Той, що залишився вірним: у Львові презентували фільм «Черкаси» (фото, відео)

1249873ff667143aa283d64611c2fa3a

У Львові відбувся допрем’єрний показ фільму «Черкаси». Стрічка режисера Тимура Ященка заснована на реальних подіях, які відбувалися у Криму 2014 року.

«Черкаси» (U-311) — морський тральщик проєкту 266М (шифр «Аквамарин», англ. Natya class за класифікацією НАТО) корабель протимінної оборони морської зони Військово-Морських Сил України. У ВМФ СРСР мав назву «Розвідник».

Під час захоплення Криму Російською Федерацією 2014 року тральщик «Черкаси» перебував на озері Донузлав. 6 березня вихід з бухти росіяни заблокували затопленими кораблями «Очаков» і «Шахтёр», 7 березня було затоплено ще одне судно, а 13 березня – четверте. Таким чином було створено барикаду, що заблокувала вихід з бухти кораблям Військово-Морських Сил України.

20 березня російські військові висунули ультиматум українським військовим про перехід на бік Росії. 21 березня написали рапорт на звільнення й зійшли з корабля 2 офіцери, один мічман і 9 людей особового складу. Екіпаж корабля відмовився виконати вимоги російських військових та здійснив спробу вирватися з Донузлава під пісню «Врагу не сдаётся наш гордый «Варяг». Проте спроба була невдалою і корабель став на якір, щоби не сісти на мілину. Після цього судно стало тримати кругову оборону. 23 березня екіпаж здійснив повторну спробу прорвати блокаду і пройти поміж двох затоплених російських кораблів. «Черкасам» це майже вдалося, однак до них підійшов російський катер і вдарив у бік. Після цього носова частина «Черкас» опинилася на мілині. 24 березня після захоплення російськими військовими корабля «Костянтин Ольшанський» «Черкаси» залишався єдиним військовим кораблем на Донузлаві під українським прапором. 25 березня ввечері російські військові захопили корабель. Штурм здійснювався за допомогою двох вертольотів Мі-35 та трьох швидкісних катерів. Він тривав понад дві години.

Протягом трьох тижнів 48 моряків «Черкас» разом із сімнадцятьма членами екіпажу тримали оборону.

Зараз викрадений корабель пришвартований російськими військовими в бухті Стрілецька в тимчасово окупованому Севастополі.

Усі ці події лягли в основу фільму «Черкаси» – дебютної роботи Тимура Ященка, який 2014 року побачив відеоролик, знятий на судні, де екіпаж, «озброєний» палицями, виконав пісня «Воїни світла».

Головні герої стрічки Михайло та Лев – двоє односельчан, які з різних причин опинилися на військовому кораблі «Черкаси». У цей час саме розпочиналися події 2014 року на «Майдані».

Зйомки стрічки тривали 39 знімальних днів в Одесі, на Кінбурнській косі, у районі Очаківського порту та в селі на Чернігівщині. Фільм створювався у тісній співпраці та завдяки сприянню Воєнно-Морських Сил та Генерального Штабу Збройних Сил України. Силовими відомствами були надані справжні кораблі флоту та спеціальне військове обладнання, а для фільмування екшн сцен залучалась бойова армійська авіація, військовослужбовці, зокрема спецпризначенці (морські котики). Деякі сцени знімались під час навчань ВМС України.

А ось робота над самим фільмом тривала близько 6 років.

Воєнним консультантом у стрічці виступив справжній командир корабля «Черкаси» – Юрій Федаш. Сьогодні він капітан 2 рангу і служить в штабі Командування Військово-морських Сил в Одесі. За особисту мужність, вірність військовій присязі під час подій в Криму офіцер нагороджений орденом Данили Галицького.

Той, що залишився вірним: у Львові презентували фільм «Черкаси» (фото, відео) - 3

Юрій Федаш. Фото з Fb.

На екрані образ командира «Черкас» втілив Роман Семисал – актор театру та кіно, учасник Антитерористичної операції, виконавець однієї з ролей у фільмі «Кіборги».

Той, що залишився вірним: у Львові презентували фільм «Черкаси» (фото, відео) - 4

Роман Семисал.

Оскільки викрадений росіянами корабель «Черкаси» сьогодні знаходиться у Криму, для зйомок у стрічці використали буксир ВМС України «Корець», який схожий за силуетом та розміром. Однак довелося збудували декілька декорацій відповідного типу озброєння.

З команди справжніх «Черкас» у фільмі знялися Михайло Воскобойнік, Антон Толмачев, Дмитро Зайченко, який закінчив служити на «Черкасах» у 2012 році. Він став прототипом персонажа на прізвисько Заєць. Також у масових сценах були задіяні моряки з команди буксиру «Корець».

Ще одна з важливих сюжетних ліній у стрічці – допомога кримських татарів, які йшли на ризик, щоби допомогти останньому українському кораблю у Криму. І на висвітленні цієї теми особливо наполягав капітан «Черкас» Юрій Федаш.

Показ стрічки «Черкаси» у кінотеатрах України стартує 27 лютого.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: