У НБУ прогнозують, що вітчизняна економіка відновиться наступного року

нбу
Фото ілюстративне, з вільних джерел

У щоквартальному інфляційному звіті НБУ передбачено короткочасне і незначне відхилення інфляції від мети для більш швидкого відновлення економіки від наслідків пандемії.

У щоквартальному інфляційному звіті НБУ передбачено короткочасне і незначне відхилення інфляції від мети для більш швидкого відновлення економіки від наслідків пандемії.

Інфляція за підсумками 2020 року становитиме 4,1% і тимчасово перевищить цільовий діапазон 5% +/- 1 п.п. в 2021-му.

У результаті після скорочення на 6% у поточному році українська економіка повернеться до зростання на рівні близько 4% в наступні роки. Одночасно за допомогою облікової ставки НБУ сповільнить інфляцію до цільових значень уже в 2022-му.

«Економіка вже дає позитивні сигнали. З травня в міру послаблення карантину триває пожвавлення економічної активності. Завдяки стрімкому відновленню споживчого попиту воно відбувається навіть швидше, ніж очікувалося. Економіку підтримує зростання доходів громадян, поліпшення зовнішньої кон’юнктури, а також нарощування витрат бюджету на дорожню інфраструктуру», – йдеться в інфляційному звіті.

Інфляція залишалася практично незмінною (до 3,1% р/р у вересні): вплив від швидшого відновлення споживчого попиту та послаблення гривні був нівельований послабленням тиску з боку продуктів харчування, розширенням пропозиції непродовольчих товарів та особливостями їх реалізації, а також змінами в споживчій поведінці.

Попри низькі поточні показники інфляції та незначний ефект відображення девальвації в цінах, тривало погіршення інфляційних очікувань бізнесу й населення.

Про посилення інфляційного тиску свідчила також динаміка інфляційних очікувань, які залишалися на високому рівні та почали погіршуватися наприкінці кварталу, а також результати опитувань щодо ділових очікувань підприємств. Зокрема, респонденти відзначили посилення впливу на формування цін обмінного курсу гривні, вартості енергетичних і трудових ресурсів.

Пришвидшення інфляції наприкінці року та її повернення в цільовий діапазон 5% ± 1 в. п. зумовлюватиметься насамперед подальшим відновленням економічної активності на фоні збереження м’якої монетарної та фіскальної політики, а також подорожчання енергоносіїв, зокрема природного газу.

У 2021 році інфляція становитиме 6,5%, а в 2022 році – 5%.

Вагомим фактором пришвидшення темпів інфляції у 2021 році стане значне підвищення мінімальної заробітної плати (на 30% у середньому за рік). Найбільше він позначиться на сфері послуг, в якій оплата праці займає значну частку в собівартості.

У 2021 році зростання споживчих цін пришвидшиться до 6,5% під впливом пожвавлення економіки, ефекту від цьогорічного послаблення гривні, а також значного підвищення мінімальної зарплати, що сприятиме пожвавленню внутрішнього попиту.

Базова інфляція пришвидшиться до 5,4% до кінця 2021 року насамперед через ефекти послаблення, продовольча інфляція перевищить 5% через зростання виробничих витрат та доходів населення.

Адміністративна інфляція продовжить зростати та досягне 9–10% у 2021–2022 роках. Основним драйвером на всьому прогнозному періоді залишиться підвищення ставок акцизів на тютюнову продукцію, яке призведе до її подорожчання на 14–15% щороку.

Значним дезінфляційним чинником для багатьох товарів та послуг споживчого набору в 2020 році є зниження цін на паливо (13–14%) через здешевлення нафти. Проте очікуване відновлення світової економіки, а разом із нею – і попиту на нафтопродукти призведе до підвищення вартості палива в Україні у 2021–2022 роках.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: