У Міноборони відреагували на скандал щодо закупівлі продуктів для ЗСУ за завищеними цінами

IMG_4747-630x420-1
Фото з архіву. Міжнародний центр миротворчості та безпеки.

Міністр оборони України Олексій Резніков відреагував на скандал про закупівлю продуктів для військових ЗСУ за нібито завищеними цінами.

Про це він написав у Facebook 23 січня.

Він сказав, що вичерпну інформацію з документами особисто представить народним депутатам на засіданні профільного комітету за участі представників НАБУ, ДБР та СБУ, яке відбудеться 23 січня.

Він також назвав шість аргументів щодо цього інциденту.

8 постачальників на 2023 рік

Говорить, що теперішнього року на забезпечення харчуванням військовослужбовців спрямуюють десятки мільярдів гривень.

«Ще трохи більше року тому цей ринок фактично був під контролем монополії. Під час призначення на посаду міністра я взяв публічне зобов’язання – демонополізувати послуги харчування. І ми з командою це зробили ще минулої зими. Хоча опір був – страшенний. Торік монополіст погрожував повністю заблокувати постачання продовольства до армії. Не вийшло.
Подолання монополії дозволило успішно організувати харчування армії, чисельність якої збільшилась у кілька разів, не дивлячись на усі складнощі активної фази війни»,
 — пояснює він.

Додає, що нині Міноборони уклало контракти з 8 постачальниками на забезпечення послуги харчування. За кожним з постачальників згідно з договором закріплено певну кількість військових частин. У контрактах прописано норму: якщо якийсь з постачальників не здатен виконати зобов’язання, то інші «підхоплюють» військові частини згідно з визначеним алгоритмом.

Постачання харчів скрізь буде гарантовано безперервним, щоб не сталося, переконує Резніков.
Окремо хочу наголосити. Надання послуги харчування здійснюється за принципом «їжа ходить за військовими».

Добовий раціон

Міноборони не здійснює закупівлю окремих продуктів. Оборонне відомство купує комплексну послугу з забезпечення харчування. Тобто доставку певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках – і приготування їжі.

«Предметом закупівлі є вартість добового раціону для військовослужбовця. Цей раціон має чіткі критерії щодо калорійності та інших параметрів. Постачальники гарантують забезпечення добового раціону за певну суму», — говорить Резінков, уточнивши, що торік ця сума складала 120 грн. на військовослужбовця за добу.

2023 року Міноборони отримало пропозиції постачальників у діапазоні від 151 до 162 грн. на добу.
Післяпереговорів кінцева вартість послуги забезпечення харчування одного бійця на добу складає 145,8 грн.

Номінально відбулося зростання вартості послуги на 21,5%. Але цей показник навіть менше рівня інфляції, яка за рік склала 26,6%, каже очільник МО.

Зобов'язання

Процес укладання контрактів і взяття зобов’язань складається з кількох стадій. Оголошення потреб Міноборони, надання пропозицій бізнесом, проведення зовнішньої експертизи ціни, узгодження контракту, проведення внутрішньої перевірки, підписання контракту тощо, веде далі він.

Фінальною частиною цього процесу є реєстрація підписаного контракту у Державному казначействі. Тільки після реєстрації у казначействі виникають фінансові зобов’язання і можна здійснювати платежі.

Вартість продуктів

Міністр нагадує, що з 2016 року харчування військовослужбовців здійснюється на основі каталогу продуктів, який включає понад 400 позицій. Посадові особи військових частин (начпроди) на підставі раціону обирають з каталогу продукти, які повинен забезпечити постачальник.
Ціни на одні й ті самі продукти – різні. Тому десь м'ясо дешевше, а десь – риба, овочі чи молоко.

Ціни на продукти аналізують спеціальні експертні установи, зокрема, Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України. Вони визначають певний діапазон, пояснив він.

«На картоплю встановлено діапазон від 7 до 36 грн. за кілограм, оскільки вона буває різних сортів. Це також один з продуктів, на який спостерігаються істотні сезонні коливання ціни.
Зараз у медіа величезна кількість спотвореної інформації щодо цін»,
 — наводить Резніков приклад.

Додає, що торік, проаналізувавши роботу системи харчування за каталогом, введеним 2016 року, у Міноборони вирішили, що більш ефективним рішенням буде забезпечення харчування через закупівлю меню. 52 тижневих меню на рік. Кожен воїн буде розуміти, що він повинен отримати і коли.

Натомість аудит системи харчування розпочався восени. Але цей перехід потребує масштабної підготовчої роботи. Адже йдеться про перебудову величезного механізму. Ми її обов’язково зробимо.

Яйця по 17 гривень

«Коли народні депутати будуть порівнювати ціни на курячі яйця у контрактах з різними постачальниками, вони побачать, що у 7 постачальників ціна коливається у діапазоні між 80 грн. до 90,6 грн. за десяток. Порівняйте з ціною у супермаркетах зараз. Підкреслю – це стала ціна на весь 2023 рік з умовою доставки у Львів чи під Бахмут», — каже міністр.

І говорить, що аномальна ціна на яйця, яку оприлюднили у ЗМІ, себто 17 грн з штуку, - це звичайна технічна помилка, яку зробив постачальник.

«Яйця – єдина категорія з каталогу, яка у додатку до угоди обраховується в штуках. Постачальник вказав ціну не за штуки, а за вагу яєць, коли переносив дані з однієї таблиці, де все було приведено до одиниці виміру на вагу, в іншу таблицю. Відповідно до нормативів кілограм яєць – це близько двох десятків штук в залежності від гатунку (вага яйця за стандартом повинна складати від 42 г до 60 г). Ціна 170 грн. за кілограм яєць – це 85 грн. за десяток. Що в межах показників інших постачальників та повністю відповідає ринковій ціні», — переконує він.

«Яйця по 17 за штуку» Міноборони не закуповувало і не планує, акцентував він.

Що передувало?

21 січня нинішнього року українське видання ZN.UA оприлюднило матеріал, у якому йшлося про завищення цін на послуги організації харчування військових ЗСУ у 2-3 рази. Інформацію отримало від джерела у ЗСУ, зазначили там.

Зокрема, пише видання, що Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз приблизно 7 грн за штуку.

«Саме видання «Дзеркало тижня» через півтори доби після публікації вирізало кілька позицій зі своєї інфографіки, де містилися некоректні порівняння, по яких вже найбільший розголос. На жаль, зробило це без пояснень. Розуміння некоректності по інших позиціях також прийде», — підкреслив Резніков.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: