Закон і порядок: прокурор Львівщини розповів про пріоритети у роботі та головні здобутки

IMG_2535-(1)

30 років тому, 1 грудня, набув чинності Закон України «Про прокуратуру». Напередодні свята ІА Дивись.info поспілкувалася з прокурором Львівської області Антоном Войтенком.

30 років тому, 1 грудня, набув чинності Закон України «Про прокуратуру». Напередодні свята ІА Дивись.info поспілкувалася з прокурором Львівської області Антоном Войтенком.

– Ви понад рік на посаді прокурора Львівської області. Яких результатів вдалося досягнути? Розкриттям яких справ пишаєтеся?

– На посаду керівника Львівської обласної прокуратури мене призначено з 11 вересня 2020 року. Якщо говорити про роботу, проведену за рік, то звичайно, зроблено нами немало. Одним із головних здобутків року, вважаю, є той факт, що попри ведення проти нашої держави гібридної війни, спільними зусиллями правоохоронців вдалося забезпечити досить спокійну ситуацію в області, стабілізувати криміногенну обстановку.

Органи прокуратури значно активізували свою роботу, особливо на пріоритетних напрямах. Зокрема, значно покращено протидію організованій злочинності. Задокументовано незаконну діяльність 5 громадян Туреччини, які контрабандним способом ввезли з Пакистану до України понад тонну героїну, орієнтовна вартість якого на чорному ринку більше 2,3 млрд грн. Обвинувальний акт стосовно 4 осіб скеровано до суду для розгляду по суті, 1 перебуває в міжнародному розшуку.

До суду скеровано обвинувальний акт щодо 7 членів організованої групи, які, працюючи в ДП «Старосамбірське ЛМГ», здійснювали незаконну порубку дерев. Завдана довкіллю шкода – понад 6,6 млн грн.

Також до суду скеровано обвинувальний акт щодо 6 членів організованої групи, які заволоділи коштами, виділеними управлінню капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації, з державного бюджету на будівництво  трьох амбулаторій на загальну суму 3,2 млн грн.

Активізовано роботу оперативних та слідчих підрозділів ГУ ДФС у Львівській області, спрямовану на протидію порушенням у сфері незаконного обігу підакцизних товарів. Так, до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням злочинної групи з 4 осіб, за фактом незаконного використання знаків ТОВ «Імперіал тобакко продакшн Україна» для маркування тютюнових виробів, які незаконно виготовляли, зберігали з метою збуту.

Посилено роботу щодо протидії актуальним кримінальним правопорушенням, зокрема у сфері бюджетних, земельних правовідносин та корупційних правопорушень. До прикладу, до суду скеровано обвинувальний акт стосовно сільського голови, який упродовж жовтня-листопада 2020 року, діючи в інтересах інших фізичних осіб, з метою незаконного отримання ними у власність земельних ділянок, склав та видав рішення ради із земельних питань, які на сесії сільради не приймалися. Як наслідок, із комунальної власності вибуло 11 земельних ділянок площею 4,02 га загальною вартістю понад 2,7 млн грн.

Також до суду скеровано обвинувальний акт директора одного з товариств, який склав завідомо підроблені офіційні документи і надав їх до управління капітального будівництва ЛОДА. Таким чином директор товариства заволодів понад 1,3 млн грн бюджетних коштів.

Крім того, на 4,8 млрд грн (всемеро більше) прокурорами пред’явлено позовів; судами задоволено позови на суму 950 млн грн, тоді як за аналогічний період минулого року ця сума становила лише 110 млн грн.

За позовами прокурорів судами повернуто та попереджено незаконне вибуття земель загальною площею 398 га (10 місяців 2020 року – 75 га).

– Торік мала відбутися переатестація співробітників і Львівської обласної прокуратури, і місцевих прокуратур. Які результати переатестації?

– 2019 року розпочалося реформування органів прокуратури. Це складний процес для усіх прокурорів, які виявили бажання продовжити роботу в прокуратурі, подали заяви на атестацію та були допущені до її проходження. Цей шлях був однаковим для усіх як для співробітників Генпрокуратури, апаратів прокуратур областей, так і місцевих прокуратур.

За результатами атестації, до обласної прокуратури переведено 129 прокурорів,  до окружних – 238. Натомість 73 прокурорів, які не склали атестацію, звільнили (29 – регіональної прокуратури та 44 – місцевих прокуратур області).

Вакантними залишаються більше 40 посад, що створює суттєве навантаження на прокурорів, насамперед низової ланки.

