Домашнє насильство: яке покарання нестимуть кривдники

violence
Фото: zmina.info

Насильство, зазначає експертка, має і свої неминучі наслідки, такі як почуття страху, ізоляції, гніву, провини й сорому, відчуття зради.

Домашнє насильство – це дії фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають чи проживали однією сім’єю, але не перебувають чи не перебували у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, а також погрози вчинення таких діянь.

Детальніше про існуючі форми й наслідки домашнього насильства, а також відповідальність за його вчинення ІА Дивись.info розповіла Анастасія Бахишієва, начальниця відділу організації надання БВПД та роботи з її надавачами Буського місцевого центру з надання БВПД.

Які існують форми домашнього насильства

 • Фізичне – ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру;
 • Психологічне – словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волі особи;
 • Сексуальне – будь-які дії сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;
 • Економічне – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

«Доволі часто жертва звинувачує себе у тому що відбулося. Інколи такі обвинувачення мають вкрай серйозні наслідки, адже часто жертви домашнього насильства не бачать іншого виходу з ситуації, як вчинити самогубство», - пояснює вона.

Відповідальність за домашнє насильство

В Україні домашнє насильство підпадає як під адміністративне, так і під кримінальне законодавство:

• За перший випадок домашнього насильства передбачене адміністративне покарання:  штраф (170-340 грн.), громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

• Повторне вчинення домашнього насильства впродовж року карається: штраф (340-380 грн), громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення.

До кримінальної відповідальності можуть притягнути, якщо кривдник не зупинився після двох адміністративних стягнень і  знову потрапив у поле зору поліції. Тоді порушнику загрожують громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк до двох років.

Поряд з притягненням до адміністративної чи кримінальної відповідальності до особи, яка вчинила домашнє насильство, можливе застосування також заходів цивільно-правової відповідальності, які полягають в необхідності відшкодування потерпілому завданої моральної та матеріальної шкоди.

Куди звертатись у разі якщо ви стали жертвою домашнього насильства

 • Телефонувати в поліцію 102.
 • Телефонувати на «гарячу лінію» з попередження домашнього  насильства 15-47.
 • Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.
 • Звернутися в центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (в регіоні свого проживання).
 • Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації 0-800-500-335 або 116-123 (короткий номер із мобільного).
 • Національна дитяча «гаряча лінія» 0-800-500-225 або 116-111 (для дзвінків із мобільного).
 • Місцеві центри та бюро правової допомоги за місцем проживання. Перелік та контакти дивись тут.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: