дивись.info

У США орденом князя Ярослава Мудрого нагородили винахідника, родом зі Жовкви

У США орденом князя Ярослава Мудрого нагородили винахідника, родом зі Жовкви
Світлина: Старі фотографії Львова

22 березня в Генеральному консульстві України в Нью-Йорку відбулося нагородження американського та українського винахідника Любомира Романківа орденом князя Ярослава Мудрого.

Про це повідомили на сторінці Diaspora.ua.

«Один з найвідоміших винахідників сучасності, він зробив 180 наукових відкриттів (на 67 з них має патенти). Завдяки його винаходам ми маємо персональні комп’ютери, жорсткі диски, сонячні батареї та чимало інших корисних пристроїв. Про Любомира Романківа добре знають у технологічно найрозвиненіших країнах світу та вивчають його доробок. Він – один з двох українців-винахідників у Залі слави США (другий – Ігор Сікорський)», – йдеться в повідомленні.

Любомиру Романківу в нинішньому році виповнюється 90 років. Він народився у місті Жовква, що на Львівщині.

Як пише видання, у 1957 році 26-річний Любомир Романків отримав ступінь бакалавра в Університеті Альберти, закінчив магістратуру та отримав звання доктора філософії в галузі металургії та матеріалознавства в Массачусетському технологічному інституті (1962). Керував Центром електрохімічної технології та мікроструктур в Дослідному Інституті ім. Т. Дж. Ватсона компанії ІВМ.

Головний напрям його роботи, що і приніс успіх, був пов’язаний з вивченням магнітних матеріалів, рефлективними дисплеями та процесами міднення. Так він відкрив процеси створення індуктивних і магніторезистивних мікроголовок для записування/зчитування інформації на жорстких дисках комп’ютерів, розробив індустріальний процес, а також інструменти та усе необхідне для запуску виробництва жорстких дисків. Саме такі диски закупив у ІВМ інший відомий американець українського походження — Стів Возняк — для невеликого стартапу в гаражі. З часом із цього постала знаменита компанія Apple на чолі зі Стівом Джобсом. А Любомир Романків також винайшов технологію пайки мікроконтактів на комп’ютерному чіпі і технологію формування багаторівневих з’єднань, що нині є в кожному комп’ютері.

Винахід та робота Л.Романкова дозволила ІВМ заробити мільйони доларів, водночас він підготував ціле покоління інженерів для компанії. Загалом Л.Романків отримав 13 нагород за видатні винаходи та внесок від IBM і 25 нагород за винаходи та досягнення, включений до престижних видань «Хто є хто в науковому світі» та в «Хто є хто в Америці». У березні 2012 р. Любомир Романків введений до Зали національної слави США, є одним з десяти винахідників, удостоєних такої честі.

Незважаючи на те, що він вважається одним з кращих винахідників у США, має десятки патентів, але мільйонером винахідник не став. Не гроші, а внесок у науку були і лишаються для нього пріоритетом.

Поряд з науковою та винахідницькою діяльністю Любомир Романків завжди приділяв багато уваги участі в житті української громади. Він є членом президії Світового конгресу українців, голова Комітету Української Молоді при СКУ, був організатором і головою студентських товариств в Едмонтоні та Бостоні, засновник і керівник української радіопрограми в Едмонтоні, засновник курсів української культури в Мерсі-коледжі (Нью-Йорк). Активний діяч Пласту та його проводу, всебічно сприяє розбудові Пласту в Україні.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.