дивись.info

Швеція може стати першою країною без готівки

Швеція може стати першою країною без готівки
Фото ілюстративне; джерело: Мандри-клуб

У Центробанку Швеції заявили, що чимало молоді у країні навіть не уявляють, як виглядають справжні гроші.

Про це нещодавно повідомив Стефан Інгвес, керівник Ріксбанку, – пише Finance.ua.

Він зазначив, що така ситуація склалася через пандемію коронавірусу, а монети і банкноти в країні цілком можуть перестати існувати. Тому у Швеції збираються вирішити це питання на законодавчому рівні.

Перехід до цифровізації грошей має багато переваг, зокрема прозорість, набагато ускладнює такі махінації як відмивання грошей чи ухилення від сплати податків. Однак у Швеції задумалися про те, які ризики може нести у собі cashless-підхід. Що трапиться, якщо цифрові мережі вийдуть з ладу, а повернути «фіатні» не буде можливості? А як щодо кібератак? Такий розвиток подій може заподіяти набагато більше шкоди, ніж звичайні пограбування банків.

Варто зауважити, що вирішити проблему безготівкових розрахунків Швеція намагається у розпал пандемії, яка, власне, й стала причиною мінімізації контактів із готівкою. Щоб максимально вберегти своє здоров’я, найкращим способом оплати залишаються саме безконтактні платежі.

Шведський банк Klarna AB підрахував, що 73% платежів клієнтів за допомогою карток зараз є безконтактними. До пандемії цей показник був на рівні 63%.

Зазначають також, що згідно з останніми даними, Швеція має менше грошей в обігу, ніж будь-яка інша країна світу – приблизно на 1% від валового внутрішнього продукту. Для порівняння, у США цей показник складає 8%, а у ЄС – понад 10%.

Цікаво й те, що таке явище як «кишенькові гроші для дітей» також рухається у напрямку безготівки – лише 16% шведських дітей мають гроші у вигляді банкнот та монет.

Ось чому Центробанк Швеції так переймається питанням cashless і намагається з’ясувати, як залишити реальні гроші актуальними.

«Якщо світло згасне, нам потрібно мати достатньо грошових коштів у цій країні, щоб ми могли повернутися до використання готівки, якщо виникнуть серйозні проблеми. Нам потрібно визначити законний платіжний засіб, придатний для цифрової ери», – зазначили у Ріксбанку.

Уряду також необхідно буде розробити законодавство, яке вимагає від банків та бізнесу «підтримувати певну форму мінімальної спроможності» для здійснення фізичних операцій готівкою.