Фейки проти фактів: чому на Львівщині падають темпи вакцинації

вакцина
Фото з відкритих джерел.

Відсьогодні Львівщині перебуває у «жовтій» зоні епіднебезпеки. Кількість хворих та заповненість ліжок у лікарнях зростає.

Але водночас в області знижуються темпи вакцинації.

«Якщо раніше це було 8-10 тисяч людей на добу, то зараз близько 7 тисяч. Це при тому, що і самих вакцин, і пунктів вакцинації достатньо», – каже регіональний координатор з питань вакцинації проти коронавірусної інфекції у Львівській області Олег Когут.

Так, станом на минулу п’ятницю на Львівщині було провакциновано лише 15% дорослого населення, з них близько 45% – мешканці Львова. Наразі попри всі потуги влади рівень вакцинації, особливо у сільській місцевості залишається низьким.

Чиновники та медики чи не щодня закликають людей бути свідомими і прийти до пунктів вакцинації. Втім, визнають: зараз головною перешкодою для успішної вакцинації є недовіра та страх, і нарікають, що у ЗМІ та соцмережах гуляє чимало перекрученої інформації і відвертих фейків, часом абсурдних, з наукової точки зору. І саме таким «фактам» значна частина людей вірить більше, ніж медикам та науковцям.

«За останні десять днів у ЗМІ можна було побачити велику кількість повідомлень, які можна трактувати як антивакцинаторські. Наприклад, коли співпадіння у часі вакцинування і розвитку якогось захворювання трактувалося як наслідок вакцинації, хоча потім комісія не знаходила між ними жодного зв’язку. Але кожна негативна подія стає резонансною, супроводжується великим інтересом з боку ЗМІ. В мене часто питаюся навіть друзі, чи це правда, як я це трактую? Про те, чи варто вакцинуватися мене питають постійно», – каже директор департаменту охорони здоров’я ЛОДА Орест Чемерис.

Найчастіше йому доводиться чути три міфи.

«Серед людей молодшого віку циркулює міф про те, що вакцинація викликає  порушення репродуктивної функції. Це ніким не доведено. Навпаки, в тих  дослідженнях, які є, рекомендують вакцинувати людей молодого віку, зокрема  і вагітних. Другий міф говорить про те, що вакцина не захищає. Але статистика, яка є, зокрема і на рівні країни показує, що у 95-98% випадків вакцина захищає, і той факт, що зараз люди, які є в стаціонарах, у переважній більшості невакциновані, говорить сам за себе. І третій міф вже зовсім фантастичний: вакцинація – це чіпування. Його взагалі важко коментувати. Як наприклад, коментувати твердження людини, що у неї місце ін’єкції притягує метал», – каже Орест Чемерис.

«Це найбільший мій біль. Люди швидше сприймають негативну інформацію. Я буваю у багатьох колективах, спілкуються з багатьма людьми, і завжди знаходиться певний прошарок, який десь познаходив якусь негативну інформацію. На одній з останніх зустрічей мені переповідали статтю нібито з журналу Оксфордського університету. Там був відвертий абсурд, але люди це сприймають, а те, що говорять професіонали – не дуже», – розповідає Олег Когут.

За його словами, страхи побудовані здебільшого на тому, що вакцина дає  ускладнення.

«Але з близько 700 тисяч вакцинованих у нас не було жодного летального випадку. Було приблизно 10 випадків госпіталізації після вакцинації – це були алергічні прояви. Але всі ці люди пробули в лікарні 1-2 дні. Можуть бути реакції, але вони за 1-2 дні проходять, а людина залишається захищеною», – каже Олег Когут.

«Також дуже часто оперують фактами, що люди хворіють після вакцинації, але, як відомо, жодна вакцина не дає 100% захисту, кожен організм має своє сприйняття. Є певний відсоток людей, у яких взагалі можуть не виробитися антитіла. Але досвід показує, що вакциновані майже не хворіють, а коли й хворіють, то переносять хворобу в легкій формі. Але ці позитивні моменти не сприймаються, зате сприймаються фейки про шкоду або що вакцина не захищає. Ми вакцинуємо вже півроку і бачимо результати. Сподіваємося, що ця хвиля не буде такою важкою, як попередня, але наразі ці невеликі відсотки вакцинованих особливого оптимізму не додають. Якщо ми хоча б 50% населення провакцинуємо, вже не кажу про 70%, тоді зможемо говорити про ефективність. Всі, мабуть, чули про експеримент у Моршині, де вакциновано понад 70% населення – за все літо не було жодного захворювання, і лише зараз фіксуються поодинокі випадки», – додає коорлинатор з вакцинації.

Директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, експертка департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталія Іванченко теж змушена розвіювати міфи, що склалися щодо вакцинації.

«Вакцинація захищає від будь-яких штамів коронавірусу. Єдине, вчені працюють над тим, щоби визначити, який відсоток цієї ефективності. Підвищення температури, ломота в тілі і головний біль є нормальною реакцією після будь-якого щеплення, не лише протикоронавірусного. Такі побічні реакції можуть виникати не у кожного. Якщо людина перенесла вакцинацію, не маючи яскраво вираженої симптоматики, це не означає, що введений препарат не подіяв. В одних людей ці реакції є більш виражені, в інших – менш виражені. Але це пов’язано з особливістю імунної системи кожної людини. В жодному випадку не можна говорити, що на когось вакцина діє, а на когось – ні», – поясниює Наталія Іванченко.

Також, за її словами, сьогодні є достатня кількість досліджень, які підтверджують, що немає абсолютно жодного зв’язку між вакцинацією коронавірусу та непліддям як у чоловіків, так і у жінок.

«Абсолютним міфом є те, що після перенесеної вакцинації людина стає джерелом виділення вірусу COVID-19, оскільки жодна з 4 вакцин, якими сьогодні вакцинують, не є «живою», і внаслідок вакцинації людина не може стати заразною і виділяти коронавірус. Абсолютним міфом є і те, що до, під час та після вакцинації потрібно вживати різні препарати для розрідження крові. Їх вживають лише ті люди, яким це необхідно за станом здоров’я і які приймають різні медикаменти», – каже Наталія Іванченко.

Вона запевняє: на сьогодні остаточно підтверджено, що будь-яка вакцина, яка використовується на тернах України і зокрема Львівщини, є безпечною та ефективною.

Найпоширеніші міфи про вакцинацію від COVID-19

Міф: Масова вакцинація призведе до мутації коронавірусу

Правда: Масова вакцинація не тільки не призведе до мутації коронавірусу SARS-CoV-2, а й навпаки допоможе запобігти цьому через колективний імунітет. Якщо щепити значну частину населення, то вірусу не буде, де мутувати, і його нові штами з'являтимуться  з меншою ймовірністю.

Міф: Американський Червоний Хрест заборонив вакцинованим бути донорами крові

Правда: У соцмережах поширюється фейк, ніби Американський Червоний Хрест потребує донорів крові, але люди, яких вакцинували проти COVID-19, начебто, не можуть ними стати. Це неправда. На сайті Американського Червоного Хреста зазначено, що люди, яких щепили від COVID-19 інактивованою вакциною (наприклад CoronaVac від Sinovac) або вакциною виробництва AstraZeneca, Janssen, Moderna, Novavax або Pfizer можуть здавати кров для донорства відразу після вакцинації.

Міф: Людина може заразитися COVID-19 внаслідок вакцинації

Правда: Неможливо заразитися COVID-19 від вакцин, бо жодна з них не містить живого вірусу, здатного спричинити хворобу. Вакцини вчать нашу імунну систему розпізнавати та боротися з коронавірусом. Іноді цей процес може викликати такі симптоми, як лихоманка. Вони нормальні та є ознакою того, що організм створює захист від вірусу. Якщо невдовзі після вакцинації ви все ж отримали позитивний тест на COVID-19, то можливо, що на момент щеплення вже були інфіковані коронавірусом, але не знали цього.

Міф: Вакцина Pfizer призводить до безпліддя у жінок

Правда: Поширюється твердження, що нібито  вакцина Pfizer/BioNTech навчить імунну систему організму атакувати білок синцитин, який бере участь у формуванні плаценти, а це, своєю чергою, призведе до безпліддя в жінок. Це не так. Ще під час клінічних випробувань вакцин кілька досліджуваних жінок завагітніли. Понад 130 000 вагітних в США вакцинувалися проти COVID-19. Дослідження на понад 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами, засвідчили, що немає жодних доказів того, що вакцини можуть нашкодити вагітній або ембріону.

Міф: Вакцини проти COVID-19 спричиняють імпотенцію

Правда: Виробники вакцин запевняють, що не було зафіксовано жодного випадку, коли щеплення проти COVID-19 спричинило б еректильну дисфункцію. Клінічні випробування не виявили таких побічних ефектів. Також виробники ніколи не отримували повідомлень про побічні реакції, пов’язані з еректильною дисфункцією. Водночас зараз проводять дослідження, попередні результати яких свідчать про те, що  таку проблему може викликати перенесений COVID-19.

Міф: Вакцина проти коронавірусу спричиняє розсіяний склероз

Правда: Насправді лише в єдиному випадку при випробуванні вакцини AstraZeneca повідомили, що у досліджуваного виявили розсіяний склероз, в іншому — запалення спинного мозку. В обох випадках експерти дійшли висновку, що хвороба не мала стосунку до вакцинації.

Міф: мРНК-вакцини — генетична зброя, яка змінює наші гени

Правда: мРНК-вакцини проти COVID-19 ніколи не потрапляє в ядро клітини, де розташована  наша ДНК. мРНК нікуди не інтегрується, не вмонтовується, не заходить у ядро клітини, не змінює геном, а через кілька днів руйнується. Це означає, що мРНК не може впливати чи взаємодіяти з нашою ДНК будь-яким чином. Натомість мРНК-вакцини працюють із природними захисними силами організму, щоб безпечно виробити імунітет до COVID-19.

Міф:  Нобелівський лауреат Люк Монтаньє заявив, що всі вакциновані від COVID-19 помруть протягом двох років через антитілозалежне посилення інфекції

Правда: Люк Монтаньє не говорив про смерть усіх вакцинованих від COVID-19 протягом двох років. Вчений вважає, що кількість смертей після щеплення збільшиться через антитілозалежне посилення інфекції, коли антитіла, які формуються проти вірусу, посилюють можливість вірусу викликати інфекцію замість того, щоб захищати організм.

Втім, це теж неправда. Ефекту антитілозалежного посилення інфекції не було зафіксовано під час клінічних випробувань вакцин проти COVID-19. Вакциновані люди рідше хворіють на COVID-19, а якщо хворіють, то переносять його легше. Це означає, що вакцини не викликають такого ефекту.

Міф: Якщо людина раз відмовилася вакцинуватися, вона більше не матиме шансу отримати щеплення безоплатно

Правда: Людина, що не отримала щеплення проти COVID-19 з якихось причин, може записатися до списку очікування на вакцинацію. Це можна зробити за допомогою сайту чи застосунку Дія або звернувшись до роботодавця, якщо людина належить до груп з високим пріоритетом вакцинації. Також вона може ще раз записатися на вакцинацію через сімейного лікаря чи телефон реєстратури пункту щеплення.

Вакцинація якомога більшої кількості українців є запорукою формування колективного імунітету. Тому щеплення  проти COVID-19 отримають усі охочі.

Міф: Авіакомпанії рекомендують людям, яких щепили проти COVID-19, не подорожувати літаками через підвищений ризик утворення тромбів

Правда: Міжнародна асоціація повітряного транспорту заявила, що авіакомпанії не надають таких рекомендацій, а вакциновані проти COVID-19 люди можуть подорожувати літаками без будь-яких обмежень. Під час польоту внаслідок тривалої відсутності руху та тиску повітря дійсно можуть розвинутися тромбози глибоких вен ніг.  Втім, вони ніяк не пов’язані з тромбозами судин головного мозку та черевної порожнини, які вкрай рідко реєстрували після вакцинації  проти COVID-19. Медичні експерти вважають, що немає підстав вважати, що щеплення проти COVID-19 може вплинути на ризик виникнення тромбозів під час повітряних подорожей.

Міф: Вакцинація проти COVID-19 може порушити менструальний цикл

Правда: Поки що немає досліджень, які підтвердили б вплив вакцин на менструальний цикл. Порушення менструального циклу - досить поширене явище, яке може бути викликане стресом, зміною ваги, зміною фізичної активності й фоновими захворюваннями.

У разі порушення циклу після вакцинації варто звернутися до гінеколога.

Володимир ГАЛЕЧИК

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: