«Запорізька січ»: історія та уривки першого українського фільму

3

Данило Сахненко у 1911 році зняв перший фільм про запорізьких козаків та кошового отамана Івана Сірка. І хоч до нашого часу дійшли лише окремі кадри легендарної стрічки, втім історію цієї картини варто знати всім

Як усе починалося

Зародження кінематографу припало на кінець 19 століття, коли українські землі були розчленовані між Австро-Угорською і російською імперіями. Незважаючи на це, майже водночас із першими показами у Франції, кіно з’явилося і в Україні.

Популярний український фотограф польського походження Альфред Федецький у 1896 році зняв не тільки перший фільм в Україні, а й і у всій російській імперії. Це була хронікальна стрічка про перенесення у Харкові Озерянської ікони. Згодом Альфред знімав ще декілька документальних сюжетів і наступного року — першу ігрову стрічку «Фокусник Альбані».

Натомість «Запорізька Січ» Данила Сахненка була створена аж через 15 років після починань Федецького. Але оскільки усі попередні фільми були тривалістю в кілька хвилин, а тривалість «Січі» — близько 50-ти, то саме стрічка Сахненка увійшла в історію українського кінематографу як перший повнометражний ігровий фільм.

Забігаючи наперед, фільм не зберігся. І це не дивно, адже, наприклад, в США було втрачено 70% повнометражних фільмів, знятих у цей же період. А винна у всьому тогочасна плівка, вона була легкозаймистою та швидко псувалася. До того ж у ті часи кінематограф не вважався мистецтвом, через що ніхто і не піклувався про збереженням кінокопій для наступних поколінь.

Як кінотехнік став режисером

На щастя, збереглися багато цікавих фактів про процес створення «Запорізької Січі». Його автор потрапив у індустрію техніком та працював за кіноапаратом, а оскільки будь-якому обладнанню властиво ламатися, то комусь потрібно його і ремонтувати. Займався цим, очевидно, Сахненко. Ця праця дала свої плоди. Майбутній режисер заслужив собі славу найвправнішого майстра кіноапаратів у Дніпрі та отримав пропозицію роботи від найбільшої тогочасної кінокомпанії «Пате». Вони шукали кореспондента для свого кіножурналу і, відповідно, прийшли з пропозицією до того, хто розбирався у техніці найкраще.

Сахненка підівчили, видали кіноапарат та доручили знімати хроніки важливих у місті подій. Вже через два роки успішної праці українець отримав від кіножурналу винагороду — техніку у свою власність. Тоді і розпочався творчий шлях режисера.

В 1911 році театр Миколи Садовського гастролював у Дніпрі, отож Сахненко, не втрачаючи нагоди, разом із корифеями відзняв театральні постановки «Мати-наймичка» та «Наталка Полтавка». Тоді в об’єктиви потрапили видатні діячі українського театру, включно з Марією Заньковецькою. І хоча ці стрічки теж не збереглися, проте точно були успішними і підтвердженням цього є те, що «Наталка Полтавка» демонструвалася в кінотеатрах ще протягом 20-ти років.

Після співпраці з корифеями, у Сахненка назріли ще більш грандіозні плани. Разом зі своїм знайомим він започаткував власне кіноательє «Батьківщина». Першим фільмом якого і стала «Запорізька січ».

Цікаві деталі про фільм

«На березі Дніпра побудували курені, хати, трохи не півсела запросили взяти участь у баталії. Для всіх учасників пошили спеціальне історичне убрання. В цій баталії бере участь коло 400 душ, з гарматами і човнами на Дніпрі», — писали в місцевій газеті.

Масштаби фільму вражали. Історичним консультантом був сам Дмитро Яворницький — відомий дослідник козацтва. Тоді він керував у Дніпрі музеєм та забезпечив на зйомках автентичний реквізит. Можна натрапити й на думку, що Яворницький виступав й автором ідеї фільму, але підтверджень цьому немає.

З одягом, зброєю та декором допомогли і нащадки запорозьких січовиків із села Лоцманська Кам’янка (нині Дніпро), де і знімали стрічку. Долучилося також місцеве товариство «Просвіти». А щодо сюжету, то збереглися лише окремі описи сцен: на село нападають татари, один хлопець рятується і скаче на Січ, доповідає про все козакам і ті мчать на допомогу.

Тут важливо зазначити, що кінематограф у ті часи досі залишався виключно німим. Не було у фільмах і діалогів, тому сценаріям приділяли не надто багато уваги. Існував загальний опис сцен, керуючись яким, режисер (він же й оператор) стояв за камерою та викрикував настанови людям у кадрі.

А от потужною у фільмі була реклама. Перші покази відбулися у Дніпрі, напередодні місто повністю завішали красивими афішами - і не дивно, адже це був комерційний проект, в який акціонери вклали гроші і мали сподівання отримати прибутки.

І не марно. Згодом у кіноательє «Батьківщина» створили ще 20 копій стрічки, тоді автори та актори возили їх на покази кінотеатрами усієї імперії. Подейкують, що фільму вдалося заробити у 5 разів більшу суму, ніж ту, яку витратили на виробництво.

Проте подальше доля Данила Сахненка склалася не надто успішно, адже розпочалася Перша світова війна, було встановлено більшовицький режим. Тому з приватним кіновиробництвом йому довелося попрощатися, а решту життя присвятити штампуванню кіноагіток у підтримку радянської пропаганди.

 Наразі доля першого українського повнометражного ігрового фільму залишається невідомою. Вцілілими вважаються лише чотири кадри, проте кінознавці не втрачають надій віднайти стрічку. Вони співпрацюють із закордонними архівами і тому, можливо, колись «Запорізька Січ» Данила Сахненка ще повернеться на свою батьківщину.

Автор: Едуард Піжук

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: