Сорок довідок та місяці очікувань. Чи отримують лікарі компенсації?

У 2020 році 12 працівників медичних закладів Харкова померли від коронавірусу, захворів 1 341 медичний працівник. Згідно з численними обіцянками посадовців, лікарі, які перехворіли на Covid-19, мають отримати грошові компенсації, проте частка тих, кому виплатили гроші — невелика. Зараз же правила надання компенсацій зробили ще жорсткішими.

Про це пише харківське видання Накипіло.

Рік пандемії коронавірусу в Харківській області відзначили зменшенням кількості медичного персоналу, який зможе отримати компенсацію у випадку хвороби. Харківська обласна рада обмежила коло лікарів лише тими, хто переніс COVID-19 у важкій формі. І поки Міністерство охорони здоров’я проводить масштабні рекламні кампанії, дякуючи лікарям за їхню працю, родичі померлих від хвороби медичних працівників мають пройти через бюрократичне пекло, аби отримати обіцяні гроші.

Чи отримали лікарі та їхні сім’ї компенсації?

Станом на 15 березня 2021 року компенсації отримали 70 сімей померлих від коронавірусу лікарів, — такі дані надає Фонд соціального страхування. Усього від COVID-19 померло понад 500 медичних працівників.

Отримати компенсації можуть лише ті медики, які заразилися від пацієнтів. А цей факт ще треба довести. Кожен окремий випадок зараження розглядає спеціальна комісія при лікарнях. Це обов'язкова процедура незалежно від тяжкості захворювання. Через бюрократію та необхідність збору великої кількості довідок (приблизно 40) робота комісій розтягувалася на місяці.

30 вересня 2020 року помер Іван Венжинович — він був обличчям інформаційної кампанії «Дякую за життя», яку за підтримки міжнародних організацій запустило Міністерство охорони здоров’я. Ви могли бачити Івана на сітілайтах в усіх містах України.

Венжинович працював із хворими на коронавірус, згодом його самого поклали в лікарню з двосторонньою пневмонією. Він помер від тромбоемболії легеневої артерії. Тест на коронавірус виявився негативним. Родина Івана Венжиновича не отримала компенсації.

Як отримати гроші?

На проведення розслідування щодо компенсацій захворілим медикам у комісії є п’ять днів, але на практиці цей процес триває місяцями. Адже для проведення одного розслідування треба зібрати майже 40 різних довідок. Це сертифікати на засоби індивідуального захисту, результати ПЛР-тестів, свідчення лікаря, виписки про медогляд, висновки епідеміолога тощо. Наприклад, епідеміологічне розслідування взагалі не регламентоване часовими обмеженнями, а без висновку епідеміолога комісія не може ухвалити рішення.

Комісія голосує, й у випадку позитивного висновку Фонд соціального страхування приймає рішення, яке не завжди збігається з попереднім.

Яка ситуація в Харкові?

У Харкові перехворіли на коронавірус більше тисячі медиків. Сама медична система через пандемію виснажена, лікарі скаржаться, що навіть у здоровому стані подужати нинішні обсяги роботи важко.

Як зазначають лікарі, котрі перехворіли на коронавірус, вони отримують компенсації. Процес виплат у місті організовано наступним чином. Харківська міська рада не виділяла окремих коштів для компенсації медичним працівникам, а виплати роблять через бюджет на матеріальну допомогу. Для цього не потрібне рішення комісії, достатньо лише особистої заявки на ім’я міського голови (або виконуючого обов’язки). Саме Геннадій Кернес, а зараз Ігор Терехов, вирішує, чи надавати матеріальну допомогу. Також більшість медичних закладів Харкова оформили страхування медичного персоналу від інфекційних хвороб.

В обласних медичних закладах ситуація інша. З бюджету області було виділено кошти на компенсації захворілим медикам, і отримати їх можна лише за рішенням комісії, про яку писали вище. Крім випадків протестів медичних працівників на початку пандемії, у Харківській області не було скандалів із невиплатами компенсацій лікарям, перехворілим на COVID-19.

Наприкінці 2020 року медикам виплатили додаткові премії, — зазначили в особистому спілкуванні декілька лікарів із різних медичних закладів. Загалом медичний персонал скаржиться на велику завантаженість та недостатню кількість спеціалістів. Питання компенсацій наразі не є проблематичним.

Що обіцяла влада? 

26 березня 2020 року Володимир Зеленський назвав українських лікарів «кіборгами» та ініціював підвищення розміру матеріальної компенсації для медиків, які протидіють коронавірусу, до рівня виплат військовим.

7 травня 2020 року Верховна Рада законодавчо прирівняла медиків до військових та запровадила страхування для лікарів. Так, внаслідок смерті медичного працівника від коронавірусу, сім’я загиблого має отримати 750 прожиткових мінімумів (наразі це 1,7 мільйона гривень).

Обіцянки щодо компенсацій давали політики всіх рівнів, від прем’єр-міністра до депутатів сільських рад.

У Харківській області медикам, що перехворіли на COVID-19, виділяють 10 000 гривень, — таке рішення прийняла обласна рада влітку 2020 року. Але 11 березня вже новий склад облради вніс зміни. Тепер на компенсації можуть розраховувати лише ті, хто перехворів у тяжкій формі. Ступінь тяжкості визначає комісія. Очільниця Харківської облдержадміністрації Айна Тимчук заявила, що лікарі продовжать отримувати компенсації, але у своєму виступі не згадала про внесені зміни.

На початку пандемії мер Харкова Геннадій Кернес стримувався від коментарів на тему коронавірусу. Він зазначав про необхідність створення належних умов для медиків, проте ніколи не обіцяв додаткових виплат.

Його наступник Ігор Терехов 2 лютого 2021 року повідомив, що місто виділило 302 тисячі гривень для компенсацій працівникам бюджетних підприємств, у тому числі й лікарям, які перехворіли на COVID-19. Розмір допомоги становить п’ять, сім та десять тисяч гривень.

Як це часто відбувається в Україні, поки посадовці розповідали про готовність лікарень до боротьби з коронавірусом, волонтери збирали кошти та купували засоби індивідуального захисту для медичного персоналу.

Харківські інженери з Garage Hub вирішили проєктувати й створювати речі, необхідні українським лікарям, починаючи від пристроїв на зразок дерев'яного безконтактного диспенсера для антисептика та гачків, якими можна знімати рукавички й відкривати двері, і закінчуючи PAPR-маскою.

Перед початком виробництва інженери консультувалися з лікарями інфекційної лікарні, й вони казали: «Це те, що нам потрібно, нам дійсно цього не вистачає». Перший прототип PARP-маски зробили зі сміттєвого пакета, а вже готові екземпляри передали на тестування медикам.

Також у Garage Hub переробляли маски для снорклінгу на повноцінні респіратори. Частину деталей друкували на 3D-принтері, частину — брали з інших масок.

Головна проблема таких виробів — вони не сертифіковані, тож їхнє використання може коштувати медичному персоналу компенсації у випадку хвороби. У березні 2021 року в Україні розпочалася нова хвиля коронавірусу. Вірус мутував і став більш агресивним.

Станом на ранок 29 березня у Харківській області було вільними 100 з 1 100 ліжок із потоковим киснем. Пацієнтів возять у лікарні за 200 кілометрів, персоналу бракує.

Посадовці Харківської області кажуть про термінову необхідність збільшення кількості кисневих трас, закупівлю нових апаратів вентиляції легенів, збільшення місць у лікарнях. Такі дії зменшать навантаження на медичний персонал.

Проєкт «Donbas Media Forum та міжрегіональне співробітництво для виробництва якісного контенту для Сходу України» впроваджується за підтримки «Медійної програми в Україні», яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: