Стали відомі вимоги для претендентів на українське громадянство, - мовна Нацкомісія

мовак

Ті, хто хоче отримати українське громадянство та претенденти на держпосади, складатимуть однаковий іспит на знання державної мови.

Про це розповіла членкиня Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров під час пресконференції «Підсумки 2020 року: виклики, здобутки, плани» в четвер, 17 грудня.

З її слів, процедура мовного іспиту для претендентів на визначені законом посади і для людей, які планують отримати громадянство, буде однаковою, а також складатиметься із двох етапів — усного та письмового.

«Процедура іспиту і для осіб, які претендують на зайняття визначених законом посад, і для осіб, які складатимуть іспит для набуття громадянства України - однакова. Виходимо з того, що іспит саме на володіння державною мовою. Тому, під час письмової частини іспиту, претендент повинен показати уміння розуміти все, що він чує й читає:

 • повністю розуміє загальний зміст прочитаного;
 • вміє критично оцінити ситуацію;
 • може інтерпретувати оцінки й висновки автора;
 •  логічно й послідовно вміє виражати свої думки у письмовій формі засобами державної мови;
 •  писати зрозумілі, добре структуровані тексти різної тематики;
 • викладати й доводити власну позицію;
 • наводити аргументи, робити висновки.

Щодо усного етапу тестування, каже членкиня мовної Нацкомісії, необхідно володіти переліком навичок. Зокрема, йдеться про:

 • показати вміння зв'язно, логічно й спонтанно висловлюватися на загальні теми;
 •  послуговуватися лексичним і фразеологічним багатством української мови;
 • вільно спілкуватися на будь-яку тему, пов'язану з професійною сферою;
 • переконливо відстоювати власну позицію, наводити аргументи, завершувати офіційну розмову;
 • вибудовувати свою вербальну поведінку відповідно до ситуації та моделі спілкування у сфері виконання службових обов'язків.

«Загалом, під час іспиту претендент має однаково вільно, правильно й доречно використовувати широкий діапазон мовних виражальних засобів у всіх видах мовленнєвої діяльності», - пояснила Чернобров.

Читайте також: Мовний омбудсмен розповів про штрафи за порушення мовних законів

За її словами, національна комісія зі стандартів державної мови завчасно оприлюднить інформацію про організацію та проведення іспиту, а також надасть всі нормативні документи, регулюючі проведення іспиту на сайті Міністерства освіти та науки України. Також будуть надані зразок іспитової роботи, інструкції для претендентів та інші супровідні документи.

«Я ще б хотіла додати, що іспит на рівень володіння державною мовою - як інструмент професійного зростання передусім», - додає членкиня Нацкомісії з питань мови.

Нагадаємо, Національна комісія зі стандартів державної мови створена у листопаді торік з ініціативи Кабінету міністрів України. Головною метою відомства є перевірка рівня володіння державною мовою для набуття громадянства України чи зайняття визначених законом посад.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: