У Львові збирають кошти на пам’ятник жертвам депортації

1

Об'єднання товариств депортованих українців «Закерзоння» потребує ще 200 тисяч гривень на облаштування пам’ятника жертвам депортації 1944−1951 років і закликає небайдужих львів'ян долучитись до доброчинних пожертв.

У 1944−1946 роках з Холмщини, Надсяння, Західної Бойківщини, Лемківщини за етнічною ознакою на територію тодішньої УРСР було депортовано понад 482 тисячі українців — корінних мешканців цих земель. Ця «евакуація на добровільних засадах» супроводжувалась тотальною дискримінацією, грабежами, терором, в тому числі масовими вбивствами українців. Депортація у 1944−1951 роках з українських етнічних територій сучасної Польщі як до УРСР, так і в ході акції «Вісла» (1947 р.) приблизно 670 тисяч українців — одна з найтрагічніших сторінок новітньої історії української нації.

«Сьогодні, 9 вересня — сумний день в історії українців, зокрема тих, які проживали на західних етнічних землях. Саме в цей день 76 років тому у Любліні було підписано угоду про евакуацію українського населення з території Польщі до УРСР і польських громадян з УРСР до Польщі відповідно. Однак те, що з нами відбувалося називається не «добровільною евакуацією», а примусовою депортацією. Впродовж 1944−1951 років було насильно переселено майже 700 тисяч корінних мешканців земель Закерзоння. Відтак ми вимагаємо визнання на офіційному, державному рівні нас депортованими, а не евакуйованими. Для вшанування тої сумної історії, для майбутнього ми й споруджуємо цей пам’ятник. На жаль, він споруджується дуже важко, але основна причина — це брак коштів», - розповів Володимир Середа, голова Об'єднання товариств депортованих українців «Закерзоння».

Львівська міська рада, підтримуючи ініціативу Об'єднання «Закерзоння», ухвалила спорудити у Львові, на перехресті вул. І. Свєнціцького — вул. І. Севери — вул. В. Стуса, пам’ятник жертвам депортації у 1944−1951 роках і визначила замовником виконання робіт із виготовлення скульптурної композиції пам’ятника Об'єднання «Закерзоння». В результаті проведеного у 2007 році конкурсу журі визнало переможцем проєкт скульптора Сергія Олежка. «Закерзоння» відкрило окремий гривневий банківський рахунок, а для координації всіх робіт створило Громадський комітет (співголови - Леонід Квітковський та Тетяна Крушельницька).

«Історія створення цього пам’ятника починається у 2004 році від указу Президента Віктора Ющенка, а фактична робота над ним розпочалась аж у 2017 році. Ідея належить об'єднанню «Закерзоння», які підтримали і обласна, і міська влади. Пам’ятник виглядатиме як вирване з коренем дерево, адже саме так, із корінням, були вирвані українці із тих земель. Сама скульптура споруджується за громадські кошти. Спочатку кошти збирали досить добре, але з листопада 2019 року ця справа фактично призупинилась. Тому сьогодні, в цю важливу дату, ми хочемо нагадати небайдужим про нашу справу», - розповіла  співголова Громадського комітету, створеного для координації робіт Тетяна Крушельницька.

Станом на листопад 2019 р. виконано і оплачено великий обсяг робіт: придбано і перевезено граніт, відповідно до уточненого проєкту підготовлено гранітні блоки, в основному виготовлено бронзові елементи, здійснено благоустрій території. З листопада 2019 р. з об'єктивних причин роботи над пам’ятником і надходження коштів припинилися. Залишилися: обробка окремих гранітних елементів пам’ятника та елементів напису з бронзи, транспортні видатки, встановлення пам’ятника та авторський нагляд. Орієнтовна вартість цих робіт — 200 тис. грн.

«На площі біля Академії мистецтв був поставлений пам’ятний камінь, що тут буде споруджено пам’ятник. Кожного року 28 квітня (в день операції «Вісла») ми збиралися біля цього каменя і весь час сподівались, що до 60-ліття депортації пам’ятник буде споруджено. Але, на жаль, вже минуло 75 років і його досі немає», - додав заступник голови суспільно-культурного товариства «Холмщина» Олександр Волошинський.

«Це дійсно наша історія, яка маловідома для молодих людей. При нашій тяжкій ситуації в Україні (війна, коронавірус, фінансові труднощі…) ми мусимо доробити цей пам’ятник, довести до кінця почате. Ця історія мусить бути закарбована, щоб молодь його бачила, читала про ці події і дізнавалась більше про історію українців», — додала  голова суспільно-культурного товариства «Надсяння» Соломія Риботицька.

Об'єднання «Закерзоння» та Громадський комітет просять про доброчинні пожертви на спорудження пам’ятника на поточний рахунок: № UA873257960000026000301203692 в національній валюті в ТВБВ № 10013/0289 філії - Львівського ОУ АТ «Ощадбанк», МФО 325796, ЄДРПОУ 25244559.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: