дивись.info

Малюська запропонував шляхи виходу з конституційної кризи в Україні

Малюська запропонував шляхи виходу з конституційної кризи в Україні
Фото: відкриті джерела (ілюстративне)

Міністр юстиції Денис Малюська назвав три шляхи врегулювання конституційної кризи, спричиненої рішенням Конституційного суду щодо скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування.

Про це Малюська сказав в ефірі програми Свобода слова Савіка Шустера, пише УНІАН.

Глава Мін’юсту заявив, що рішення КС створило конституційну кризу, з якої треба виходити.

“Цей вихід має три етапи”, – наголосив він. За словами Малюськи, перший етап вже реалізовано – уряд прийняв розпорядження, яким “нівелював найважчі удари, що були завдані по антикорупційному механізму”.

Зокрема, було відновлено відкритість реєстру електронних декларацій, відновлено проведення спецперевірок і доступ НАЗК до усіх ключових реєстрів в автоматичному порядку.

Також він сказав, що в рамках другого етапу необхідно відновити повноваження НАЗК з перевірки е-декларацій, в тому числі й суддів. За словами міністра, для цього необхідно ухвалити відповідний закон. Він додав, що різні версії законопроектів вже подані до парламенту.

“Але є третє – найважливіша проблема, яка власне зараз найгарячіше дискутується. Це проблема втрати довіри до суддів Конституційного суду України”, – наголосив глава Мін’юсту.

“Як це стало зрозуміло з сьогоднішніх прес-конференцій суддів Конституційного суду. Ніхто особливо не хоче і не приховує, що рішення суду виносилось, керуючись особистими мотивами, зокрема, конфліктом у відносинах суддів з НАЗК. Судді намагались себе захистити, судді через це діяли швидко, оперативно, попри труднощі, які виникли на шляху”, – зауважив Малюська.

За його словами, судді КС “почали зловживати владою”, перебрали на себе повноваження Верховної Ради, “сказавши, що кримінальна відповідальність за недостовірне декларування є надмірною…”.

Як інформує УНН, Європейський парламент виступив із заявою про наслідки рішення КСУ і заявив, що підтримує первісну реакцію Президента Зеленського, який ініціював законопроект щодо цього.

“Ми з великою стурбованістю дізналися про постанову КСУ від 27 жовтня, який оголосив деякі положення Закону № 1700 про запобігання корупції та Кримінального кодексу України неконституційними. З огляду на те, що Закон № 1700 є одним з наріжних каменів української антикорупційної політики, ми надзвичайно стурбовані правовою порожнечею, створеною цією постановою. Тому ми закликаємо український уряд і законодавців діяти якомога швидше, щоб заповнити правову прогалину”, – йдеться в заяві.

Також уряд закликають швидко відновити повністю працездатну, ефективну і всеосяжну інституційну архітектуру для боротьби з корупцією, в тому числі в судовій системі.

“У цьому контексті ми підкреслюємо, що повністю уповноважене Національне агентство з запобігання корупції відіграє вирішальну роль, і рішення Конституційного суду не повинно використовуватися як привід для послаблення або обмеження його діяльності”, – йдеться в заяві.

УП нагадує, 27 жовтня за поданням 48 народних депутатів Конституційний суд визнав неконституційними окремі положення антикорупційного законодавства, хоча конституційність ще низки положень вивчатиметься далі.

Рішення КС означає скасування електронного декларування, скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку та моніторинг способу життя, декриміналізацію недостовірного декларування.

29 жовтня після засідання РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, доступ до реєстру електронних декларацій був відновлений.
В ніч з 29 на 30 жовтня Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт, яким запропонував припинити повноваження суддів КС, визнати його рішення про декларування “нікчемним” і без правових наслідків та скасувати відповідні зміни до ЗУ “Про запобігання корупції”.

У відповідь на рішення КС, зранку 30 жовтня під будівлею суду відбулась акція протесту: учасники кидали шини та палили фаєри.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.