• USD: 36.50
  • EUR: 38.80

На порозі літа: чи полетять українці на відпочинок цього року

На порозі літа: чи полетять українці на відпочинок цього року
Нині для громадян України відкриті 104 країни. Раніше таких країн було 95, тобто за місяць до цього списку увійшло ще 9 країн. Серед нових країн, які відкрили свої кордони — Ісландія, Чорногорія, Гаїті, Гаяна, Бангладеш і Габон.

Зараз для українців відкриті понад сотня країн, втім, ситуація із пандемією не дає змоги чітко спрогнозувати, як розгортатимуться події надалі.

Нині відомо, що туристичний ринок орієнтується на Туреччину, куди активно літають на відпочинок як з України, так і з інших країн. Такий напрямок може становити до 90% від загального потоку мандрівників, попри шалені темпи зростання інфікованих на коронавірусну хворобу СOVID-19. Натомість, стверджують експерти, нинішнього року на подорожі Європою не варто розраховувати, хоч і змога подорожувати таки може з’явитися.

ІНТЕРАКТИВНА МАПА СВІТУ: дозволи та обмеження в умовах пандемії COVID-19

«Треба розуміти, що Європа в тому сенсі, в якому її розуміють українці, а саме - країни Шенгенської угоди, досить не однорідна в своєму ставленні до відкриття кордонів. Так, низка країн готова приймати туристів хоч зараз через те, що туристична галузь займає вагому частку від їх ВВП. Тимчасом деякі проти будь-яких послаблень», - пояснює в коментарі ІА Дивись.info політолог з міжнародних відносин та молодіжної мобільності Денис Демидов.

Однак зазначає, позаяк реагування на такі епідемії не були достатньо проаналізовані під час розробки угоди, це створює колізію, яка дозволяє за великого бажання бодай зараз потрапити до країн ЄС сторонніми шляхами.

«Та коли ми говоримо про можливість нормально подорожувати з України, то це навряд чи станеться влітку. Країни спершу відкриють кордони для вакцинованих», – каже експерт.

Паспорти вакцинації

У ЄС вже заявили про введення «паспортів вакцинації» з 15 червня 2021 року. У документі міститиметься інформація про щеплення від СOVID-19, і цей єдиний для громадян всіх 27 країн Європейського Союзу сертифікат здоров’я стане головним атрибутом мандрівників.

Проте, якщо говорити про авіаперельоти, то «зелені сертифікати» хоч і є обов’язковими, однак вже низка авіакомпаній заявили про те, що вимагати документа не будуть.

Головна мета «паспорта вакцинаці» – можливість пересуватись без ризику для себе та інших.

Важливо також, що вакцинація не стане примусовою, проте, як пояснив єврокмісар Т'єрі Бретон, для тих, хто не хоче бути вакцинованим, розглядається варіант масового розгортання швидких тестів, результати яких – негативні – будуть необхідні, наприклад, щоби сісти в літак або відвідати подію.

Що ж стосується України, то днями президент Володимир Зеленський наполіг на створенні в Україні системи «паспортів вакцинації» проти COVID-19 та охопленні 70% дорослого населення щепленнями.

Денис Демидов підкреслює, що в Україні наразі немає ані високого попиту на вакцинацію, ані самої вакцини в достатній кількості.

«Окрім того, вже зараз виникають проблеми з визнанням щеплених вакциною в інших країнах (про це нещодавно повідомив посол України в Державі Ізраїль) та навіть українським урядом (наразі ПЛР-тест зобов'язані проходити всі громадяни України при поверненні із-за кордону, якщо не бажають йти на самоізоляцію; жодних послаблень для вакцинованих немає). Тому основними напрямками залишаються звичні Єгипет, Туреччина», – зазначив експерт.

Як зараз подорожують українці

Денис Демидов говорить, що левова частка авіакомпаній давно почали анонсувати рейси до країн Балканського півострова – Чорногорії, Албанії. Окрім цього, значним попитом буде користуватися Грузія та Болгарія: «Уже зараз авіакомпанії анонсують рейси до всіх країн не тільки з Києва, але і регіонів (Запоріжжя, Харків, Одеса). Причому йдеться не тільки про чартерне, але й регулярне авіасполучення».

Поки що  ПЛР-тести залишаються однією з головних вимог для візиту до інших країн.

Одним із найпопулярніших напрямків серед українських мандрівників взимку були Мальдіви, куди у січні-лютому 2021-го літали понад 12 тисяч українців. Для того, аби перетнути острови, необхідно лише показати негативний результат тесту на СOVID-19, зроблений не пізніше, ніж за 96 годин до прибуття.

Також українці мають змогу відпочивати на Шрі-Ланці, однак під час оформлення візи треба оплатити обов’язковий страховий поліс від ланкійської компанії вартістю 12 доларів. Також необхідно здати тест на коронавірус перед вильотом і ще один під час перебування у цій країні, крім цього, йдеться також про обов'язковий 14-денний карантин у спеціальних готелях.

«Надалі все буде залежати від того, чи зможе європейський простір прийти до консолідованого рішення з питань можливості введення та інтеграції паспорта вакцинації; чи будуть вакцини, які імпортуються до України визнані в рамках такої програми. Цілком ймовірно, що все залишиться на умовах ПЛР-тестування, як було нещодавно», – додає експерт.

Згідно з новою постановою уряду, громадяни України, які повертаються додому з-за кордону, мають піти на самоізоляцію на 14 днів, незалежно від того, звідки вони повертаються. Чи це країна із зеленої, чи червоної зони за рівнем хвороби.

Від самоізоляції натомість звільняються українці, які мають негативний ПЛР-тест на коронавірус, зроблений не пізніше, ніж за 48 годин до моменту прибуття на кордон. Тобто тест треба робити перед вильотом до України. Окрім цього, після перетину кордону всі без винятку відправляються на самоізоляцію.

Наприклад, Кіпр відкриває небо для українців уже відзавтра, з 1 квітня.

Подорожі без вимоги проходження карантину будуть дозволені всім подорожувальникам, що пройшли тестування та мають підтверджену відсутність COVID-19, і що не перебували у тісному контакті з особами з підтвердженим випадком.

Найімовірніше, Україна перейде у «червону» зону, тому мандрівникам доведеться робии  ПЛР-тест за 72 години до відльоту, а потім ще один – по прибуттю, в аеропорту Ларнаки або Нікосії.

Загалом же, всіх українців, які перетинатимуть іноземні кордони, відправлятимуть на самоізоляцію, за винятком:

  • громадян України, які не досягли 12 років;
  • водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, автобусів, що здійснюють регулярні перевезення, членів екіпажів повітряних, морських і річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад;
  • громадян України, що здійснюють перевезення гемопоетичних стовбурових клітин для трансплантації;
  • громадян України, які мають негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції, який проведено не більш як за 48 годин до перетину державного кордону.

Мар’яна КОВАЛЕНКО

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: