дивись.info

У Львові досліджуватимуть, як поширюється коронавірус

У Львові досліджуватимуть, як поширюється коронавірус
фото ілюстративне

У Львові проведуть експериментальне дослідження з виявлення рівня поширення захворюваності на коронавірус серед мешканців.

Як пояснили в ЛМР, особливість проєкту полягатиме у поєднанні методик вибіркового соціологічного дослідження та експрес-тестування мешканців міста. Спершу методом простого ймовірнісного відбору буде сформована вибіркова сукупність респондентів, які візьмуть участь у дослідженні (генеральною сукупністю є всі мешканці міста). Учасникам дослідження буде запропоновано пройти експрес-тестування на виявлення коронавірусу. Власне тестування будуть проводити медичні працівники у міських закладах охорони здоров’я.

На першому етапі буде проведена пілотна стадія дослідження, під час якої відбуватиметься верифікація методології відбору учасників дослідження, а також реакції мешканців на такий проект.

«Ця ідея пов’язана з тестуванням на коронавірус на основі репрезентативної вибірки. Насправді ми обговорюємо її вже декілька тижнів. Вона не є новою в світі, її проводили низка країн Європи, але її ще не застосовували в Україні. Станом на сьогодні ми маємо тестування по цільових групах. Зараз ми пропонуємо сформувати репрезентативну вибірку осіб, яка буде репрезентувати людей міста загалом, та по цій групі провести тестування. Воно нам дозволить виявити частку людей, які є хворими на коронавірус, та тих, хто хворіє безсимптомно. Це нам дасть інформацію про специфіку цього захворювання. Ми розуміємо, що питання виявлення рівня захворювання мешканців є достатньо чутливим. Оскільки насамперед участь у такому проєкті є для мешканців добровільною. То ми розуміємо, що кількість відмов може бути великою. Враховуючи це, ми розуміємо, що така ситуація може ускладнити масштабування проєкту на більший обсяг вибіркової сукупності. Аби говорити про достатній рівень репрезентативності дослідження, потрібно, аби у дослідженні взяли участь від 400 респондентів. У такому випадку максимальний показник похибки становитиме 5%. Проаналізувавши результати та динаміку пілотного етапу дослідження, будемо приймати рішення про повноцінний старт проєкту», – пояснила директорка соціологічної агенції Fama Мар’яна Малачівська-Данчак.

Результати дослідження дозволять виявити рівень поширення захворюваності на коронавірус серед мешканців міста Львова. Якщо досі тестування на коронавірус проводили мешканцям міста, які були представниками груп ризику, що контактують з великою кількістю людей (працівники комунальних та соціальних служб, водії громадського транспорту, священнослужителі) або мали відповідні симптоми чи показання до проведення тестування, то результати цього дослідження дозволять виявити рівень захворюваності серед всього населення міста.

«Нам дуже не вистачає аналітики, даних та вичерпної інформації про те, з чим усі ми зараз найбільше боремось – COVID-19. Наше дослідження з 5% похибкою покаже кількість хворих у місті. Маючи такі дані дослідження та офіційні дані Центру громадського здоров’я, ми зможемо зрозуміти кількість хворих, які не були виявлені раніше, і тим самим матимемо можливість скоригувати стратегію масового тестування мешканців. Ця ідея у нас виникла тоді, коли ми обговорювали, яким чином наша індустрія може долучитись до допомоги у боротьбі із поширенням коронавірусу, і ми шукали якісь питання, якими до цього часу ще ніхто не займався. Всі, включно з ВООЗ, говорили про тестування, і ми вирішили взяти на себе цю відповідальність, запустивши процес масового тестування. Ми розрахували ймовірність похибки та почали тестування методом цільових груп. Коли надійшли перші результати, ми зрозуміли, що кількість проведених тестів відносно людей з позитивним результатом є не такою високою, як ми всі готувались. Масове тестування у світі – нова методика. Ми подумали чи можливо застосувати її у вигляді соціологічного дослідження. Адже соціологія дає можливість нам зрозуміти, скільки реально є хворих у місті», — розповів виконавчий директор Львівського ІТ Кластеру Степан Веселовський.

У мерії обіцяють, що кожному учаснику дослідження, у якого буде виявлено позитивний результат експрес-тесту на коронавірус, буде проведено лабораторне ПЛР-тестування з метою підтвердження результату тестування.

«Сьогодні ми говоримо про абсолютно новий експеримент, який проводиться вперше в Україні, завдяки кооперації трьох важливих інституцій: Львівському ІТ Кластеру, Соціологічній агенції Fama та управлінню охорони здоров’я міста. Таке соціологічне дослідження дозволить через експеримент виявити, яка саме кількість людей станом на сьогодні є інфікованою. Методологія цього експерименту є доволі цікавою, оскільки схрещується одразу декілька моментів: безпосереднє тестування і вибірка, яка здійснюється на основі соціологічного дослідження», – додав заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко.

Участь у дослідженні є цілком безкоштовною для всіх учасників. Львівська міська рада не виділяє жодних бюджетів коштів на його проведення, а експрес-тести на коронавірус надані Львівським ІТ Кластером, в рамках ініціативи United for Health.

Як розповіла директорка управління ІТ Олена Гунько, результати цього дослідження стануть одним з елементів цієї прогностичної моделі, до якої увійдуть результати експрес-тестування, ПЛР-тестування, а також дані мобільних операторів.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.