Ситуація на ЗАЕС та ЧАЕС суперечить принципу безпеки – голова МАГАТЕ

чаес

Нинішня ситуація на Запорізькій та Чорнобильській АЕС явно суперечить одному із семи обов'язкових принципів ядерної безпеки, заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі.

Про це йдеться повідомлення МАГАТЕ від 12 березня.

24 лютого російські війська встановили контроль за законсервованою Чорнобильською АЕС, а 4 березня захопили найбільшу атомну електростанцію України – Запорізьку АЕС, де розташовані шість реакторів. Пізніше "Росатом" надіслав на ЗАЕС російських фахівців.

12 березня в ході телефонної розмови з головою МАГАТЕ Гроссі гендиректор "Росатома" Олексій Ліхачов підтвердив, що невелика кількість фахівців компанії присутня на Запорізькій АЕС, але спростував, що "Росатом" узяв на себе експлуатаційний контроль або має намір включити станцію до своєї системи управління.

Російська Федерація 12 березня офіційно повідомила МАГАТЕ, що "управління та експлуатація Запорізької АЕС та Чорнобильської АЕС здійснюється силами українського експлуатуючого персоналу, група з кількох російських фахівців надає йому консультативну допомогу".

Зокрема, "за консультаційного сприяння" російських фахівців нібито здійснюється відновлення енергозабезпечення Чорнобильської АЕС та системи фізичного захисту Запорізької АЕС.

Гроссі констатував, що нинішня ситуація явно суперечить одному з семи невід'ємних компонентів, який мовить, що "експлуатаційний персонал повинен мати можливість виконувати свої обов'язки щодо забезпечення безпеки та фізичної безпеки та бути спроможним приймати рішення без зайвого тиску".

На ЗАЕС дві з чотирьох ліній електропередач були пошкоджені. За словами Ліхачова, ведуться роботи з відновлення пошкоджених ліній електропередач, але також було доставлено додаткові запаси палива для резервних дизель-генераторів.

На Чорнобильській АЕС Україна намагається відновити пошкоджені лінії електропередачі, проте зовнішнє енергопостачання не відновлювалося з 9 березня. Резервне живлення важливих для безпеки систем, у тому числі сховищ відпрацьованого палива на місці аварії 1986 року, дають дизель-генератори, 11 березня надійшли додаткові постачання палива.

Ліхачов заявив Гроссі, що лінії електропередачі для забезпечення Чорнобильської АЕС електроенергією можуть бути підведені з прилеглих районів Білорусі. Він повідомив, що на майданчику перебувають кілька експертів "Росатому".

Із 15 енергоблоків АЕС, що є в Україні, в робочому режимі залишаються 8, у тому числі два на Запорізькій АЕС, три на Рівненській АЕС, один на Хмельницькій АЕС і два на Південноукраїнській АЕС. Радіаційний фон залишається в нормі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: