• USD: 32.18
  • EUR: 33.80

Дитячі недуги восени, вакцинація і профілактика, – розмова із педіатрами

Дитячі недуги восени, вакцинація і профілактика, – розмова із педіатрами

Восени дітки найчастіше хворіють грипом, оскільки в цей час їхній імунітет знижується.

Водночас, незважаючи на пору року, ризик підхопити так звані «дитячі» хвороби на кшталт вітряної віспи, кору, краснухи чи кашлюка завжди залишається високим.

ІА Дивись.info поспілкувалась із педіатрами Львівської дитячої поліклініки «Веселка» та запитала у них поради для батьків, як запобігти недугам, а також про ситуацію із плановою вакцинацією у зв'язку із пандемією.

«Якою буде статистика цього року оцінювати ще рано, однак вже спостерігається стрімкий приріст захворюваності як сезонними респіраторними захворюваннями, так і інфекціями з переважними ураженням шлунково-кишкового тракту (ентеровіруси, ротавіруси). Вони мають стрімкий і важкий перебіг, до того ж серед дітей дедалі частіше виявляємо COVID-19», – розповідає педіаторка Євгенія Іваник.

Depositphotos

Нагадаємо, що нещодавно в Івано-Франківській області від коронавірусу померло немовля, а сьогодні у Львівському ОХМАТДИТі проходить лікування п'ятирічна Домініка, у якої легені були уражені на 80%. На щастя, дівчинку з реанімації вже перевели у звичайну палату.

«Насторожує поширеність і важкість респіраторних захворювань. Якщо до початку вересня діагностувалася одна-дві пневмонії на тиждень, то зараз, це одна-дві на день. Мало того, вже типовим стає стрімкий, триденний розвиток пневмонії у дітей, коли від початку перших симптомів до запалення легень проходить менше трьох діб, що було винятком минулого року. І це стосується усіх вікових груп: і школярів, і малюків до року. Завжди рекомендую батькам орієнтуватися на загальний стан дитини як віддзеркалення важкості захворювання, та варто пам’ятати, що за стрімкого розвитку інфекції, навіть важкі ураження, дитина може деякий час компенсувати. Тому закликаю, при ознаках ГРВІ відвідати лікаря, щоби вчасно діагностувати і розпочати лікування», – каже Євгенія Іваник.

Чого очікувати в Україні

Наразі в Україні спостерігається підвищення захворюваності на віруси респіраторної групи через циркуляцію вірусів SARS-CoV-2 та інших. За минулі тижні, говорить Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров'я, на ГРВІ захворіло близько 182 тисяч українців. Зростання — більше ніж на 50% у порівнянні з попереднім тижнем. Зокрема на SARS-CoV-2 захворюваність зросла на понад 60%.

«Цьогоріч епідсезон може бути більш інтенсивним, із реєстрацією більше 100 тисяч хворих на тиждень. Це пов’язано з уже підтвердженою циркуляцією штаму «Дельта», який є більш контагіозним та спричиняє важчий перебіг захворювання. Тому пік захворюваності очікується раніше — у жовтні-листопаді, зважаючи на поточні тенденції захворюваності. Минулого року й під час весняної хвилі такого росту захворюваності ми не спостерігали. А тому дуже важливо не розслаблятися і продовжувати носити маски, дотримуватися фізичної дистанції та інших протиепідемічних норм», — розповіла фахівчиня ЦГЗ.

Оксана Кошалко також повідомила, що цьогоріч ВООЗ прогнозує циркуляцію таких вірусів грипу:

  • вірус, подібний A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний A/Cambodia/e0826360/2020 (H3N2);
  • вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria);
  • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Профілактика дитячих хвороб

Для профілактики інфекційних хвороб існує три основних, дієвих засоби, що рекомендовані міжнародними педіатричними асоціаціями і працюють в комплексі, пояснює педіатр Володимир Рак.

Першим, каже він, є дотримання протиепідемічних норм, про які ми всі ось уже два роки чуємо, знаємо, розуміємо і виконуємо, і ці прості, але дієві речі — соціальна дистанція, маски, гігієна рук – першочергово актуальні для нас — батьків, оскільки ми є одним з основних джерел інфекції для нашої дитини.

«Другим є спосіб життя — це основний параметр, що впливає на якість імунної відповіді. Ніщо так добре не зміцнбє імунітет як якісне, збагачене необхідними нутрієнтами харчування, дотримання режиму дня, адекватні фізичні навантаження, здоровий сон і щоденні тривалі прогулянки», - зазначає медик.

Третім є вакцинація, що допомагає захиститися від інфекційних захворювань і тренує адекватну імунну відповідь.

«І вона стосується не тільки малюків, для яких вакцина проти грипу доступна вже з шести місяців, а проти ротавірусу (кишкова інфекція) і пневмококу (пневмонія, отит) — навіть з двомісячного віку; а й дорослих, які можуть не тільки хворіти, а й бути носіями. Особливо коли йдеться про COVID-19, проти якого батьки можуть зробити щеплення, яке поки недоступне малюкам», —додає Володимир Рак.

Планова вакцинація дітей в умовах пандемії

«Ці вакцини роблять, згідно з Календарем вакцинації дитини. Однак навіть до пандемії були проблеми з вакцинацією дітей. Банально — через відсутність необхідної кількості вакцин. У період пандемії ця ситуація погіршилась. І вакцин мало, і батьки, аби зайвий раз не наражати дітей на небезпеку інфікування, відкладають візит до лікаря. Тому після закінчення пандемії і карантинних обмежень можливий спалах цих хвороб. І батькам варто потурбуватись, аби навіть зараз дитина отримувала всі необхідні щеплення», – розповідає генетик відділу молекулярно-біологічних досліджень Юрій Леонов.

На початку вересня заступник міністра охорони здоров’я-головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив, що рівень вакцинації від кору, паротиту, краснухи, поліомієліту та інших інфекційних хвороб не досягає рекомендованих МОЗ України і Всесвітньою організацією охорони здоров’я показників.

Через COVID-19, зі слів головного санлікаря України, дуже багато батьків пропустили чергове щеплення своїх дітей.

Як пояснює педіатр Володимир Рак, нині ситуація із плановими щепленнями дещо покращується.

«Якщо на початку року ми зустрічали малюків з пустою картою імунізації, то з кожним місяцем ситуація відновлюється», — зазначає він.

Нагадаємо, до Національного календаря внесені вакцини від 10 інфекційних захворювань: кашлюка, дифтерії, правця, кору, паротиту, краснухи, туберкульозу, гемофільної інфекції типу b (ХІБ-інфекції), гепатиту В та поліомієліту.

Однак, за інформацією Центру громадського здоров’я, на кінець червня тільки 38% дітей у віці 6 років повністю вакциновані від поліомієліту і 31,6% — від дифтерії та правця.

Лікарі-педіатри також наголошують про важливість дотримання графіку щеплень у дітей.

«Між вакцинами від одного збудника встановлений лише обов'язковий мінімальний інтервал — зазвичай це місяць. Наприклад, інтервал між вакцинами становить мінімум 28 днів при щепленні від ротавірусу, дифтерії, правця і кашлюка, поліомієліту, гемофільної інфекції, пневмококу. Максимального ж інтервалу не встановлено. Проте для батьків є рекомендований МОЗ календар щеплень, згідно з яким ми робимо вакцинацію від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гемофільної інфекції у 2, 4, 6 та 18 місяців.

«Притримуватися графіку щеплень важливо, адже весь час, доки дитина не вакцинована, означає, що вона без захисту. Вакцинований = захищений. І кожен день, кожен місяць, коли в дитини не відбулася вакцинація, згідно з календарем, вона знаходиться у небезпеці», — пояснює Павло Костюк, лікар-педіатр дитячої поліклініки «Веселка».

Як розповіла ІА Дивись.info заступниця начальника відділу моніторингу надання медичних послуг управління охорони здоров'я Львівської міськради Ольга Малик, сьогодні у місті вакцинація дітей відбувається у звичному режимі, згідно із календарем профілактичних щеплень.

«Нині щеплення дітей відбувається, як до ковіду, оскільки в межах пандемії на початку карантину спершу була заборона на вакцинацію, потім її зняли і дітей продовжили щепити, як завжди. Щодо вакцини, можу сказати, що були певні троднощі — бракувало крапельного поліомієліту, але ми вже його отримали і почали дощеплювати тих діток, що пропустили цю імунізацію. Цієї вакцини у Львові не було десь тиждень, тому є суттєві порушення, однак варто сказати, що всі вакцини ми отримуємо від МОЗ, і поставка залежить від них», – говорить фахівчиня.

І додає, що захворюваність серед діток і справді зросла. Йдеться про вірусні інфекції, зокрема й коронавірус, та каже, що точні результати оприлюднюватимуть з наступного тижня.

«Це ще не моніториться на центральному рівні, тому що офіційний облік вірусних захворювань і грипу, зокрема, ведеться з 40 тижня, себто з наступного понеділка, але, за даними сімейних лікарів, захворюваність незначно виросла, втім, здебільшого, це ще пов'язано із сезоном: восени завжди зростають соціальні контакти між малечею, а також на це, очевидно, впливає, погіршення погоди, тому це звичайні процеси», - зазначила Ольга Малик.

Мар’яна КОВАЛЕНКО

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: