У Львові розпочинається прийом заяв на Премію Львова — міста літератури ЮНЕСКО

Уже втретє у Львові стартуватиме прийом заявок на Премію Львова — Міста літератури ЮНЕСКО, яка була заснована міською владою у 2018 році.
Це перша в Україні літературна премія з таким статусом, яку присуджують автору або перекладачеві за оригінальний або перекладний художній твір українською мовою. Премія заснована задля вшанування творів сучасної літератури та надання їм суспільного резонансу.
Премія Львова — Міста літератури ЮНЕСКО — найбільша літературна премія, яка присуджується міською владою в Україні. Розмір основної грошової нагороди становить 150 тис. грн. Також положенням передбачено дві спеціальні відзнаки в розмірі по 25 000 гривень.
Попередніми лауреатами премії стали Петро Яценко за роман «Нечуй. Немов. Небач» (2018 р.) та Андрій Содомора за переклад Гесіода «Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла» (2019 р.).
Спеціальні відзнаки та премії по 25 тис. грн. отримали у 2018 році перекладачки Ольга Любарська та Ярослава Стріха та у 2019 році поетеса Катерина Калитко та перекладачка Анна Вовченко.
15 травня 2020 року виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив оновлене положення про Премію Львова — Міста літератури ЮНЕСКО та організаційний комітет затвердив цьогорічний план проведення. Прийом заявок цього року, у зв'язку із пандемією, відбуватиметься через онлайн платформу та триватиме з 2 червня по 2 липня 2020 року.
Цього року було оновлено склад журі:
- Ганна Улюра — голова журі, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Доцентка Школи журналістики Українського католицького університету. Авторка трьох наукових монографій і двох науково-популярних книжок «365. Книжка на кожен день, щоб справляти враження культурної людини», «Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві». Як літературна критикиня співпрацює з такими медіа як: «Збруч», «ЛітАкцент», «Київ Дейлі», «Womo», «Суспільне» тощо. Колумністка газети «День». Кураторка BookForum (2019 р., 2020 р.). Була членом журі Літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського (2017 р.), Гоголівської премії (2018 р.), конкурсу оповідань «Без меж» (Одеса, 2018−2019 рр.), конкурсу рецензій «Читай-пиши» (2019 р., 2020 р.), літературної премії «Metaphora» (2019 р.) і книжкової премії «Зустріч» (2020).
- Софія Філоненко — докторка філологічних наук, професорка кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Бердянського державного педагогічного університету. Фахівець із масової літератури, літературна критикиня. Авторка більш як 150 наукових праць. У 2017−2019 роках — голова журі Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» в номінації «Романи». Членкиня журі літературного конкурсу історичних оповідань «ProМинуле» сайту «ЛітАкцент» і видавництва «Темпора», літературного конкурсу телеканалу Еспресо. ТВ «Еспресо. Вибір читачів». Учасниця літературних програм Книжкового Арсеналу, Львівського форуму видавців, Запорізької книжкової толоки. Учасниця літературної програми «ПРОчитай» на ТРК «ЮГ» у м. Бердянськ. Із 2014 року працює в складі волонтерського проєкту «Наші Атланти».
- Данило Ільницький — літературознавець, есеїст. Кандидат філологічних наук, викладач кафедри філології Українського католицького університету. Навчався на філологічному факультеті та в аспірантурі Львівського національного університету ім. І. Франка. Захистив дисертацію про мистецький світогляд Богдана Ігоря Антонича, упорядкував три видання його творів: «Три перстені» (2008), «Повне зібрання творів» (2009), «Вибрані твори» (2012). Співупорядник книги «Муза і чин Остапа Луцького» (2016). Автор статей, есеїв, авторських колонок, що присвячені постатям, подіям і проблемам гуманітарного й культурно-мистецького світу.
Олександр Боронь — доктор філологічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, член Наукового товариства ім. Шевченка (2015), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2017, у складі авторського колективу за «Шевченківську енциклопедію» в шести томах). Координатор низки науково-публікаційних проєктів Інституту Критики (Київ) та Інституту джерелознавства Наукового товариства ім. Шевченка в Америці (Нью-Йорк). Автор кількох монографій, збірки статей, загалом понад 220 публікацій, зокрема понад 140 наукових. - Христина Назаркевич — германістка, перекладачка, доцентка кафедри німецької філології ЛНУ ім. І. Франка. Перекладає наукову, історичну літературу, документалістику та художні твори. неодноразова стипендіатка різноманітних перекладацьких програм. лауреатка перекладацької премії «Метафора». Учасниця німецько-українських зустрічей «Міст з паперу» (Львів, Харків, Маріуполь). Членкиня журі премії «Львова — міста літератури ЮНЕСКО» 2018.
До номінації приймаються книги, що побачили світ у 2019 р. Твір автора повинен відповідати загальноприйнятим гуманістичним цінностям, його зміст не повинен ображати чи принижувати честь та гідність українського народу, а також пропагувати сепаратизм. Не прийматимуться до розгляду твори з ознаками плагіату та/або з порушенням авторського права. Крім того, номінований твір повинен бути доступним у друкованому та/або електронному вигляді, а перша публікація твору повинна бути в 2019 році.
Номінантів можуть висувати видавництва, книгарні, бібліотеки, громадські, професійні, творчі організації, а також культурні та освітні установи різних форм власності, що в своїй статутній діяльності мають напрям «література». Заявка на конкурс включає: один примірник номінованого твору, заяву на ім'я міського голови Львова та згоду автора/перекладача на розгляд твору в межах конкурсу.
Ознайомитись з Положенням про Премію міста літератури ЮНЕСКО можна за посиланням.
Заповнити онлайн форму та подати заяву можна за посиланням.