У Шевченківському гаю відновили дах парафіяльної стодоли другої половини ХІХ століття (фото)

2

У Львівському скансені відреставрували один із найбільших експонатів - парафіяльну стодолу із села Либохора Турківського району. Технологію при відновленні даху не змінювали, аби об'єкт не втрати автентичності. Це ручна робота одного із майстрів, який перекривав стодолу ще 30 років тому.

Про це розповіли у Музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького.

Роботи тривали з червня нинішного року, адже впродовж останніх років дах об'єкту потребував нагальної уваги. Парафіяльна стодола була й фондосховищем для окремих музейних експонатів, розповідають в Шевченківському гаю.

Торік музей розпочав благодійний проєкт «Купи ґонтину – врятуй стодолу», за яким кожен міг долучитися до збору коштів на реставрацію. Перші кошти були зібрані саме таким чином, згодом Львівський скансен отримав благодійні внески від декількох компаній, але основна частина використаних фінансів – це гроші із вхідних квитків.

Керівник будівельно-реставраційного відділу музею Василь Марків пояснює, що для покриття даху стодоли використали близько 49 тисяч малих смерекових дощечок – ґонтин. Після перекриття даху їх вкрили шаром ропи (сирої нафти), яка традиційно використовувалась для цього.

«Дощечка лягає одна на одну, вона перекриває фактично більшу частину попередньої. І це виходить, що вона накривається у два ряди, одна за одною. Це забезпечує більшу товщину, туди не затікає вода, і дах не гниє», – розповів він.

Технологію при реставрації даху не змінювали, аби будівля не втратила своєї автентичності. За словами керівника Львівського скансену Михайла Закопця, роботи були виконані власними зусиллями музейників.

«Це все – кропітка робота наших майстрів, повністю ручна робота. Один із працівників, які цього року перекривали стодолу, робив це і минулого разу, ще 30 років тому. Ми переконані, що цей дах простоїть не менше. Разом із тим, успішність цього проєкту – приклад того, як небайдужі містяни та відвідувачі музею можуть разом долучатися до збереження архітектурних об’єктів», – додав він.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: