дивись.info

Які свята відзначають 18 травня (іменини, народні прикмети)

Які свята відзначають 18 травня (іменини, народні прикмети)
Ілюстративне фото

ІА Дивись.info склала добірку важливих подій і свят, які відзначають 18 травня в Україні та світі.

Свята та події 18 травня

Сьогодні — Міжнародний день музеїв. Це щорічне свято музейництва, яке відзначається 18 травня. У цей день більшість музеїв працюють безкоштовно і радо показують свої виставкові зали. Уперше Міжнародний день музеїв відсвяткували в усьому світі 1977 року.

Також 18 травня відзначають роковини депортації кримських татар. Упродовж 18-20 травня 1944 р. з Криму ешелонами було вивезено 191 тисячу осіб, майже 8 тисяч з них загинули в дорозі і ще 27 тисяч – за півтора наступні роки.

Цього дня Україна відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановує жертв депортації кримських татар.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня). Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 сс «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

Був здійснений акт гено- і етноциду, про що свідчать звинувачення цілого народу в державній зраді та застосування принципу колективної відповідальності. За офіційними даними (так звані числа Лаврентія Берії) було депортовано 183 144 тисячі кримських татар; за татарськими джерелами – понад 400 тисяч, з яких упродовж першого півтора року померло близько 46% депортованих людей.

У каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС. Людям на збори давалося від декількох хвилин до півгодини, з собою дозволялося взяти особисті речі, провізію, посуд та побутовий інвентар.

Зрозуміло, що більшість майна залишилася і була конфіскована державою. Переважна частина депортованих була направлена на спецпоселення до Узбекистану, частина – до ГУЛАГу, а ще частина – для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну. Депортація була одним із засобів «детатаризації» Криму. Іншими засобами були знищення культурних та історичних пам’яток, заміна історичних назв місцевостей новими на зразок «Совєтский», «Первомайск», «Красногвардейск» тощо.

До Криму заселялися вихідці з Росії та інших республік. За повоєнний період кількість населення у Криму збільшилося майже в 10 разів. Після переведення Криму до складу УРСР (1954) у 1956 році було видано указ про реабілітацію кримських татар, але практично без права повернення на батьківщину до Криму. Масове повернення на батьківщину кримських татар почалося лише наприкінці 80-х років.

Здавалося, що нарешті, попри побутові труднощі, настав мир і можна спокійно і вільно жити на рідній землі, але знову кримська земля стала об’єктом зазіхань Росії, а кримські татари піддалися (і піддаються) нечуваним з часів Сталіна репресіям.

Враховуючи, що через сімдесят років після депортації внаслідок дій тоталітарного режиму колишнього СРСР кримськотатарський народ знову постав перед загрозою дискримінації на рідній землі, а також з метою підтримки боротьби громадян України – кримських татар за реалізацію своїх прав як представників корінного народу Указом Президента від 16 травня 2014 року, і був встановлений День боротьби за права кримськотатарського народу.

В Україні також 18 травня є днем резервіста.

Іменини 18 травня

Сьогодні іменини святкують: Ірина, Єфрем, Яків, Олександра, Алісія, Ерик, Ерика, Ефразія, Фаїна, Фелікс, Ян, Клавдія, Сандра.

Народні прикмети 18 травня

  • Якщо ялинові бруньки розпустилися, то з посівом зволікати не можна.
  • Зацвіла черемха – скоро похолодає.
  • Чим раніше зацвіла черемха, тим спекотніше буде літо.
  • Якщо на черемшині багато цвіту, то літо буде дощове.
  • Якщо після поливу земля швидко вбирає воду, то покіс буде сухим.

 

 

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.