• USD: 36.50
  • EUR: 38.90

Поліомієліт: на Львівщині стартує кампанія зі щеплення дітей

Поліомієліт: на Львівщині стартує кампанія зі щеплення дітей

Поряд з пандемією COVID-19 в Україні виникла загроза спалаху поліомієліту.

Про це розповіла заступниця генерального директора Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України (Центр) Марія Озірковська.

«Джерелом інфекції є хвора людина. Вірус передається через заражені воду та їжу, предмети побуту, а також через слину повітряно-краплинним шляхом. Специфічного лікування цієї хвороби  немає. Виникнення навіть одного випадку захворювання на поліомієліт розцінюється як спалах. Минулого року в Україні зафіксували два випадки захворювання дітей на поліомієліт — у Рівненській і Закарпатській областях. Ці діти були нещеплені. При обстеженні контактних осіб виявили, що носіями вірусу є 19 ще людей», - повідомила вона.

І зазначила, що у 70% випадків хвороба може протікати у вигляді грипоподібного захворювання, у 10% -  викликає невиліковний параліч (тобто, навіть після одужання уражені нерви і м’язи не відновлюються), у 5% - летальні випадки через параліч дихальних та серцевих м’язів. Тому єдиним захистом на сьогодні від цієї хвороби є вакцинація, яка в Україні проводиться інактивованою та оральною поліомієлітними вакцинами.

«За своє життя дитина отримує шість щеплень від поліомієліту, які створюють надійний захист на все життя. Перші два щеплення проводяться ін’єкційно у віці 2 і 4 місяці інактивованою вакциною, яка містить всі три штами вірусу і спрямована перш за все на створення гуморального імунітету та  індивідуального захисту дитини від важких наслідків хвороби. Наступні щеплення у віці 6 місяців, 18 місяців, 6 років і 14 років проводяться оральною вакциною – краплями. Вона створює гуморальний та місцевий  імунітет, який сприяє формуванню колективного захисту», - додала Марія Озірковська.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, бажаний рівень охоплення дитячого населення вакцинацією складає 95%. В Україні ж дитяче населення охоплено на 53%, а дитяче населення Львівщини віком до першого року життя – на 73,9%. За словами заступниці генерального директора Центру, такі цифри свідчать, що є передумови для поширення вірусу.

«У грудні 2021 в Україніі ухвалений  План реагування на спалах поліомієліту, який включає два етапи: перший етап стартує 1 лютого і передбачає ін’єкційне щеплення інактивованою вакциною впродовж трьох тижнів  всіх дітей, які не отримали перше або друге щеплення. На Львівщині це 19 736 дітей. Повідомлятимуть батьків про необхідність щеплення дітей сімейні лікарі.

Другий етап передбачає охоплення щепленнями оральною поліомієлітною вакциною всіх дітей віком від 6 місяців до 6 років, навіть якщо вони мають всі щеплення згідно Національного календаря.  Це 126 534 дитини в області», - зазначила медик.

Поліомієліт – дитячий спинальний параліч, важке інфекційне захворювання, яке уражає центральну нервову систему, викликає парези, паралічі та може закінчуватися смертельно.

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:

Жодних симптомів: без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків. У такому разі вірус створює особливу небезпеку для тих, хто оточує його носія, оскільки присутність і швидке поширення смертельно небезпечної інфекції лишається непоміченою.

Грипоподібні симптоми: лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання, — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус поширюється найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.

Рухові розлади: сильний біль в уражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутись за кілька годин.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: