Воля у 70, або Чого ми не знаємо про життя патріарха Йосифа Сліпого

800px-Cardinal_Josyp_Slipyj
Фото: Pkravchenko

Нині рівно 58 років тому у Ватикані висвятили кардиналом та призначили головою УГКЦ Йосифа Сліпого.

Його життя було сповнене веремій, та він мужньо витримав усі виклики долі. ІА Дивись.info згадує про патріарха Сліпого та довідалась декілька несподіваних фактів про нього.

 • Йосиф Коберницький-Дичковський народився у селі Заздрість на Тернопільщині.
 • Його діда у селі називали «Сліпий», а за легендою, таке прізвисько походить від oднoгo з прeдків, якoгo 1709 рoку мoскoвити oсліпили зa тe, щo він вoювaв під Пoлтaвoю прoти цaря Пeтрa І нa боці гeтьмaнa Івaнa Мaзeпи тa швeдськoгo кoрoля Кaрлa XII.
 • Йосиф ще підлітком почав сильно цікавитись філософією. І навіть потім згадував, що «ревно плакав», коли читав Сократа, навчаючись у Тернопільській гімназії.
 • Перша зустріч Йосифа Сліпого із Андреєм Шептицьким відбулась у гімназії під час візиту до школи митрополита. Тоді хлопець співав у хорі і виділявся високим зростом (майже два метри) та красивим потужним басом.
 • Саме Шептицький висвятив Сліпого 1917 року, вислав на навчання до Австрії та обрав ректором Богословської академії. Митрополит Андрей мав не лише особисту приязнь до Сліпого, а й бачив його таким, що ніколи не відступить від прийнятого рішення.
 • Сліпий був різкою і категоричною людиною, сучасники пригадували, що тих, хто на його думку, не проявляв достатньо кмітливості, владика називав «гусячою головою».
 • 1945 року Йосифа Сліпого заарештували вперше. Судові процеси над митрополитом відбувалися ще 1953, згодом 1957 та 1962 pоках. Він пережив заслання до Новосибірська, Боїмів, Печори, Інти, Потьми в Мордовії.
 • Йосифа Сліпого вважали політв’язнем номер один у Радянському Союзі. Загалом Йосип Сліпий провів у таборах ГУЛАГу – 18 років, а вийшов на волю у 70-річному віці. У ГУЛАГу владиці вдавалось проводити Служби Божі та висвячувати священиків, і навіть одного єпископа – Василя Величковського, який згодом очолив греко-католицьку церкву.
 • Сліпий знав літургію напам’ять. Сестри надсилали йому родзинки, аби він робив вино для Богослужінь. Визволенню митрополита сприяли політичні, культурні й релігійні діячі з усього світу.
 • Микиту Хрущова, незважаючи на влаштовану ним грандіозну антирелігійну кампанію, вдалося переконати, що хоча б цю видатну людину потрібно звільнити. Справа зрушила з місця після того, як до першого секретаря звернулися президент США Джон Кеннеді та папа Іоанн XXIII (ініціатор II Ватиканського собору, реформатор світового католицизму).
 • 1963 року владику було звільнено за умови негайного виїзду з СРСР 25 січня 1965 року
 • Йосиф Сліпий, перший серед служителів української церкви, увійшов до священної колегії кардиналів католицької церкви: титул кардинала надав йому Папа Римський Павло VI. 1969 року.

Фото: синод єпископів

 • Синод УГКЦ ухвалив патріархальний устрій, 1975 року владика Йосиф був коронований титулом патріарха.
 • 1977 року на «Трибуналі Сахарова» у Римі він звинуватив радянський режим: «Я – каторжник, я ношу сліди їхнього терору на моїм тілі… На нашій Батьківщині — Україні — вже майже 60 років народ зазнає важкого релігійного і національного переслідування… Я роблю це обвинувачення тут, перед історією і перед світом, щоб про несправедливість, кривду, топтання людських прав мого народу, яких ніхто не бачить чи не вірять, що таке діється, — почув з моїх уст цілий світ і знала історія».
 • Під час прийому Йосифа Сліпого на аудієнції Папа Римський Іван-Павло II, висловлюючи повагу, підвівся та сам підійшов його привітати, що йшло врозріз із протоколом.
 • Йосиф Сліпий помер у Римі сьомого вересня 1984 року. Йому був 91 рік.
 • 1992 року, коли йому мало би виповнитись сто років, прах митрополитаперенесли зі собору святої Софії в Римі до крипти в соборі святого Юра у Львові.
 • Йосип Сліпий — автор численних наукових, передусім богословських, але також філософських та історичних праць, пастирських промов і послань, навіть описів своїх пастиських мандрівок. Ці роботи були опубліковані у 18 томах видання «Твори Патріярха і кардинала Йосипа» у 1968—1996 роках.

***

ІА Дивись.info досліджує та розповідає про видатних людей з Галичини, які прославились у мистецтві, науці та інших ремеслах. Прочитати ці історії можна за посиланням Видатні українці.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: