Мають стати хабами, або Банки готуються до блекаутів тривалістю до 10 діб, - експертка

image (1)

Комерційні банки України готуються до блекаутів тривалістю до 5-10 діб.

Про це ІА Дивись.info розповіла Тетяна Путінцева, яка є головою Правління Акціонерного Товариства «КОМІНБАНК» (COMINBANK).

Вона каже, що нині фінустанови діють на підставі рекомендацій Національного банку України щодо обслуговування громадян на випадок блекауту. Ці рекомендації стосуються автоматичної пролонгації платіжних карток мінімум на 3 місяці, термін дії яких спливає в листопаді-грудні, надання безоплатного доступу до Wi-Fi відвідувачам чергових відділень, можливості тимчасового скасування комісій за зняття коштів у чергових відділеннях банку.

Читайте також: Українцям не варто виїжджати за кордон через ймовірний блекаут, - ОПУ

Як повинно бути?

Наша співрозмовниця говорить, що вкрай важливим для повноцінної роботи фінансових установ в умовах блекаутів також є:

 • встановлення джерел безперебійного живлення для повноцінної роботи відділень протягом робочого дня та визначення переліку відділень, що працюватимуть без зупинок в роботі,
 • забезпечення Центрів опрацювання даних (ЦОД) та контакт-центру резервними джерелами електроживлення (генераторами),
 • використання кількох альтернативних каналів зв’язку для критичних напрямів роботи,
 • впровадження додаткового резервного головного офісу банку за межами столиці,
 • підтримка в актуальному стані резервування критичних інформаційних систем (копіювання даних на сервери в кількох основних ЦОД на території України та у ЦОД інших країн (таку практику вже використовують українські банки),
 • оптимізація роботи чергових відділень в разі суттєвого збільшення клієнтів (збільшення кількості комплексів самообслуговування для відвідувачів (ПТКС) та банкоматів).

Чого бракує у цій системі?

Тетяна Путінцева зосередила увагу на низці необхідних антикризових дій, що гарантуватимуть безперервну роботу комерційних банків. Серед них: 

 • оптимізаційні заходи - адаптивний робочий графік відділень відповідно до реалій, фактичного потоку клієнтів, погодних умов і тривалості світового дня, 
 • забезпечення сервісних умов - у випадку суттєвого збільшення клієнтів на 20-30%, створення комфортних умов їхнього обслуговування.
 • безпекові заходи: посилення охорони відділень, безпека процесу інкасації та забезпечення безперебійної роботи банкоматів та їх своєчасне поповнення готівкою, 
 • інформаційні заходи: оперативне інформування клієнтів про будь-які зміни в роботі банку і конкретного відділення.
 • логістичні заходи: у разі потреби релокація співробітників до інших відділень, оперативна доставка всього необхідного устаткування для їхньої повноцінної роботи. 

Читайте також: НБУ збільшив перелік банків, які працюватимуть під час блекауту

Відділення мають ставати хабами

«Комерційні банки здатні швидко адаптуватися до нових умов. Однак, за ймовірності блекауту про все доводиться дбати на один-два кроки уперед, наприклад, завчасно спланувати механізм швидкої релокації частини співробітників до інших відділень, в яких очікувано зросте кількість відвідувачів із забезпеченням їх відповідними умовами для роботи. Я переконана, що за час блекаутів відділення банку мають ставати хабами, де клієнти, наявні і потенційні, матимуть можливість не тільки отримати необхідні банківські послуги, але й підзарядити свої гаджети», — розповіла очільниця банку.

Експертка повідомила, що додаткові витрати фінустанов із впровадження антикризових дій на випадок тривалих блекаутів, залежно від кількості відділень та співробітників, запланованих безпекових заходів, додаткової логістики (наприклад, трансферу персоналу, перевезення необхідного обладнання) можуть скласти в середньому 2-3 млн грн.

Чи будуть скорочення?

За її словами, на час блекаутів скорочення роботи комерційних банків не очікується. Так, посилаючись на дані аналітиків, вона зазначила, що більшість відділень комерційних банків працюватиме у найбільших містах, таких як Київ, Львів, Одеса, Харків, Дніпро.

«Попри можливі тривалі блекаути «консервації» роботи банків не станеться. Лише незначна кількість відділень може призупинити свою роботу. Але це залежатиме насамперед від розгалуженості банківської системи в тому чи іншому місті, розташування відділень, щоденної кількості клієнтів та ін. Якщо матиме місце оптимізація роботи комерційних банків у найбільших містах, то вона буде вибірковою. І після стабілізації з енергопостачанням, їх робота якомога швидше поновиться. Ми вживаємо максимум необхідних заходів, щоб оптимальна кількість відділень COMINBANK'у під час тривалого блекауту змогла працювати в штатному режимі. Банківська система України витримає нові виклики війни», - вважає Путінцева.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: