242 дні. Саме стільки тривала оборона Донецького летовища. Це всього на тиждень менше, ніж оборона Севастополя під час Другої світової війни, і набагато довше, ніж оборона легендарної Брестської фортеці.

16 січня з ініціативи самих кіборгів, які пройшли через 242-денне пекло, відзначається День захисників ДАПу та вшановується пам’ять загиблих побратимів.

Спроби встановлення контролю над Донецьким аеропортом сепаратисти під проводом російських військових спеціалістів почали здійснювати 17 квітня 2014, на 10-ий день після проголошення терористами невизнаної так званої «Донецької народної республіки». Цього дня до летовища прибули від 70 до 200 бойовиків «ДНР», над входом до аеропорту було вивішено прапор цієї терористичної організації, проте аеропорт залишився під українським контролем. 6 травня робота летовища припинялася через загрозу безпеці польотів.

Близько 03:00 ночі 26 травня 2014 року в аеропорт зайшли десятки озброєних бойовиків, які зажадали від військових покинути внутрішній периметр ДАП. Підтримку терористам надавали підрозділи “кадирівців”. ЗСУ провели стрімку спецоперацію із зачистки аеропорту із застосуванням снайперів і авіації.

Після цього почалася затяжна й виснажлива оборона рубежів і об’єктів.

Фінальна фаза оборони ДАП стартувала 13 січня 2015 року. До цього часу в результаті постійних масованих танкових і артобстрілів з боку бойовиків завалилася диспетчерська вежа, зображення якої стало символом оборони аеропорту. У період 19-22 січня бойовики, скориставшись перемир’ям для евакуації своїх убитих і поранених, замінували перекриття будівлі і підірвали їх.

Серед захисників Донецького аеропорту був і львів’янин Іван Мілер – тоді боєць 3-го батальйону 80-ої ОАЕМБр.

«80-ка створила 3-ій батальйон 14 серпня 2014 року, а наприкінці вересня ми поїхали на схід. Потрапили в Костянтинівку, побули трохи там і потім нас відправили в Піски. Два тижні побули у Пісках і в грудні нас на «Уралі» повезли в Донецький аеропорт. Але ми їхали через блокпости сепарів, на яких нас перевіряли і все забирали – навіть гранати. Так ми і їхали з сепарським супроводом аж до  самого ДАПу», – розповідає Іван Мілер.

Майже біля самого терміналу бойовики розвернулися і поїхали геть, а десантники опинилися на своїй території.

«Тільки приїхали, може минуло 10 хвилин, – ми саме розвантажувалися, – як почався перший обстріл. Він недовго тривав – може, хвилин 10-15 і стрілянина припинилася. Тоді почали далі розвантажуватися. Хлопців поміняли. Половина хлопців поїхала, половина залишилася, щоб бодай чогось навчити нас. Пробув я там аж до 6 січня», – продовжує «кіборг». Довелося пережити і ворожі газові атаки, і перевірку боєм.

«Перший бій – нас перевіряли, щоб подивитися, хто заїхав.  Далі в нас багато різного було – були і 200-ті, і 300-ті. Перші 200-ті в нас були 1 січня. То був наш найбільший бій – вони нас «вітали», а ми їх. Першому 200-му снайпер влучив у шию. А перший 300-ий був напередодні, 31 грудня. З нашої 8-ої роти всі живі повернулися, найбільше загиблих було у 7-ій і 9-ій ротах», – продовжує боєць.

Довелося в аеропорту зустрічали й Новий рік.

«Вони (бойовики) зустрічали об 11-ій (за московським часом), а ми о 12-ій – за київським. Звісно, що не було шампанського (сміється), зате були цукерки з коньячною начинкою. Так ми зустрічали Новий рік», – пригадує Іван.

Каже різне було, але дуже закарбувався у пам’яті випадок, коли здавалося, що то буде останній бій.

«Взимку йшов бій і ми думали, що не втримаємося. І тут Василь з Івано-Франківська перший почав співати гімн, а ми тоді підхопили. Було темно, нічого не видно. Згодом бій припинився», – згадує Іван.

Разом з десантниками з 80-ки ДАП боронили бійці 95-ки і 79-ки.

За офіційними даними, під час оборони ДАП загинули більше 200 військових. За останні кілька діб оборони ДАП загинули 58 бійців, переважно в результати обвалення плити другого поверху.

За стійкість і мужність захисників аеропорту 2014-2015 років назвали «кіборгами».

Згідно з українськими джерелами, уперше їх кіборгами назвав сепаратист, який намагався пояснити причину того, що озброєні проросійські бойовики не можуть зламати запеклий опір оборонців аеропорту. Прізвисько швидко стало популярним — його вживали як українські ЗМІ, так і український народ у соцмережах на позначення героїв-оборонців Донецького аеропорту. З’явився численний фан-арт на тему кіборгів, нарукавні знаки для військовиків. Словник сучасної української мови та сленгу «Мислово» визнав кіборгів словом 2014 року, яке стало чи не єдиним серед найважливіших слів того року із позитивним значенням.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.