Враховуючи те, що 3 листопада нинішнього року розпочав роботу відповідний орган, що здійснює дисциплінарне провадження, до повноважень якого, серед іншого, належить проведення добору кандидатів на посаду прокурора, очікуємо на оголошення відповідного добору та заміщення вакантних посад кваліфікованими працівниками.

– У вересні була створена спеціалізована екологічна прокуратура. Які функції вона виконує і коли можна буде очікувати перших результатів?

– Дійсно, 14 вересня у Львівській обласній прокуратурі на правах відділу утворено спеціалізовану екологічну прокуратуру, до основних завдань якої належить процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, підтримання публічного обвинувачення у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також здійснення представницької діяльності. З огляду на нетривалий період діяльності, вагомих напрацювань очікуємо наступного року.

– Як протягом року змінилася криміногенна обстановка на Львівщині?

– Упродовж останніх років спостерігається зниження рівня злочинності в державі. Така ж позитивна тенденція і на території Львівської області. Загалом, упродовж 10 місяців 2021 року, органами поліції області зареєстровано 29 тисяч кримінальних правопорушень, що на 6,6% менше ніж за аналогічний період минулого року (понад 31 тис. правопорушень). Динаміка по державі становить  – 6,8%.

Рівень злочинів на 10 тисяч населення становить 60,8 (за аналогічний період 2020 року – 68,3), по державі 72,3. За цим показником Львівщина також входить у десятку кращих.

Також упродовж останніх років спостерігається позитивна тенденція до зниження рівня окремих категорій кримінальних правопорушень. Зокрема знизилася кількість злочинів проти власності, серед них крадіжки, у тому числі з квартир та автомобілів. Поменшало грабежів та розбоїв, а також вдвічі зменшилася кількість викрадення транспортних засобів.

За останні роки вдалося зупинити стрімке зростання, а упродовж 2021 року навіть зменшилася кількість порушень правил безпеки дорожнього руху, що спричинило смерть потерпілого.

Водночас за 10 місяців в області було виявлено більше особливо тяжких злочинів, хоча в країні спостерігається протилежна ситуація. Причина передусім у тім, що правоохоронні органи зосередили свою роботу на виявленні злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин. Результат – виявлено утричі більше фактів збуту наркотичних засобів.

Також виявлено більше кримінальних правопорушень за фактами привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем та фактів одержання або надання неправомірної вигоди.

– Корупційні злочини. Скільки нинішнього року було порушено кримінальних проваджень, скількох посадовців притягнуто до відповідальності?

– Загалом до суду скеровано 179 кримінальних проваджень, пов’язаних із корупцією, відносно 184 осіб. Наприклад, завершено досудове розслідування із скеруванням обвинувального акта до суду щодо голови однієї із райдержадміністрацій. Посадовець вимагав і отримав неправомірну вигоду у вигляді карток на тисячу літрів дизпального вартістю 21,1 тис. грн за прийняття розпорядження про затвердження детального плану території та зміни цільового призначення земельної ділянки площею 2 га із ведення особистого селянського господарства під будівництво автозаправної станції та комплексу придорожнього сервісу. На цей час триває судовий розгляд.

До суду скеровано обвинувальний акт стосовно 6 членів організованої злочинної групи – 4 службовців управління капбудівництва ЛОДА та 2 службових осіб суб’єктів господарювання. Вони з листопада 2018 року по березень 2020 року склали та видали завідомо неправдиві акти приймання виконаних будівельних робіт і таким чино заволоділи 3,2 млн грн, виділених управлінню капітального будівництва з держбюджету на будівництво об’єктів соціальної інфраструктури.

Завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні про обвинувачення працівника одного з лісгоспів, який за попередньою змовою групою осіб вимагав та отримав  32 тис. грн за порубку деревини. Обвинувальний акт скеровано до Дрогобицького міськрайонного суду.

Крім того, завершено досудове розслідування щодо директора комунальної установи «Центр з обслуговування закладів освіти» однієї з райрад. Посадовець без перевірки доручив прийняти шкільні меблі для початкових класів за програмою «Нова українська школа». Шкільні парти виявилися непридатними для використання, а підприємцю незаконну перерахували 934 тис. грн.

Також триває досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо керівників філії ТОВ «Нафтогаз Тепло», який від забудовника з Яворівщини вимагав 1,4 млн грн за невідключення будинку від електромереж і за зміну технічних умов підключення в майбутньому. Підприємець погодився на умови посадовця. У травні керівника філії ТОВ «Нафтогаз Тепло» затримали під час отримання мільйона гривень та повідомлено йому про підозру.

Крім того, викрито та повідомлено про підозру 8 працівникам митниці, які за «винагороду» сприяли безперешкодному переміщення товарів через кордон. Як приклад, до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо держінспектора одного з митних постів.  За безперешкодне митне оформлення він «отримував» тисячу гривень з кожного автомобіля.

– Останніми роками дуже зросла кількість повідомлень про замінування. Яка тенденція? Чи притягнуто тих, хто повідомляв про хибні замінування, до відповідальності?

– Впродовж вересня 2020 – листопада 2021 року розпочато 36 кримінальних проваджень, за фактами таких неправдивих повідомлень. До суду скеровано 11. Поліцією встановлено, що інколи повідомлення про замінування надходили з непідконтрольних територій. Тому розкриття таких злочинів значно ускладнилось.

У зв’язку з розшуком підозрюваного зупинено 1 кримінальне провадження.

– Що робиться в області для протидії незаконним рубкам?

– Так, на сьогоднішній день майже на половину збільшилася кількість скерованих до суду кримінальних проваджень (65) за фактами незаконних порубок лісу та викрадення лісодеревини. Хочу принагідно наголосити, що часто підозрюваними є службові особи лісових підприємств, які б мали захищати лісовий фонд.

Наприклад, скеровано до суду обвинувальний акт відносно 7 працівників Радехівського ЛМГ, які здійснили незаконну порубку деревини на 2,6 млн грн.

Непоодинокими є випадки вимагання службовими особами, в тому числі керівниками лісгоспів неправомірних вигод за відпуск деревини. Так, до суду скеровані обвинувальні акти стосовно 3 керівників дочірніх лісгосппідприємств «Галсільліс» та лісових господарств, які вимагали від громадян від 32 до 70 тис. грн.

З огляду на створення нещодавно спеціалізованої екологічної прокуратури, переконаний, що робота на цьому напрямі не тільки не втратить динаміку, а й буде значно покращена.

– Скільки за рік сталося ДТП, у яких загинули люди? Які основні причини та тенденції?

– Упродовж року в області вже зареєстровано 9685 ДТП, що на 10,57% більше, ніж за аналогічний період минулого року (2020 рік – 8759 ДТП). За вказаний період зареєстровано 1587 ДТП з потерпілими, що на 0,95% більше, ніж за аналогічний період минулого року (2020 рік – 1572 ДТП). З початку року у ДТП, на жаль, загинуло 190 осіб, за аналогічний період минулого року – 232 особи.

Найчастіші причини ДТП – це порушення правил маневрування, перевищення безпечної швидкості, недотримання дистанції, порушення правил проїзду перехресть, керування транспортним засобом у стані сп’яніння. Досить часто причинами ДТП також є неуважність та безпечність пішоходів, які не дотримуються правил дорожнього руху.

– Чимало повідомлень, зокрема і з Львівської обласної прокуратури про наркозлочини. Якою є ситуація із боротьбою з наркозлочинністю?

– Найперше, як позитив, слід відзначити те, що загалом на 20% збільшилася кількість виявлених кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин тощо у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року. Утричі збільшилася кількість виявлених фактів збуту – із 108 до 334. І якщо торік Львівщина посідала 21 місце за кількості виявлених фактів збуту, то цьогоріч ми посідаємо 6 місце. Також збільшилася кількість скерованих до суду кримінальних проваджень – загалом 436, з них 83 за ст. 307 КК України за фактами збуту наркотичних засобів, тоді як за увесь 2020 рік до суду було скеровано 444 таких кримінальних проваджень, з них лише 48 за ст. 307 КК України.

Крім того, знешкоджено 10 (за аналогічний період 2020 року – 4) злочинних угруповання, до яких входило 38 (28) осіб. Всі розслідувано територіальними підрозділами Націполіції. Також правоохоронці викрили 3 нарколабораторії.

Активізовано протидію контрабанді наркотиків. Як наслідок, скеровано до суду 12 обвинувальних актів щодо 15 осіб. Зокрема, як я вже згадував, викрито п’ятьох громадян Туреччини, які ввезли в Україну героїн. Натомість громадянина України 13 вересня намагався ввезти з Польщі 2520 таблеток із вмістом прекурсору псевдоефедрин, загальною масою понад 151 грам, що є особливо великим розміром. Підозрюваного взяли під варту без права внесення застави.

Слід відзначити, що, на превеликий жаль, злочини, пов’язані із наркотиками, вчиняють правоохоронці. Так, упродовж цього року вже скеровано до суду для розгляду по суті 3 обвинувальні акти щодо 6 осіб.

Крім цього, у травні викрито організовану злочинну групу з числа чинних та колишніх поліцейських Львівського РУП, які продавали наркотики і психотропні засоби наркозалежним львів’янам. Водночас щоби «покращити» статистику розкриття, вони фальсифікували докази, кримінальні провадження, підкупляли потенційних «обвинувачених» та «потерпілих». На цей час досудове розслідування завершено.

Така спільна синхронна робота правоохоронців, я більш ніж переконаний, врятує не одне людське життя.

– Де на Львівщині криміногенна ситуація найбільш напружена?

– Після проведення адмінреформи, враховуючи територію та густоту населення, показники рівня злочинності переважають у Львівському районі. Водночас у всіх районах скоюють крадіжки та грабежі, стаються ДТП із потерпілими та загиблими, торгівля наркотиками.

19 листопада 2021 року відбулася координаційна нарада керівників правоохоронних органів області, під час якої констатували в цілому зменшення кількості тяжких злочинів, злочинів проти власності.

– Кілька років тому Ваш попередник озвучив таку інформацію: на Львівщині розкривається лише кожна сьома квартирна крадіжка. Чи змінилася ситуація і чому?

– Насамперед слід зазначити, що упродовж 2021 року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 6% зменшилася кількість квартирних крадіжок. Рівень їх розкриття залишився на рівні минулого року. Так, за 10 місяців до суду для розгляду по суті скеровано 56 кримінальних проваджень щодо 66 осіб. Водночас на сьогоднішній день ми спостерігаємо зменшення майже на чверть цих злочинів.

– З початком російської агресії на сході України дуже гостро стоїть ситуація з незаконним обігом зброї. Чи багато фіксується таких випадків на Львівщині?

– Загалом по області спостерігається зменшення кількості випадків незаконного обігу зброї. До прикладу, на понад 30% зменшилася кількість випадків незаконного поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами – із 160 до 110.

Водночас слід зауважити, що випадки потрапляння зброї зі зони бойових дій на території області є досить поодинокими.

– На слуху була низка справ, пов'язаних з роботою ДП «Львівугілля». Чи є відкриті кримінальні провадження і які саме?

– У провадженні територіальних слідчих підрозділів області перебуває низка кримінальних проваджень за фактами розтрати майна ДП «Львіввугілля» службовими особами, невиплати зарплати, одержання неправомірної вигоди тощо.

Зокрема слідчі слідчого управління нацполіції здійснювали досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою одному з керівників шахти «Відродження», який за 37 тисяч гривень обіцяв не перешкоджати при поставці вугілля місцевим підприємцям. На цей час відкрито матеріали досудового розслідування для ознайомлення сторони захисту.

Крім того, один з керівників ДП «Львіввугілля», якого підозрюють у неналежному виконанні службових обов’язків. За завищеними цінами були закуплені товари. Сума збитків – 3,2 млн грн. Обвинувальний акт у вказаному провадженні скеровано до суду. Триває судовий розгляд.

У вказаних кримінальних провадженнях проводяться слідчі дії, а в окремих провадженнях залучені відповідні спеціалісти для проведення перевірки.

– Було кілька справ через трагедію на Грибовицькому сміттєзвалищі. Деякі з них були закриті, за деякими ухвалені рішення. Нічого невідомо у справі, яку слухали у Жовківському районному суді, де на лаві підсудних опинилися колишній директор ЛКП «Збиранка», його заступник і головний інженер…

– За результатами проведеного досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні 13 грудня 2016 року обвинувальний акт скеровано до Жовківського районного суду для розгляду по суті.  Триває судовий розгляд. Досліджено докази сторони обвинувачення, загалом допитано свідків обвинувачення (працівників ДСНС, контролюючих органів, Львівської міської ради та ЛКП «Збиранка»).

23 жовтня 2020 року Жовківський районний суду задовольнив клопотання сторони захисту та призначив експертизу безпеки життєдіяльності та охорони праці, проведення якої доручено експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. На даний час експертиза  ще не завершена.

На час проведення експертизи провадження по справі зупинено.

Крім цього, на розгляді в Жовківському районному суді перебуває обвинувальний акт у кримінальному провадженні про обвинувачення ще одного колишнього директора ЛКП «Збиранка», який, використовуючи службове становище, одержав від підприємця неправомірну вигоду у розмірі 407 тис. грн.

На цей час у кримінальному провадженні триває судовий розгляд, досліджено письмові докази та тривають допити свідків обвинувачення.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: