• USD: 36.50
  • EUR: 38.90

У Львові презентують фільм про колективні психотравми українців

У Львові презентують фільм про колективні психотравми українців
фото з відкритих джерел

Лейтмотив кінострічки «Хто ми? Психоаналіз українців» — колективні психотравми ХХ століття і те, як вони вплинули на психіку сучасних громадян нашої держави.

Перша і Друга світові війни, Голодомор, розстріляне відродження, репресії і понад 70 років тотального контролю – це колективна психологічна травма, яка передалась сучасним поколінням українців. Ці травми проявляються фактично у всіх сферах життя сучасного українця: від ставлення до їжі, виховання дітей, створення бізнесу, заощадження грошей до того, яку обираємо владу та як до неї ставимося.

Відповіді на ці питання шукав режисер Олександр Ткачук, який протягом року проїхав тисячі кілометрів, відвідуючи  різні регіони України.

«Ідея зняти фільм виникла 2019 року, після виборів президента. Мені стало цікаво, чому люди роблять певний вибір, а потім розчаровуються. Досліджуючи цю тему, я зрозумів, що українці поводяться за певним шаблоном. Хотів знайти відповіді на запитання, звідки вони беруться. І знайшов. Виявилось, що справа у психотравмах минулого, які спричинила радянська влада, коли намагалась змінити людей. Це травмувало наших бабусь та дідусів, а вони передали це нам, сучасному поколінню», – розповів ІА Дивись.info режисер фільму Олександр Ткачук.

Олександр Ткачук/фото з фб режисера

Герої кінострічки – українці. Серед них ті, хто пережили Голодомор, і ті, хто ностальгують за Сталіним; ті, хто був учасниками радянської репресивної машини, і ті, хто брав участь у російсько-українській війні. Герої фільму демонструють зріз сучасного українського суспільства.

«Я намагався залучити експертів, аби дискусія щодо нашої історії та психологічних особливостей суспільства була фаховою. Зокрема до обговорення я запросив психотерапевтів, які працюють з колективною свідомістю. Звертався у Київський інститут соціальної та політичної психології та до викладачів з УКУ: Ярослава Грицака, Мирослава Мариновича. Хотів залучити найкращих. До прикладу, серед спікерів фільму — голова інституту національної пам’яті Антон Дробович, а також  психотерапевт Олександр Фільц, який був головою європейської асоціації психотерапевтів, зараз він очолює українську асоціацію. Всі ці імена свідчать про те, що розмова дійсно фахова. Експерти намагались доступно, простою мовою пояснити суть проблеми, аби глядач зміг вникнути в проблематику», – говорить режисер.

Документальний фільм «Хто ми? Психоаналіз українців» – це колективний сеанс психотерапії у формі кіно, за час перегляду якого українці мають можливість згадати, що сталося, зрозуміти, як це повпливало на кожного з нас та проговорити старі травми, аби в майбутньому стати здоровою і успішною нацією.

На думку режисера, це лише перший крок, який дасть поштовх до відвертого обговорення цієї важливої і водночас болючої теми на національному рівні. Але, перш за все, на запитання «хто ми?» кожен українець має відповісти самостійно.

«Я би хотів, аби фільм започаткував загальнонаціональну дискусію – як нам рухатися далі? Щоб кожен українець відчув, що він є сильним, може і має брати відповідальність на себе за власне життя та життя країни. Суспільство – це і є влада, і якщо почне змінюватися кожен українець, зміниться і вся країна», – резюмував Олександр Ткачук.

Прем'єра фільму відбудеться у понеділок, 24 січня, у культурно-освітньому центрі імені О. Довженка о 19.00.

Анастасія БЕДРІЙ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: