Як у Львові працюватимуть електронні лікарняні і чи полегшить це життя пацієнтам

лікарняні
Фото ілюстративне

1 квітня 2020 року українським медичним працівникам буде не до жартів. У них – нове важливе нововведення. Саме цього дня в Україні планують запровадити електронний лікарняний в межах проєкту «Держава у смартфоні».

За словами урядовців, це має спростити бюрократичні процедури та побороти корупцію.

«Це буде перший етап, але цей крок дозволить навести лад у системі та продовжити боротьбу з корупцією у сфері соціального страхування», — зауважив заступник міністра соціальної політики Олег Коваль.

Він також наголосив, що із запровадженням електронного лікарняного, процес видачі лікарняних стане більш прозорим та відкритим.

Інформація через реєстр в Пенсійному фонді буде автоматично передана у Фонд соціального страхування

«Цей крок передбачає автоматизацію процесів та дає можливість відслідкувати весь процес оформлення лікарняного: кожен лікар, який видає лікарняний, повинен буде підписати документ своїм цифровим підписом в електронній системі. Інформація через реєстр в Пенсійному фонді буде автоматично передана у Фонд соціального страхування – в установі одразу знатимуть, що людина захворіла і повинна отримати компенсацію, оскільки є платником єдиного соціального внеску. Весь процес буде прозорим», — підкреслив Олег Коваль.

У Львові та області ще не отримували нормативних документів з нововедення в оформленні листків непрацездатності, але кажуть, що щойно матимуть вказівку, це не буде для них несподіванкою, бо вже працюють в електронній медичній системі.

Зоряна Остальська, заступник головного лікаря з експертизи тимчасової непрацездатності 5 міської клінічної поліклініки зазначила, що програму розробляють у Фонді соціально страхування разом з Міністреством охорони здоров’я.

Вся документація буде здійснюватись у електронному варіанті, але ще паралельно ми будемо проводити реєстрацію і в паперовому варіанті

«Вся документація буде здійснюватись у електронному варіанті, але ще паралельно ми будемо проводити реєстрацію і в паперовому варіанті. Всі лікарі працюють вже в системі тривалий час, тому опанувати нову програму, труднощів в лікарів не викличе. Єдине – ми ще не знаємо деталей, тобто на скільки днів може одномоментно давати лікар лікарняні, бо йтиметься про те, що будуть змінені терміни», – зауважила Зоряна Остальська.

Виконувач обов’язків директора департаменту охорони здоров’я ЛОДА Андрій Васько також каже, що наразі ще нема вказівок з міністерства щодо впровадження електронних лікарняних, але запрацюють вони у всіх міських поліклініках та сільських амбулаторіях щойно МОЗ надасть їх.

«Вони будуть надані через електронні медичні інформаційні системи, які є в кожній лікарні, і також централізовано на рівні Національної служби здоров’я і Міністерства охорони здоров’я. Всі заклади охорони здоров’я в Україні підключені до електронної системи охорони здоров’я. Кожна лікарня має медичну інформаційну систему різних виробників. Туди вносяться всі дані пацієнта в електронному форматі і автоматично лікарняні будуть також у цьому форматі. В амбулаторіях також працює електронна система охорони здоров’я і в них іде на первинному рівні кодування випадків через електронну систему та скерування електронних рецептів. Це все зараз працює», – розповів Андрій Васько.

Найімовірніше, що база даних буде найближчим часом синхронізована з Фондом соціального страхування

Також він додав, що електронні лікаряні передбачають внесення лікарем всієї медичної документації і ведення її в електронному форматі.

«Так, як зараз виписують електронний рецепт, так будуть видавати електронні лікарняні. Найімовірніше, що база даних буде найближчим часом синхронізована з Фондом соціального страхування. І певні речі, навіть, для прикладу, інвалідності, будуть також проводитись у електронному форматі. Це є шлях до електронізації повністю всіх медичних даних щодо пацієнта», – каже Андрій Васько.

Будь-яке нововведення, зазначає чиновник, на початку збільшить роботу лікарів, бо для цього треба навчитися робити щось по-новому. Але в кінцевому варіанті має зменшитись кількість документообігу.

Не лише зменшити документообіг, але й корупцію планують у міністерстві реформуванням видачі електронного листка непрацездатності. Кожен лікарняний повинен бути підписаний електронним цифровим підписом, тобто буде запроваджена персональна відповідальність лікаря, який видав документ.

Електронний обіг дасть можливість відслідкувати, чи лікарняний видав профільний лікар, адже часті випадки, коли лікарі дають документи щодо хвороб, які не відповідають їхньому профілю.

Лікарняний видають і завжди видавали виключно за медичними показами

«Попри те, що все буде зафіксовано в електронному варіанті, кожен має контролювати сам, як відбуваються стосунки з працівниками медичних установ і не тільки. Лікарняний видають і завжди видавали виключно за медичними показами. Без медичних показів листки непрацездатності видавати не можуть. Система, через електронну систему охорону здоров’я, стає максимально прозорою.

Кожні дані пацієнта по його стану здоров’я вносятся в систему в онлайн-режимі. Їх не можна буде внести через місяць чи кілька тижнів, бо вони будуть фіксуватись, що було зовнішнє втручання в систему несинхронне з часом перебування пацієнта. Тобто система буде видавати будь-які речі зовнішнього втручання як критичну помилку і сигналізуватиме про це як адміністрації лікарні, так і Національній службі здоров’я.

Вона буде під контролем щодо вчасності і достовірності внесення записів», – розповідає далі Андрій Васько.

У тих випадках, коли пацієнт не зможе прийти у поліклініку для огляду лікаря, сімейний буде приходити так само, як і приходив до реформи.

«Якщо не може людина прийти, зараз йде комунікація з сімейним лікарем. Але для видачі листка непрацездатності, згідно з чинним законодавстом, ми можемо видавати тільки після особистого огляду лікаря. Якщо є висока температура чи лежачий хворий, якого виписали з стаціонару, тоді сімейний лівкар йде додому, його оглядає і вирішує далі чи продовжувати лікарняний», – зазначила Зоряна Остальська.

щоби закрити лікарняний, не потрібно буде йти в поліклініку.

Ще одне цікаве нововведення, яке стане можливим з 1 квітня – щоби закрити лікарняний, не потрібно буде йти в поліклініку. Вистачить зателефонувати сімейному лікарю і сказати, що ти вже здоровий. Про це сказав міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет.

У Львівській міській раді надати коментар відмовились, опираючись на те, що зараз ще про це говорити зарано. Зможуть детальніше розповісти лише в середині березня.

Нагадаємо, до запуску електронного лікарняного залишилось менше двох місяців.

Тетяна ЯВОРСЬКА

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: