дивись.info

На Львівщині реконструюватимуть культурні пам’ятки за 21 мільйон

На Львівщині реконструюватимуть культурні пам’ятки за 21 мільйон

11 лютого, Львівська облрада затвердила річне фінансування програми збереження культурної спадщини.

Про це йдеться на сайті Львівської ОДА.

На порятунок і реставрацію старовинної архітектури на Львівщині у 2020 році з обласного бюджету виділять 21 мільйон 200 тисяч гривень. Таке рішення вчорашньої сесії Львівської обласної ради. Це 7% від загального бюджету Програми капітального будівництва в області.

Загалом фінансування отримають 16 об’єктів. Серед них – Поморянський замок (XVI-XVII ст), Палац у Тартакові Сокальського району (XIX ст) дзвінниця церкви Воздвиження Чесного Хреста у Дрогобичі (XVII) та ціла низка дерев’яних церков, які є пам’ятками національного значення. Зокрема, роботи планують розпочати у церкві Пресвятої Трійці (XVIII ст) у с. Воля Гамулецька, Жовківського району, Соборах Пресвятої Богородиці – у Заболотцях на Бродівщині (XVIII ст) та с. Гостинцеве Мостиського району (XVII ст), Різдва Пресвятої Богородиці –  у Щирці (XVI ст) тощо. Деякі об’єкти, як от Собор Святого Юра у Львові та дерев’яні храми у Глинниці та Морянцях цьогоріч планують завершити.

«На Львівщині понад 8500 пам’яток культурного значення. І вже 10 років не існує жодної державної програми фінансування цих об’єктів. Обласний бюджет з такою кількістю цінної архітектури, звісно, не справляється. Тому ми намагаємося залучати кошти з різних джерел. Зокрема, міжнародних програм і грантів, як у Підкамені Бродівського району. Насамперед кошти з обласного бюджету намагаємося скеровувати туди, де місцеві громади розуміють цінність архітектурної спадщини і готові співфінансувати реставраційні роботи. Ну, і звісно, також туди, де роботи вже протиаварійні. На жаль, і такі випадки в нас є. Кожен об’єкт прагнемо реставрувати комплексно. Принцип такий – краще зробити менше, але краще і від початку до кінця», – пояснює заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

Одним із храмів, в яких реставрацію планують розпочати, є церква Пресвятої Трійці у Волі-Гамулецькій Жовківського району. Церква була греко-католицькою ще до війни. Після псевдособору 1946 року, деякий час була закрита. Згодом, у 90-х, храм таки повернули УГКЦ.

У 50-х роках попри церкву Пресвятої Трійці проклали залізничну колію. Цікаво, що вона мала би проходити по самій території церкви, проте навіть в ті часи дивом вдалося домогтися, щоб рейси відсунули на кілька метрів далі. Не вдалося, однак, зупинити дивну реконструкцію храму у 70-х: тоді його зовні “обшили” бляхою, а зсередини – оббили фанерою.

«Під усією цією бронею храм “душиться”, тліє, там множаться шкідники. На куполі церква затікає, але це все під фанерою. І довший час ми цього не бачили. Може, то навіть була спеціальна державна політика – знищити церкву під виглядом реконструкції”, – зазначає місцева парафіянка, архітекторка-реставраторка, яка вже з 2006 року на пенсії, Галина Крук. Ще тоді, у 70-х роках ХХ століття, вона наполягала, що оббивати храм не можна. Однак не змогла цьому запобігти.

“На Львівщині маємо кілька сотень дерев’яних церков. Довкола Львова – це може бути особливий туристичний маршрут. До ідеї  розробити такий, я знаю, вже прийшли громадські кола. Львівські пам’ятку дуже важливі. Такі речі потрібні місту, бо скоро воно “задушиться” у натовпі туристів. Ми маємо що запропонувати українцям та іноземцям довкола обласного центру. А реформа децентралізації – це добрий крок до того, щоб і львівська влада вже думала і про нові туристичні маршрути, і про програму співфінансування реставрації цих пам’яток у довколишніх селах», – каже Степан Скрип, директор департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.