дивись.info

Хто «претендує» на ходорівське сміття

Хто «претендує» на ходорівське сміття
Фото ілюстративне. З відкритих джерел.

Право організувати полігон твердих побутових відходів біля Ходорова може отримати компанія, власник якої був помічений у неспроможності виконувати взяті на себе раніше зобов’язання. Зокрема так сталося у Бориславі та Львові.

Фото: Вікіпедія.

16 червня 2020 року Ходорівська міська рада, розглянувши  звернення  ТзОВ «ДВ Вейст Ресаклінг»,  ухвалила рішення «Про погодження намірів будівництва сміттєпереробного об’єкта на території Ходорівської міської ради за межами населеного пункту села Жирова Львівської області». Йдеться про полігон твердих побутових відходів площею понад 50 гектарів.

Згідно з даними YouControl, ТзОВ «ДВ Вейст Ресаклінг» була зареєстрована 21 травня 2020 року, тобто за два тижні до звернення до Ходорівської міської ради. Основний вид діяльності: оброблення та видалення безпечних відходів. А також ще 17 видів діяльності. Розмір статутного капіталу – 500 тисяч гривень. Кінцевим бенефіціарним власником компанії є Сергій Деміч, який має стосунок ще до понад 10 компаній, більшість з них займаються вивезенням та утилізацією відходів.

Скандал №1: у Бориславі

Жодного негативного шлейфу свіжо зареєстрована компанія не має, але цього не можна сказати про інші підприємства, пов’язані з Сергієм Демічем та його діловим партнером Олександром Василянським. Зокрема йдеться про ТзОВ «КОМ-ЕКО Борислав 2010», яке у квітні 2010 року отримало в оренду на 10 років сміттєзвалище у Бориславі.

Торік, 6 березня, коли перед Бориславською міською радою стояло питання про продовження чи припинення договору з компанією щодо оренди землі, на якій розташоване міське сміттєзвалище, було ухвалено рішення повернути полігон комунальному підприємству. Напередодні, під час планової перевірки у грудні 2019 року, Держекоінспекція виявила низку порушень.

У квітні 2020 року Держекоінспекція провела повторну позапланову перевірку  і встановила, що підприємство не виконало жодного із пунктів припису. Тому Державна екологічна інспекція звернулася до суду для прийняття рішення щодо зупинення діяльності підприємства до повного усунення порушень.

«Вони взяли ділянку 3 гектари. Їхня діяльність на цій землі призвела до того, що через велику кількість приписів екологічної інспекції полігон мало не закрили. По-перше, вони вилізли за межі визначеної ділянки, по-друге, з полігону не відводився інфільтрат. Навіть ніхто не перешаровував сміття, як це треба робити за правилами. Фактично вони влаштували екологічну катастрофу. Годі говорити про якесь сортування», – каже Іван Сорока, директор комунального підприємства «Еко-місто», яке тепер відповідає за це сміттєзвалище.

До речі, Бориславська міська рада впродовж 10 років не раз зверталась до суду, щоби розірвати договір з ТзОВ «КОМ-ЕКО Борислав 2010», але умови, прописані в документі, не дозволяли це зробити.

Скандал №2: у Львові

Компанії з орбіти Сергія Деміча та Олександра Василянського засвітилися й у Львові. 13 листопада 2020 року на засіданні виконавчого комітету ЛМР прийняли рішення виключити перевізників ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» і ТзОВ «ДВ Екосвіт» з переліку виконавців послуг зі збирання, зберігання та перевезення ТПВ через несвоєчасне вивезення відходів зі сміттєвих майданчиків.

«За останні два місяці вони тричі здійснили недопустимі речі, коли не вивозили своєчасно сміття у Львові більше ніж із 80 контейнерних майданчиків. Всі три рази ми допомагали, і місто організовувало вивезення сміття в оперативному порядку. Останнім часом вони знову мали завал по своїх ділянках, здебільшого у чотирьох районах: Сихівському, Залізничному, Личаківському та Шевчеківському. Зважаючи на те, що такий підхід до роботи є недопустимим, були проведені районні комісії ТЕБ і НС, вони пропонували винести на розгляд міської комісії діяльність цього перевізника, зокрема в умовах пандемії. В середу відбулась міська комісія, яка прийняла рішення та рекомендувала виконавчому комітету виключити цю компанію із переліку виконавців послуг», – доповів тодішній заступник міського голови з питань безпеки міста Сергій Бабак.

До речі, раніше, у квітні 2020 року, ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» вже опинялося у центрі скандалу. На території села Кропивня Хорошівського район, що на Житомирщині, на міжпольовій дорозі 22 квітня несанкціоновано скинули близько 100 тонн сміття зі Львова, писав zaxid.net.

Як з’ясувалося, сміття скинув партнер ТзОВ ДВ «Вейст Груп», яке тоді було виконавця послуг з вивезення ТПВ у Львові.

Заказник і сміттєзвалище

До речі, територія опрацювання детального плану території на півдні межує зі загальнозоологічним заказником державного значення «Діброва». Його площа 839 гектарів. Статус заказника був наданий 1974 року.

Територія опрацювання ДПТ знаходиться на території Тіньового списку Смарагдової мережі – долина річки Дністер.

А як відомо, 18 листопада 2016 року Постійний комітет Бернської конвенції затвердив перелік територій мережі Емеральд, який для України включає 271 територію (до 2019 року до Мережі не вносились зміни). У 2016 році громадська природоохоронна ініціатива «Emerald – Natura 2000 in Ukraine» (до якої пізніше приєдналась і ГО «Українська природоохоронна група») розпочала розробку «тіньового списку» («shadow list») територій мережі Емеральд (Смарагдової мережі) – переліку територій, які на основі наукових даних мають бути включені до мережі Емеральд в Україні.

Мережа Емеральд (Смарагдова мережа, Emerald Network) – це мережа, що включає території особливого природоохоронного інтересу (Areas of Special Conservation Interest, ASCI. Мережа Емеральд проєктується в державах, які є сторонами Бернської конвенції (всього 26 держав), у країнах Європейського Союзу на виконання Бернської конвенції створюється мережа «Натура 2000», яка проєктується за аналогічними принципами, що і мережа Емеральд, але використовує юридичні і фінансові інструменти ЄС.

Фото: www.lmn.in.ua

Якщо сміттєвий полігон потрапить в руки людей, далеких від розуміння того, як облаштовувати полігони та дбати про їхню безпеку, Ходорів може стати на граблі, які вже вдарили інші громади на Львівщині.

Мар’яна ТКАЧЕНКО

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.