8 листопада – День Святого Дмитра: традиції, прикмети та заборони свята

dmitra
Фото: Всвіті

Щорічно 8 листопада українські віряни святкують День Дмитра. Про прикмети та традиції буде цікаво дізнатися не лише християнам, а й усім, хто цікавиться українською культурою.

Хто такий Святий Дмитро?

На 8 листопада припадає день святого великомученика Дмитра Солунського, мужнього Христового воїна й сповідника, що за християнську віру загинув мученицькою смертю. У 306 році його закололи списами, а через 100 років, коли знайшли його тіло, воно виявилося нетлінним і поширювало пахощі.

За це християни нарекли його великомучеником. В Україні свято на його честь впровадили одразу після прийняття християнства на території Київської Русі. Нерідко це свято пов’язують із патріотизмом та військовою справою, військовими.

Традиції свята Дмитра

У цей день поминають померлих родичів — запалюють на вікнах свічки, влаштовують поминальну вечерю та залишають частину кожної страви на ніч на столі. Мовляв, душі предків прийдуть додому, а це частування для них. Взагалі, весь тиждень був присвячений предкам і називався Дідівським. Треба було приводити до ладу могили померлих родичів, згадувати про них хороші історії. Християни обов’язково ходять у це свято в церкву та ставлять свічки за своїх рідних.

Саме до Дмитра тривав весільний сезон у селах. Тож, якщо не встигли молоді побратися до 8 листопада — чекати їм аж до наступного року. Ще, у цей день подекуди було заведено варити й пити пиво.

За народними переповідками та легендами святий Дмитро замикає ключами землю на зимовий відпочинок і тримає її аж поки святий Юрій не прийде і її не відімкне. Після Дмитра уже не засилали старостів до дівчат бо невдовзі наставав Пилипівський піст. Дотепний український народ вигадав чимало приказок: «До Дмитра дівка хитра, а по Дмитрі хоч комин витри» або «До Дмитра дівка хитра, а після Михайла хоч за шкандибайла».

8 листопада християни святкують день святого Великомученика Димитрія / Телеканал Україна - Телеканал Україна

Що не можна робити в цей день

Не можна пити, прибирати, кроїти, вишивати, прати. Займатися важкою хатньою працею чи працювати у дворі. Також, дуже поганою прикметою вважалося в цей день одружуватися чи свататися.

Переставали після Дмитра випасати худобу на відкритій місцевості, завершували останні польові роботи. По-трохи починали готуватися до Різдвяного посту.

Не можна обідати надто рано. Поминальний обід подається аж на вечерю, тож після сніданку не варто було їсти аж до заходу сонця.

Прикмети свята:

  • Відлига на Дмитра — зима буде з мокрим теплом, а весна — рання.
  • День на Дмитрія без снігу — зими ще не буде.
  • Дмитро на снігу — весна буде пізньою.
  • Зима, навіть, рання до Дмитра не вступає в силу.
  • Земля на Дмитра замерзла і дме холодний вітер — снігу не буде до свят.
  • Сніг і мороз на Дмитра — весна буде пізня й холодна.
  • Часник треба садити до Дмитра — от тоді він і виросте гарний, дорідний.
  • На Дмитра тепло — весна буде рання, м’яка.
  • Коли 8 листопада холод і сніг — весна пізня й холодна, якщо відлига — зима і весна теплі.
  • Якщо відлига, то на теплу зиму й ранню весну, цей день зі снігом — весна пізня; холод і сніг — на пізню й холодну весну.
  • Якщо на Дмитра дощ, то на Введення снігу буде по коліна.
  • Випав сніг — увесь листопад буде холодним і морозяним.
  • Замерзла земля і дме холодний вітер — снігу не буде до Нового року.
  • Якщо кури ходять дотемна — наступного дня буде негода.

Джерело Всвіті

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: