Ціна питання: у мерії думають, на скільки збільшити вартість проїзду в громадському транспорті

марштрути

Львів’янам треба готуватися до підвищення вартості проїзду у громадському транспорті. На цьому наполягають як приватні, так і комунальні перевізники.

Львів’янам треба готуватися до підвищення вартості проїзду в громадському транспорті. На цьому наполягають як приватні, так і комунальні перевізники.

Як і під час попереднього підвищення тарифів, вони заручилися підтримкою мерії, відтак подорожчання не уникнути. Наразі невідомо лише коли це станеться, і найголовніше – на скільки більше доведеться платити мешканцям. Однак, схоже, що цього разу підвищенням на 1-2 гривні справа не обмежиться. Тому перевізники уже заздалегідь всю відповідальність переклали на міську раду.

Свої аргументи перевізники озвучили під час публічних обговорень щодо збільшення тарифу, який уже традиційно сором’язливо називають «коригуванням».

Як заявив під час обговорення голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка, тариф потрібно переглядати негайно.

«Я б не хотів, щоби ми спекулювали на питанні тарифу, бо є два різних поняття: економічно обґрунтована вартість проїзду, а є тариф, який пасажир повинен оплачувати. Транспортні підприємства дають розрахунок економічно обґрунтованої вартості для замовника, а замовник яким є ЛМР, повинен чітко зважити можливості пересічного львів’янина, міського бюджету і визначити, скільки грошей буде компенсовано з бюджету перевізникам, а скільки платитиме за проїзд пасажир», – заявив Іван Велійка.

Він також пояснив, чому потрібно збільшити тариф.

«Потреба автобусів Львова у дизельному пальному – 9 мільйонів літрів на рік. З середини 2020 року до січня ціна пального зросла в середньому на 8,5 гривені за літр. Транспортникам потрібно було знайти 38 млн грн додатково, щоби заправити транспорт. Це при тому, що об’єм перевезень зменшився. Питома вага витрат на пальне становила понад 80%. Того, що залишається, на все не вистачає», – пояснив Іван Велійка.

На його думку, розмови про неспроможність пасажирів сплачувати за проїзд є перебільшеними.

«В 1997 році пасажир витрачав на проїзд понад 15% зарплати. На сьогодні  середня зарплати – понад 11 тис. грн. Якщо порахувати економічно обґрунтований тариф у 14 гривень, то пасажир в місяць витрачає 308 гривень – його транспортна складова по  середній зарплаті  буде становити лише 2,6%», – заявив Іван Велійка.

Його підтримав голова правління АТП-14630 Ігор Самардак.

«Проїзд у Львові сьогодні коштує 14-15 гривень, в залежності і від маршруту. Це доконаний факт. Ми надали всі докази – документи і розрахунки, і їх ніхто не заперечив. Треба чітко зрозуміти, що тариф – 15 гривень і все, це константа. А далі депутатам треба сісти і подумати варіанти розрахунків з перевізниками. Ні одне цивілізоване місто не покладе 100% оплати на мешканця. Дотації з міста – це правильне рішення. Треба збирати з усіх незалежно чи користуються вони громадським транспортом, бо той, хто їде автобусом, дозволяє іншому користуватися автомобілем. Повинна бути велика оплата перевізникам і мінімальний тариф для мешканців, тоді буде комфорт перевезень, і люди пересядуть з автівок у громадський транспорт. А скільки платить мешканець, не має стосунку до економічно обґрунтованої вартості проїзду», – заявив Ігор Самардак.

Приватних перевізників повністю підтримали комунальні.

«Все, що стосується приватних перевізників, стосується і нас. Ми не можемо розрахуватися за поставлене пальне і запчастини. Кількість пасажирів  зменшилася. Ми втратили по доходах 91 млн грн. Збитки за минулий рік становили понад 40 млн грн. Збільшення тарифу на 1 гривню дасть нам додатково 18 мільйонів. Тариф 7 гривень покриває лише пальне і частково фонд оплати праці. При цьому планові збитки на цей рік – 59,6 млн грн. Ми також недоотримуємо всієї суми відшкодування за пільговиків. У випадку, якщо тариф не буде збільшено – зменшиться кількість автобусів на маршрутах, кваліфіковані працівники підуть від нас», – заявив директор комунального АТП-1 Орест Хамула.

Директор ЛКП «Львівелектротранс» Андрій Свищо поскаржився на недостатній бюджет.

«На обслуговування інфраструктури нам потрібно 93 млн грн на рік. Обслуговування одного трамваю обходиться у близько 1,5 млн грн на рік. Щоби забезпечити комфортні перевезення, бюджет підприємства має становити 519 млн грн, а нам на сьогодні затверджено 434 млн. Дефіцит становить 85 млн грн», – заявив Андрій Свищо.

При цьому, на його переконання, проїзд в електротранспорті має коштувати стільки ж, скільки в автобусах.

Згідно з правилами оголошеними мерією, мешканці могли доєднатися до обговорення в режимі онлайн, тому дискусії з перевізниками не було. Більшість мешканців лише скаржилися на перевізників та нарікали на майбутнє підвищення тарифу.

Опонувати намагався лише представник однієї з громадських організацій, який закликав мерію уважно вивчити розрахунки, які подали перевізники, особливо АТП-1.

«Є послуга – це дія, а є розрахунок, в якому можна написати те, що хоче автор. Лише АТП-1 з усіх перевізників у своїх документах надала кількість транспорту. Згідно з обґрунтуванням, є 274 автобуси, по яких зроблені усі ці розрахунки. Зараз, дивлячись в таблицю, я бачу кількість автобусів – 250, а на маршруті постійно є 220. Але розрахунки ви робили на весь транспорт. Невже ви міняєте акумулятори на усіх машинах кожні півтора року і кожні 6-8 місяців міняєте шини? Ніхто в це не повірить», – заявив він.

У мерії ж схоже вирішили піти назустріч перевізникам, можливо, тому, що більшість маршрутів у місті обслуговується комунальними підприємствами, а грошей на підтримку громадського транспорту у бюджеті не вистачає.

«Сьогодні місто витрачає близько 600 мільйонів гривень на рік на громадський транспорт. Враховуючи карантинні обмеження, місто не може дати стільки грошей на муніципальних перевізників для того, щоби тримати певний рівень якості. Це одна  з причин, чому ми зібралися. З одного боку, місто має дотувати і підтримувати громадський транспорт, але з іншого боку, є фінансові можливості. І тут ми маємо розуміти, що можемо собі дозволити як місто і що ми маємо збалансувати з оплатою за проїзд. Кожна гривня тарифу для «Львівелектротрансу» – це приблизно 2 млн грн на місяць надходжень, а декілька гривень в тарифі – це величезна підтримка. По суті сьогодні закладаються кошти, які місто може закласти, а не ті, які потрібні, щоб підтримувати якісні перевезення», – заявив заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Андрій Білий.

Водночас у мерії не поспішають брати на себе відповідальність за підвищення тарифу. За понад 3 години обговорення, ніхто з чиновників ЛМР не назвав нової вартості проїзду. Там лише обіцяють подальші обговорення і консультації, щоби знайти компроміс.

«Ми мали можливість послухати позицію перевізників. Також ми слухали і позицію наших мешканців, які частково були в залі, а також мали можливість спілкуватися з нами через онлайн-платформу Zoom. Під час обговорення ми почули позицію мешканців про їхні фінансові можливості, невелику заробітну платню, матеріальні проблеми через коронавірус. А для нас є дуже важливою позиція мешканців. Тому  громадське обговорення дало можливість зробити певні висновки. Так, перевізники хочуть коригувати тариф, хочуть, щоб він був економічно обґрунтованим, але ми повинні зважати на думку людей, які користуються транспортом, які оцінюють і якість надання цих послуг. Тому, зваживши всі аргументи, будемо приймати відповідні рішення: яким має бути тариф, які можливості є у людей та яким чином забезпечити також стабільну роботу перевізників. Будемо старались знайти баланс. Після сьогоднішніх обговорень буде підготовлене відповідне рішення виконавчого комітету. Однак перед тим ще будуть проведені відповідні консультації та наради, аби оцінити результати обговорень, які відбулись. Далі це рішення виконавчого комітету буде розміщене на сайті міської ради упродовж 10 днів. Впродовж 10 днів люди зможуть також аналізувати це рішення і давати свої пропозиції. Через 10 днів це рішення буде скероване в Антимонопольний комітет для того, щоби він дав свої висновки. І лише коли будемо мати висновки Антимонопольного комітету, ми можемо цей проєкт рішення виносити на розгляд виконавчого комітету для коригування тарифу», – заявила після завершення обговорення заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства Ірина Маруняк.

Вона додала, що проєкт рішення виконкому буде розміщений на сайті міської ради і впродовж 10 днів мешканці зможуть також аналізувати це рішення і давати свої пропозиції. Після цього проєкт буде скеровано в Антимонопольний комітет для того, щоб він дав свої висновки.

«І лише коли будемо мати висновки Антимонопольного комітету, ми можемо цей проєкт рішення виносити на розгляд виконавчого комітету для коригування тарифу», – пояснила Ірина Маруняк.

Володимир ГАЛЕЧИК

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: