Вентиляція в стіні приватного будинку: як правильно спроєктувати та провести монтаж системи

pasted image 0 (1)
фото з відкритих джерел

Перед тим, як зробити вентиляцію в приватному будинку, важливо розібратися її видах і доступних конструкціях. У цій статті ми розберемо ситуацію, коли власнику необхідна вентиляція через стіну: розповімо про її особливості, згадаємо необхідні розрахунки та нюанси монтажу обладнання. Втім, про все по порядку.

Як працює вентиляція у приватному будинку?

Вентиляція, незалежно від пристрою, завжди має припливну та витяжну системи, які працюють безперервно та синхронно:

 • Свіже повітря потрапляє до кімнат, де використовується мешканцями: ми дихаємо киснем, а також насичуємо його вологою, пилом, запахами – природними продуктами життя;
 • Відпрацьоване повітря видаляється з приміщень на вулицю, і щохвилини замінюється свіжим. У такому будинку завжди чисто, сухо та комфортно.

Приплив свіжого повітря

У старих будинках приплив здійснювався природно через щілини у вікнах, дверях, даху і т.п. Сьогодні будинки будуються інакше. Утеплення та сучасні герметичні вікна перекривають доступ свіжому повітрі, від чого стає задушливо та сиро, а потім з'являються неприємні запахи та пліснява. Щоб цього уникнути, встановлюються такі прилади як припливні клапани, бризери та рекуператори тепла.

Крім цього, важливо не перешкоджати вільному переміщенню повітряних потоків по будинку. Важливо залишити зазори під міжкімнатними дверима або, наприклад, тримати їх привідчиненими.

Витяжка надвір

Витяжні системи діляться на локальні, які працюють у невеликій зоні (як, наприклад, над плитою або душовою кабінкою) та загальнообмінні, призначені для видалення повітря з усього приміщення.

Чи потрібні попередні розрахунки?

Звичайно! Інакше високий ризик отримати недостатню або навпаки занадто потужну установку. Перше, що потрібно дізнатися - вимоги будинку по повітрообміну, відповідно до обсягу/призначення кімнат, а також кількості мешканців.
Провівши обидва розрахунку при виборі системи спираємося на більший результат.

При розрахунку за обсягом будинку та кратності повітрообміну, розраховуємо кожну кімнату, залежно від її призначення, а результати складаємо. Формула L = n × V, де:

 • L - Необхідна кількість куб. м свіжого повітря на годину;
 • n - кратність повітрообміну на годину (нормується СНіП, СанПіН). У середньому для житлових кімнат – від 1 до 2; для офісів – від 2 до 3; для кухонь, санвузлів, технічних приміщень – 5-10 тощо;
 • V – об'єм кімнати (куб.м).

При розрахунку повітрообміну за кількістю людей важливо враховувати норму свіжого повітря на годину на одну людину. Формула L = N × Lnorm, де

 • L - об'єм повітрообміну, що шукається (куб.м/год);
 • N - кількість людей;
 • Lnorm - норма витрати повітря на одну особу, що становить близько 20-30 куб.м/год (діти, відвідувачі); 30-40 куб.м/годину (дорослі); 60-70 куб.м/годину (при занятті спортом, за роботою).

Як встановлюється вентиляція у стіні приватного будинку?

Найкращим рішенням буде звернутися до кліматичної компанії – у цьому випадку для монтажу будуть задіяні професіонали з першокласним обладнанням, а також видані гарантії на техніку та проведені роботи.

Етапи монтажу вентиляції у стіні приватного будинку

Монтаж обладнання починають тільки після затвердження проєкту — вам важливо виключити можливі помилки проектування, підбору обладнання/матеріалів і монтажу ще на папері. Основні етапи можуть змінюватись в залежності від системи, представленої у вашому проєкті, однак приблизно це виглядає так:

 1. Буриться і готується канал із приміщення на вулицю, відповідно до проєкту, наприклад, вставляються труби, застосовуються герметики та звукоізоляція;
 2. Коли канал готовий, монтується клапан, рекуператор або бризер. Схему установки диктує виробник обладнання та ваш проєкт;
 3. Наприкінці встановлюються захисні сітки, грати та ковпаки всередині та зовні системи;
 4. Проводяться косметичні та пусконалагоджувальні роботи.

Проста перевірка ефективності вентиляції у приватному будинку

Найвірніший спосіб – виміряти рух повітря в кімнатах за допомогою анемометра. Так ви точно обчислите ефективність системи у різних локаціях будинку.

Домашній метод. Піднесіть смужку паперу до віддушини і подивіться її поведінка: справна вентиляція злегка відхилити папір у свій бік. Якщо реакції немає, спробуйте відкрити вікна або двері в будинку:

 • Якщо повітрообмін з'явився, то припливний клапан не працює, а весь приплив здійснюється через щілини;
 • Ситуація не змінилася? Значить щось не так з витяжною системою, що, природно, впливає і на приплив повітря до приміщень.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: