• USD: 41.20
  • EUR: 40.00

Актуальні теми:

Підтримати

День матері: історія і традиції свята

День матері: історія і традиції свята
Фото: відкриті джерела

День матері — міжнародне та локальне свято. День матері святкується у світі 10 травня, а в Україні офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року, у другу неділю травня.

День матері уперше почали відзначати після Першої світової у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині та Чехословаччині.

Це свято, яке не має і не може мати ані політичних, ані расових, ані географічних кордонів. Матері є і завжди будуть всюди і у всіх. Тому День матері є зайвим приводом, аби висловити мамі повагу та подяку за її самопожертву, любов та відданість.

Ідею віддати жінкам одну з неділь у році озвучували у США ще наприкінці 1800-х років, але тоді підтримки вона не отримала. Офіційно вітати всіх мам на планеті почали тільки на початку 20 століття завдяки сприянню окремих американських активісток. Традиції Дня матері Матір віддавна вважають символом берегині родини.

Однак нині почастішали дискусії довкола ролі жінки в сім’ї, оскільки її роль не обмежується суто вихованням дітей і турботами про чоловіка. Матір, крім того, поєднує з побутом роботу, знаходить час на саморозвиток і виступає активним членом суспільства. Тому традиції привітання жінок вже переглянуті.

День матері 2020 Україна – дата, історія і традиції Дня матері — УНІАН

Історія святкування Дня матері

День матері, такий, яким ми його знаємо зараз, встановився порівняно нещодавно – сто років тому. Проте сама його суть та духовні цінності були знайомі людству ще триста років тому.

Так, з XVII по XIX століття у Великій Британії було прийнято відзначати Материнську неділю. Це була четверта неділя Великого посту, котру присвячували виключно матерям по всій країні. Про це свято тоді ж знали і в Америці.

Там і з’явилася ідея дещо переробити сутність Материнської неділі, зробивши з неї день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Така ініціатива належала руху пацифістів – невтомних борців за мир. Їхня активна діяльність у Сполучених Штатах припала якраз на цей період. Американська пацифістка Джулія Ворд Гоув у 1872 році відкрито висловилася за створення такого свята. Проте суспільного розголосу ця ініціатива не знайшла і поступово згинула.

Минає тридцять років, настає ХХ століття, а з ним і новаторство в усьому, що оточувало людину. І от у 1907 році Анна Джарвіс  (знову американка) запропоновує Америці вшановувати матерів та їхню визначну роль у житті кожної людини. Насправді це було особисте бажання Анни – в ім’я пам'яті про свою матір – Анну Марію Рівз-Джарвіс, яку вона палко любила.

Поздравления с 8 Марта маме: самые теплые и нежные слова - tochka.net

Джарвіс вирішила діяти більш наполегливо, ніж Джулія Ворд Гоув. Вона написала і розіслала листи до низки державних установ, законодавчих органів, написала навіть особисто видатним особам, запропонувавши раз на рік вшановувати всіх матерів. Її старання не були марними – у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом.

Наступним кроком у визнанні Дня матері став загальнодержавний рівень. Свято встановили у США 8 травня 1914 року – наприкінці Першої світової війни. Тодішній президент США Вудро Вільсон оголосив, що віднині друга неділя травня стає національним святом на честь усіх американських матерів. Можливо, це було приурочено до вшанування ролі материнського виховання солдатів американської армії та тих матерів, котрі втратили на війні дітей.

Одразу після закінчення війни це свято підхопили та внесли у скарбничку важливих Швеція, Норвегія, Данія, Німеччина, Чехословаччина. Протягом наступних десятиліть до святкування Дня матері у другу неділю травня долучилися 85 країн, зокрема, Гонконг, Індія, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об'єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Катар, Саудівська Аравія, Сінгапур, Австралія.

День матері в Україні

Новости г. Шахты

Українці вперше відзначили свято матері з ініціативи Союзу українок Канади в 1928 році. Вже наступного року уперше відзначили у радянському Львові – у 1929 році. Відтоді українки поширили цю традицію на землі Тернопільської області і Східної Галичини.

Невдовзі СРСР заборонив відзначення цього свята, а вже з 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій Свято матері повернулося до України. Офіційно День матері святкують в Україні з підписанням президентом відповідного указу від 10 травня 1999 року.

Президент України підписав указ "Про День матері", згідно з яким свято матері щороку припадає на другу неділю травня.

День матері у світі

Картинки с Днем дочери 2020 – поздравления 25 апреля

В наш час материнське свято відзначають більш ніж в 50 країнах світу. У багатьох з них дати не співпадають і припадають на різні дні. Приміром, День матері в Україні, як і в більшості держав, відзначається у другу неділю травня, в Білорусі – 14 жовтня, у Росії – в останню неділю листопада, в Грузії – 3 березня, в Польщі – 26 травня, а в багатьох близькосхідних країнах – 21 березня.

В Австралії День матері святкують, як і в Україні, у другу неділю травня, традиційно даруючи матерям цього дня хризантеми. Подив викликає те, що це осіння квітка, проте певний сенс у цьому є. Її англомовна назва звучить як "chrysanthemum" і закінчується на mum, тобто "мам".

А у Японії вперше відсвяткували День матері 6 березня 1931 року на честь дня народження Імператриці Коджюн. Правда, після цього свято не стало популярним і ризикувало взагалі зникнути. Проте вже після завершення Другої світової війни, починаючи з 1949 року, запозичивши американські традиції, Японія внесла до свого календаря День матері – на другу травневу неділю. Цього дня досі матерям дарують гвоздики.

При створенні статті використовувалися матеріали УНІАН, wikipedia, zik.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: