дивись.info

Податкова амністія: особливості по-українськи (інфографіка)

Податкова амністія: особливості по-українськи (інфографіка)

Днями президент Володимир Зеленський підписав закон про одноразове добровільне декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету.

Зазначається, що документ створює стимули для виведення з тіні доходів, прихованих від оподаткування, та сприятиме залученню в економіку України додаткових ресурсів.

Що означає

Закон визначає особливості проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб, яке відбуватиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року.

Податкова амністія стосується лише активів, які були здобуті до 1 січня 2021 року. І з доходів, з яких не сплатили податки. При цьому у добровільній декларації не потрібно буде вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів.

Декларант може вказати серед активів валютні цінності (крім коштів у готівковій формі), цінні папери, рухоме та нерухоме майно, зокрема об’єкти незавершеного будівництва, частки у майні юридичних осіб, які знаходяться в Україні чи за кордоном.

Із задекларованих активів треба буде сплатити збір, зокрема:

  • 5% щодо валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні;
  • 9% щодо валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших активів, що знаходяться за кордоном;
  • 2,5% щодо номінальної вартості державних облігацій України, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року.

А ось щодо нерухомості передбачені певні ліміти за площею, до яких декларувати відповідне майно не треба: квартира не повинна перевищувати 120 м кв, будинок – 240 м кв, земля – лімітів безоплатної приватизації.

Задекларувати можна й рухоме майно: якщо обсяг двигуна авто є меншим за 3 тисячі кубічних сантиметрів, його декларувати не треба. Натомість не вийде під час податкової амністії легалізувати яхти та гелікоптери.

«Якщо громадянин сплатить усі необхідні збори, держава гарантуватиме йому звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства. Також гарантується нерозголошення державними органами та їхніми посадовими особами відомостей, що містяться в одноразових добровільних деклараціях, без відповідного рішення суду», – зазначили в ОП.

Податкова амністія в світі

Чимало країн у світі мають досвід податкової амністії. До неї вдаються там, де низька податкова культура.

Підводні камені

«Під Податкову амністію попадають всі доходи громадян, які були отримані за будь-який податковий період до 1 січня 2021 року та з яких не були сплачені податки. Під податкову амністію не потрапляють особи, які, починаючи з 1 січня 2010 року, виконували або виконують публічні функції. Йдеться про політиків, чиновників, депутатів. Також під амністію не потрапляють особи, проти яких в Україні застосовуються санкції.

Задекларувати свої активи, з яких не сплачені податки, можна в період з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року. Якщо людина не декларує свої активи – це означає, що вона сплатила зі своїх доходів всі податки. Під декларування не потрапляють активи вартістю до 400 тисяч гривень, квартири, розташовані на території України загальною площею до 120 кв. м., житлові будинки до 240 кв.м, об’єкти нежитлової нерухомості до 60 кв.м., земельні ділянки площею до 2 гектарів, один автомобіль з обсягом двигуна до 3 тисяч куб см. Тобто пересічні громадяни, як правило, не підпадають під податкову амністію. Також під декларування не потрапляють активи отримані злочинним шляхом, активи щодо яких розпочато кримінальне провадження, готівка», – каже Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук.

Водночас експерт вважає, що податкова амністія матиме негативні наслідки для економіки України.

«Виглядає так, що ті хто сумлінно платив податки опинилися в дурнях. Виявляється можна було податки не платити, дочекатися податкової амністії та сплатити від 2,5% до 9% від вартості активів. Це демотивує людей від сплати податків у майбутньому. Також не варто очікувати, що будуть задекларовані великі кошти, а держава отримає за рахунок Податкової амністії значні надходження. Досвід податкових амністій на пострадянському просторі негативний. Так, до бюджету Грузії внаслідок податкової амністії надійшло близько 30 тисяч доларів, а в Казахстані – приблизно 7 мільйонів доларів. Це мізерні суми. Очевидно, що в Україні сума надходжень не перевищить кілька десятків мільйонів доларів. Декларування, хоча й знімає кримінальну відповідальність за несплату податків чи порушення валютного законодавства, проте до такої особи в податкової можуть виникнути додаткові запитання і вона в подальшому опиниться під щільним контролем з боку відповідних органів. Тому більшість людей, які не сплатили податки, не скористаються податковою амністією та будуть залишатися в тіні.

Ставки, за якими треба сплатити за амністовані активи, теж досить високі, що не сприятиме декларуванню. Найімовірніше, в подальшому влада спробує запровадити тотальний контроль за витратами громадян з тим, щоби змусити їх сплачувати податки. Проте через тотальну недовіру до влади такі заходи лише призведуть до подальшої тінізації економіки та винайденню нових схем з ухиляння від сплати податків», – резюмував Олександр Хмелевський.

Оксана ДУДАР

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.