дивись.info

Зеленський і Стефанчук приписали Вацлаву Гавелу слова, які він ніколи не казав

Зеленський і Стефанчук приписали Вацлаву Гавелу слова, які він ніколи не казав

Популярна фраза «Краще п’ять років помилок, ніж 50 років саботажу» – яку, серед інших, цитують президент Володимир Зеленський та віцеспікер Руслан Стефанчук, – не належить експрезиденту Чеської Республіки Вацлаву Гавелу.

Зокрема, Зеленський 4 березня заявив: «Я йшов у президенти, не маючи політичного досвіду, але мав і маю віру та волю, щоб втілити необхідні зміни. Всім відомі слова Вацлава Гавела: «Краще п’ять років помилок, ніж 50 років саботажу». Так, це правда. Ми робимо помилки, багато, але ми готові визнавати їх та виправляти».

Цей вислів підхопив віцеспікер Верховної Ради Руслан Стефанчук та 20 квітня заявив наступне: «До влади прийшли ті, хто справді хоче змін. І мені видається, що мав рацію Вацлав Гавел, який свого часу говорив: «Краще п’ять років помилок, ніж 50 років саботажу».

Журналісти Bihus.Info з’ясували, що цю фразу приписують експрезиденту Чеської Республіки помилково. У жодних чеських джерелах немає інформації про неї.

Задля її перевірки журналісти звернулися до Бібліотеки Вацлава Гавела в Празі, яка має в розпорядженні найбільш повне зібрання творів, виступів та листів Гавела. Там відповіли, що цієї цитати не знаходять у жодних джерелах, і в цілому «вона не відповідає способу мислення Гавела».

«В нас є зібрання творів в електронному вигляді, але ані пошук за цитатою, ані пошук за різними варіаціями не дають результату. Вірніше, дають: нічого такого Вацлав Гавел не висловлював і не писав», – йдеться у відповіді бібліотеки на запит ЗМІ.

Звідки походить ця фейкова цитата, відстежити важко, однак вона зустрічається насамперед в українському просторі. Найбільш рання згадка про неї, яку вдалося знайти, – це слова Володимира В’ятровича у 2010 році. Сьогодні він – народний депутат, а на той час він був відомий, як історик і колишній керівник Архіву СБУ.

У коментарі ВВС у травні 2010 року Володимир В’ятрович, обстоюючи необхідність люстрації, сказав:

«Як на мене тут золотою фразою є фраза Вацлава Гавела, коли його питали «навіщо ви проводите люстрацію і даєте молодим владу в руки – вони ж нічого не вміють?». Він сказав: «краще п’ять років помилок, ніж 50 років саботажу».

Нині на запитання журналістів про джерело цієї цитати В’ятрович сказав, що не пригадує, звідки саме її почерпнув.

Однак, незалежно від цього джерела, насправді Вацлав Гавел не висловлював цієї фрази, і присвоєння йому цитати про 5 років помилок і 50 років саботажу є помилкою.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.