дивись.info

Що буде з Монументом слави та його територією у Львові (фото)

Що буде з Монументом слави та його територією у Львові (фото)
Exif_JPEG_420

На облаштування простору Монументу слави, що на вулиці Стрийській у Львові, оголосять архітектурний конкурс.

Нині демонтовані елементи з монументу зберігаються в музеї «Територія терору», водночас долю тих, які ще залишилися на Стрийській, вирішить спеціальна комісія.

З монументу уже демонтували усі горельєфи. З первісної композиції на місці залишилися лише дві скульптури — воїн і жінка. Зараз працює комісія, до якої входять представники мерії, Галицької РА, мистецтвознавці та експерти, які вирішують, в який спосіб будуть демонтовані і куди переміщені ці два об’єкти.

«Елементи Монументу слави з вулиці Стрийської демонтовують і переміщують до нас у музей. П’ять солдатів були переміщені у 2019 році, всі інші горельєфи були переміщені вже цього року. Наш музей збирає колекцію радянського монументального мистецтва, яка була в публічному просторі, щоб експонувати, досліджувати, і на прикладі цієї колекції, розповідати, як працювала монументальна. На прикладі такої колекції у нас розроблена екскурсія. Ця колекція вже побувала у Відні на виставці «Країна між вогнем і вогнем». Також ми провели низку дискусій, як працювати з радянською спадщиною. Ми також консультувалися з митцями, чи можна буде зібрати назад горельєфи з Монументу слави, адже вони всі демонтовані в різний спосіб. Треба розуміти що монумент технологічно був зроблений так що ці скульптури були залиті бетоном і прикріплені до монументу. Тому під час демонтажу їх порізали але їх можна зібрати назад. Все буде залежати від того, чи будуть кошти на реставраційні роботи», – розповіла директорка музею «Територія Терору» Ольга Гончар.

Останні горельєфи привезли до музею цієї неділі, 4 липня.

Exif_JPEG_420

«Були виготовлені спеціальні рами для них, щоб їх зафіксувати, бо вони тонкі — це 2 мм мідь, і прогинаються. Ніякого спеціального догляду вони не потребують. Один з елементів, які були зняті зі стели, вже вдалося більш-менш відтворити. Навіть при такому примітивному відновленні вдалося цю композицію відновити в такому вигляді, який вона мала на стелі», – розповів зберігач фондів музею «Територія Терору» Тарас Різун.

Щодо того, який вигляд матиме територія навколо колишнього монументу та навколишній простір у майбутньому, то місто зараз готує технічне завдання для оголошення архітектурного конкурсу щодо його облаштування.

«Місто планує докорінну трансформацію простору на вулиці Стрийській. Планується зміна функціоналу та естетичної частини, адже це важливе місце з точки зору містобудування. Звісно, цінні монументальні елементи будуть збережені та музеєфіковані. Зараз для нас важливо побачити, яким буде завтрашній день цього простору, і ми розуміємо, що одним із найважливіших елементів є облаштування пам’ятника Героїв України. Однак, як все буде облаштоване, вирішуватимуть на конкурсі. Тому було прийняте рішення виконавчого комітету про проведення архітектурного конкурсу щодо облаштування території парку культури та відпочинку ім. Б. Хмельницького і території на вулиці Стрийській», – розповів начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР Антон Коломєйцев.

На його думку, функціонал парку має бути розширений.

«Зокрема, ми хочемо, щоб такі великі події, які відбуваються там, ставали ще більш популярними. Крім концертної складової, ми хочемо розвивати у парку і спортивну складову. Тому хочемо ув’язати функціонал кількох видів спорту та зробити це доцільним для парку. Всі ці аспекти ми вкладаємо у технічне завдання на конкурс. Також плануємо передбачити можливість облаштування підземного паркінгу. І окрім того, є ще візійна ідея облаштування канатної дороги. Тому в проекті треба передбачити потенціал, щоб такий задум можна було реалізувати. Ще одна складова конкурсу – це видова частина. Є багато ідей, як можна оцю видову платформу використати, щоб була можливість з цього місця оглядати красиві пагорби Цитаделі. І найголовніша складова конкурсу – це складова пам’яті, бо на цьому місці має бути простір, присвячений Героям України. Однак, як цей простір буде виглядати, все буде залежати від результатів конкурсу. Ми будемо робити все, щоб цей простір був зразковим. Тому зараз паралельно відбуваються комісії щодо музеєфікації елементів і їх демонтажу, та підготовка конкурсу», – додав Антон Коломєйцев.

Володимир ГАЛЕЧИК

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.