Актуальні теми:

Підтримати

Деескалація чи блеф: що стоїть за російськими заявами про відведення військ від українських кордонів

Деескалація чи блеф: що стоїть за російськими заявами про відведення військ від українських кордонів

Минулої суботи у Москві заявили про завершення навчань у Західному військовому окрузі РФ і часткове повернення військ до пунктів постійної дислокації.

Зокрема, як розповіли у Міноборони РФ, до пунктів постійної дислокації відводяться передові загони інженерних підрозділів і радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Авіація, задіяна в ході перевірки, теж повернулася на аеродроми базування. За даними ЗМІ, йдеться про понад тисячу військових Першої танкової армії та близько сотні одиниць військової техніки.

Наразі ні в Україні, ні у США суттєвих змін у ситуації навколо українських кордонів не помітили.

«Я точно вам зможу сказати, що Росія відвела війська, тоді, коли вона відведе війська», – заявив президент Володимир Зеленський.

«Ми говорили більш ніж про 100 тисяч людей. Ми не змінюємо думки про таку чисельність», - заявив під час брифінгу представник Пентагону Джон Кірбі. Він уточнив, що додаткові підрозділи РФ продовжують прибувати до українського кордону, зокрема останніми днями.

Думки експертів щодо того, чи можна говорити про зниження напруги, розділилися.

«Задекларована кількість військових, яка відводилася, а там йшлося про тисячу військовослужбовців і близько 100 одиниць техніки, суттєво не впливає на ситуацію. Це навіть не одна бригада. Їх як відвели, так впродовж двох днів можуть назад привезти. Батальйон як тактичний підрозділ може бути переміщений навіть впродовж доби. Я б сказав, що це такий показовий жест або демонстрація.

Чи зменшує воно напругу? Тисяча військовослужбовців, з огляду на більш ніж 100-тисячне угруповання – загалом це не може служити індикатором, який би однозначно говорив про те, що ситуація має тенденцію до деескалації. Водночас ми бачимо заяву про те, що кораблі Чорноморського флоту повернулися до баз постійної дислокації після проведення навчань. Це може викликати такий обережний оптимізм, з тої точки зору, що консолідована позиція Заходу та України, готовність відстоювати свою незалежність все ж дається взнаки. Якщо така тенденція збережеться після 20 лютого, коли завершаться навчання у Білорусі, тоді можна буде говорити про певну деескалацію. Але лише про певну, бо загроза на наших кордонах зберігатиметься постійно. Вона буде більшою чи меншою, але не зникне зовсім», – вважає військовий експерт Сергій Грабовський.

Водночас, на думку Олега Жданова, найгірша стадія загострення вже позаду.

«У будь-якому випадку, коли  припиняється рух військ, особливо на полігонах, де вони відпрацьовують завдання з бойовою стрільбою, то я думаю, що це можна вважати зниженням градусу напруги з боку РФ. Тим більше, що Західний воєнний округ знаходиться на стратегічному напрямку, у нас спільного кордону з цим округом близько 800 км», – пояснює експерт.

Водночас він наголошує, що загалом російська присутність на кордонах України буде лише підсилюватися.

«РФ цілеспрямовано, починаючи з 2018 року, перекидає техніку і озброєння на свою європейську частину, розгортаючи там угруповання. За Уралом особового складу у військах практично немає – там або лише кадровики, або скорочений склад частин. Вони  збираються наростити кількість військ у європейській частині Росії до таких розмірів, щоби збалансувати війська НАТО у Східній Європі. Ми 5 років говорили, що навколо кордонів України зосереджено десь 85 тисяч військовослужбовців РФ, і тут у 2020 році пішло масове перекидання військ – ми уже говоримо про 100 тисяч. Я думаю, що за рік-два ми будемо говорити про 120-130 тисяч. Тобто менше їх вже не буде, і це стає нашим повсякденним життям. Нам потрібно це враховувати у своїх оборонних планах», – каже Олег Жданов.

На його думку, наразі не йдеться про формування ударного угруповання, яке може здійснити військову операцію проти України.

«Є відкриті і приховані ознаки підготовки до війни. Це накопичення ресурсів, мобілізація, розгортання військ на полігонах. Для того, щоб сформувати угруповання для наступу на Україну, буде потрібно не менше 6 місяців, а може, й рік і приховано це зробити  неможливо. Як тільки ми це побачимо – почнуться дзеркальні дії: переведення країни на військові рейки. На сьогодні ударного угруповання не існує по всьому кордону, включаючи ті війська, які будуть залучатися до навчань у Білорусі – вони прибули на навчання з боєкомплектом, який вони перевозять, туди не йдуть транспортні ешелони, літаки, які б накопичували боєприпаси у безпосередній близькості від кордону, а техніка повинна перетнути кордон країни-противника з повністю заправленими баками і повністю завантаженою боєукладкою. Те, що у нас є відпрацьовані плани оборонних операцій на будь-якому напрямку – я не сумніваюся, є відпрацьована низка варіантів», - підсумовує експерт.

Володимир ГАЛЕЧИК

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама

Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: