Якщо блекаут надовго: чи вистачить в Україні пального до генераторів

генератор

За останні кілька тижнів до звичних звуків міста додався звук електрогенераторів. Утім, чи зможе ринок забезпечити потреби пального для генераторів, якщо повний блекаут триватиме бодай кілька днів?

Про це пише "Еспресо.Захід". 

"Скільки буде потрібно пального, важко сказати, адже ніхто не реєструє генератори, тому ніхто не знає ані їх точної кількості, ані загальної потужності, – каже директор консалтингової агенції А-95 Сергій Куюн. – Імпорт дуже великий. Лише за 20 днів листопада ввезли 135 тисяч генераторів. Приблизно 80% генераторів – бензинові".

За словами Сергія Куюна, генератор за споживанням можна прирівняти до автомобіля – тобто за добу він середньому може використати 10-15 літрів на добу. 

"Нашому ринку під силу забезпечити такі постачання. Щоправда, я не виключаю певну турбулентність на ринку, бо у нас постійно виникають нові обставини. Наприклад, на митниці зникло світло, вони не оформлюють вантажі. На ринку не вистачає пального, а на кордоні в Україну черга. Минулого тижня через це ринок дуже нервував, бо на АЗС стоять черги з автомобілів, а на кордні – черги з бензовозів, – каже Сергій Куюн. –  Можуть виникати локальні проблеми з пальним, адже попит нерівномірний. Вирубали світло – всі поїхали на заправку. Заправки теж не усі з генераторами. Відповідно, їдуть туди, де є генератор. І ці АЗС спустошують. Люди бачать: стоїть черга, треба і мені стати. Тому спрацьовує психологічний фактор. Відповідно, ті заправки, які працюють, беруть на себе увесь тиск, а люди думають – все, апокаліпсис уже наступив. А поруч стоїть станція, де повно пального, але нема генератора".

Як повідомив "Еспресо.Захід" менеджер з комунікацій "Концерну Галнафтогаз" (мережа "ОККО") Олег Дорожовець, у мережі не фіксують окремо продаж пального у каністри, але загалом попит на пальне в останні тижні зріс. 

На котельню на вул. Карбишева необхідний генератор потужністю 1,2 МВт, це 1200 кВт, або два менших, які за потужністю разом будуть дорівнювати цим 1,2 МВт. Такий генератор займає місце, яке дорівнює середньостатистичному приватному будинку, важить від семи до дев’яти тонн та споживає близько 6000 літрів пального на добу.

"Зараз компанія у повному обсязі забезпечує потреби своїх клієнтів у нафтопродуктах, як у Західному регіоні України, так і в інших. Надалі не бачимо підстав для хвилювань", – каже Олег Дорожовець.  

Утім, пальне для генераторів на заправках купують переважно власники невеликих генераторів (побутові користувачі, дрібні підприємці). Однак для підприємств чи котелень потрібні у десятки, а то й сотні разів потужніші генератори, аніж "домашні".   

"Є окремі користувачі, які вважають, що достатньо генератора 3 або 5 кВт. Його підключаєш до котельні й вона працює. Насправді це не так, – розповів в одному з відеозвернень міський голова Луцька Ігор Поліщук. – Наприклад, на котельню на вул. Карбишева необхідний генератор потужністю 1,2 МВт, це 1200 кВт, або два менших, які за потужністю разом будуть дорівнювати цим 1,2 МВт. Такий генератор займає місце, яке дорівнює середньостатистичному приватному будинку, важить від семи до дев’яти тонн та споживає близько 6000 літрів пального на добу!". 

"Львівтеплоенерго" оголосило тендер на закупівлю пального наливом на 27,5 млн грн – вони планують придбати 135 тисяч літрів пального. 90 тисяч літрів бензину придбало “Львівобленерго". У системі Prozorro лише на Львівщині десятки оголошених тендерів на закупівлю пального від шкіл, закладів культури, медичних закладів. Зокрема, дитяча лікарня ОХМАТДИТ 1500 літр бензину та 3750 літр дизелю.  

"У нас є дані про всі наші комунальні підприємства: вони зведені у таблицю, де вказане місячне споживання електроенергії кожного закладу, які у них джерела резервного живлення, який відсоток їхніх потреб вони забезпечують та які запаси палива у них є, – каже в. о. керівника управління майном спільної власності Львівської обласної ради Андрій Білоус. – Лише останні два тижні ми отримали спонсорську допомогу  – 30 генераторів, щоправда, не надто потужних. Ними забезпечили психоневрологічні та дитячі інтернати. З потужними генераторами ситуація складніша – їх важко знайти. Спонсори подарували потужний генератор обласній психіатричній лікарні, відповідно той, що був них, передамо іншим закладам. Тобто процес не стоїть на місці. Кожен обласний заклад має план на випадок довготривалої відсутності світла, опалення, зв’язку. Частина закладів окрім запасів пального для генераторів мають також контракти з постачальниками на усю зиму".  

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: