Первинна медична допомога: які послуги може отримати пацієнт

лікарні
Фото ілюстративне

Під час пандемії коронавірусної інфекції мати свого лікаря стало ще більш важливо. Адже лікар первинки — це саме та людина, до якої пацієнт повинен телефонувати при наявності симптомів COVID-19.

Про те, які послуги може отримати пацієнт, розповіли в Національній службі здоров'я України під час брифінгу в понеділок, 7 вересня.

«З квітня 2018 року українці отримали можливість вільно обрати свого лікаря, незалежно від місця реєстрації чи прописки, та мають додаткові сервіси у медзакладах. Наприклад, такі як запис на прийом до лікаря онлайн чи по телефону, можливість отримати консультацію лікаря телефоном, без візиту до нього, можливість отримати від лікаря електронний рецепт на ліки за програмою «Доступні ліки», знову ж таки без відвідування лікаря», - повідомляють у відомстві.

Там зазначають, що вже своїх лікарів обрали 30 млн 400 тисяч українців. Це близько 75% населення країни. Первинну допомогу нашим громадянам надають понад 23 400 лікарів. 35% цих лікарів працюють в сільській місцевості та смт.

Понад 1300 з лікарів «первинки», з якими уклали декларації наші громадяни, працюють в приватних закладах або мають власну практику.
НСЗУ законтрактувала 1652 надавачів первинної меддопомоги, з яких 1098 – комунальні медзаклади (це практично всі комунальні заклади первинки країни), 199 – приватні, 355 – лікарі-ФОП. На сьогодні вони отримали від НСЗУ майже 12 млрд грн. за надання допомоги пацієнтам в січні-серпні.

Обсяг медичних послуг, які отримує кожен пацієнт

Незалежно від того, з яким лікарем первинки уклав декларацію пацієнт – з тим, що працює в комунальному чи приватному закладі, або має власну практику - він отримає повний обсяг медичних послуг, передбачений Програмою медичних гарантій. Зокрема, це:

  • консультації лікаря;
  •  базові дослідження та аналізи (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз сечі; глюкоза крові; загальний холестерин;
  • швидкий тест на вагітність; швидкий тест на тропоніни (для експрес-діагностики гострого інфаркту міокарда); швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити; вимірювання артеріального тиску; електрокардіограма;
  • вимірювання ваги, зросту, окружності талії);
  • вакцинація дітей та дорослих згідно календаря щеплень;
  •  виписка електронних рецептів на ліки за програмою «Доступні ліки»;
  •  виписка електронних направлень до лікарів-спеціалістів, на проведення досліджень чи лікування;
  • виписка довідок та лікарняних.

СОVID-19

З початком епідемії захворювання на COVID-19 навантаження на лікарів первинки значно зросло. Адже пацієнт з симптомами коронавірусної хвороби в першу чергу звертається за допомогою саме до свого лікаря. Окрім того, в майже 600 медзакладах первинки було сформовано мобільні бригади, які виїжджають за направленням лікарів до пацієнтів з підозрою на COVID-19, щоб взяти у них матеріал для проведення ПЛР-тестування. В цих закладах утворена 1051 мобільна бригада.

Читайте також: В Україні бракує ще 15 тисяч ліжок для хворих на COVID-19, – Степанов

Коли пацієнт з симптомами коронавірусної хвороби телефонує до свого лікаря, лікар за необхідності спрямовує до нього додому мобільну бригаду для взяття зразків на тестування, щоб встановити діагноз. І далі, залежно від результатів тестування та стану пацієнта, саме ваш лікар надає рекомендації щодо лікування – вдома, якщо перебіг захворювання легкий, або порадить звернутись до лікарні – в разі важкого перебігу.

Нагадаємо, станом на ранок понеділка, 7 вересня, в Україні зафіксовано 2174 нові випадки коронавірусної хвороби COVID-19. Наразі виявлено 72585 активних хворих. Загалом є 138068 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 2877 летальних, 62606 пацієнтів одужали. Усього за добу одужали 379 пацієнтів.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: