дивись.info

У Львові показали плити з єврейських надгробків, якими було вистелене подвір’я тюрми (фото)

У Львові показали плити з єврейських надгробків, якими було вистелене подвір’я тюрми (фото)

У внутрішньому дворику музею «Тюрма на Лонцького» знайшли майже сотню єврейських надгробків.

Про це розповіли під час брифінгу на території колишньої тюрми.

Надгробки знайшли під час розкопок, які ведуть археологи ексгумаційного центру «Доля».

«Чотири роки тому ми спільно з музеєм проводили дослідження на великому подвір’ї колишньої тюрми на Лонцького. Під час цих пошукових досліджень на глибині 2,5 метра було віднайдено 23 останки загиблих в 40-их роках. Було відкрито кримінальне провадження, проведена експертиза і є підтвердження того, що ці люди були розстріляні. До нашого підприємства звернувся музей, щоби провести аналогічні дослідження на малому внутрішньому дворику, який знаходиться на території управління СБУ у Львівській області. Ми проведи консультації з управлінням і отримали усі необхідні погодження. Станом на сьогодні знятий верхній шар асфальту, і ми виявили надгробні плити-мацеви з єврейських кладовищ Львова. Вони ще вимагають досліджень, але ми уже бачимо, що тут є плити з Янівського кладовища різних періоду від 1913 до 1939 років», – розповів директор КП ЛОР «Доля» Святослав Шеремета.

Дослідники припускають, що плити могли потрапити на подвір’я колишньої тюрми в кінці 60-их – початку 70-их років ХХ ст.

«Ми бачимо картину, яка шокує. Вона показує нелюдське обличчя комуністичного тоталітарного режиму. Ми мали інформацію і підозрювали, що знайдемо тут надгробки з кладовищ, але ми не могли уявити собі саме таку картину – що все подвір’я буде встелене надгробками. Як стверджують історики-краєзнавці та старші мешканці Львова, ми можемо знайти тут під час подальших досліджень також надгробки із християнських поховань і зокрема з меморіалу Галицької армії на Янівському кладовищі. Але наразі це лише припущення», – додав Святослав Шеремета.

За його словами, дослідження будуть продовжуватися, і після того, як усі плити будуть підняті, будуть проведені археологічні дослідження на предмет виявлення людських останків.

«Хочу подякувати управлінню СБУ за відкритість і можливість проводити роботи. Під час наради ми визначилися, що про хід досліджень будуть поінформовані широкі кола громадськості», – розповів Святослав Шеремета.

Він каже, що пошукові роботи триватимуть кілька тижнів. Подальшу долю плит вирішуватиме влада з спільно з науковцями та громадськістю.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.