловей.

*Матеріал підготовлено за сприяння будівельної компанії «Львівська Мрія».    

Нагадаємо, у Львові триває будівництво нового ЖК «Львівська Мрія» на вул. Під Голоском. Здати нове житло в експлуатацію планують 2020 року. За планом тут буде 16-поверховий будинок на дві секції. У будинку буде 165 квартир, переважно – однокімнатних. Обрати свою можна на сайті проекту.

Читайте також: Все для комфорту мешканців: яким буде новий житловий комплекс на вулиці Під Голоском

Будинок матиме бетонний каркас, а заповнення та міжкімнатні стіни будуть цегляними. Тут використовують червону повнотілу цеглу. Цей матеріал вважається найбільш екологічним, крім того, він добре утримує тепло та забезпечує хорошу шумоізоляцію. За даними будівельної компанії, будинок здаватимуть мешканцям з поштукатуреними стінами, цементною стяжкою під «чисту» підлогу, двоконтурним котлом (димохідна система Schiedel QUADRO) та розведенням труб по квартирі під стяжкою (здається в робочому стані), лічильниками газу, води, електроенергії, мідною електропроводкою до розвідної коробки у квартирі, виводами під сантехніку та каналізацією. У помешканнях встановлять металопластикові вікна та сталеві двері. За проектом, мешканці отримають вже засклені балкони, сучасні домофони та два безшумних ліфти (один із них – вантажний, розрахований на 1000 кг). А поряд із будинком розташується підземний паркінг.

Усі деталі проекту та фото з будівельного майданчика дивіться тут.

Львівська Мрія — на ринку Львова вже понад 5 років. За цей час збудовано та здано в експлуатацію 5 будинків. Унікальність ЖК «Львівська Мрія» в тому, що будинки збудовані із цегли. Компанія вирізняється акуратністю, що стосується дозвільних документів, підбором геолокацій, інженерного проектування будинків та дотриманням усіх будівельних та технологічних норм при будівництві житла.

ЖК «Львівська Мрія» неодноразово були відзначені у міжнародному конкурсі «Кришталева цегла».

ЖК «Львівська Мрія» — помешкання створені для вашого щасливого життя!

Контакти відділів продажу: м. Львів, вул. Рубчака, 11, вул. Кн. Ольги, 1 тел.: (032) 241-08-08; (097) 811-80-80

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: