Як пережити горе. Поради психолога

Наразі, в Україні немає жодної родини, яка б так чи інакше щось не втратила. Так, безперечно, людина у своєму житті постійно щось втрачає – речі, час, можливості, стосунки, людей. Напевно, немає жодного дня, коли щось би не втратилося. А можливо, жодної години чи навіть хвилини. Втрата є нормою життя людини і, відповідно, має бути «нормальна» емоційна реакція на втрату.
Щоб прийняти та прожити втрату, у нас є горе. Це природний процес, який є реакцією психіки на сильний стрес, спричинений втратою.
За час еволюції людина навчилася переживати горе. Таким чином, все, що з вами відбувається – це процес функціональної необхідності. В якому, навіть, виділяють періоди.
Узагальнення відомих теоретичних моделей процесу горювання та результати власних спостережень і спостережень деяких дослідників дозволяють виокремити критичні періоди процесу горювання:
- Перші 48 годин. Шок від перенесеної втрати і відмова повірити в те, що сталося, може проявлятися в перші години. Емоційно це іноді виражається страхом втратити когось із членів сім’ї та друзів (можливий також сильний страх втрати самого себе – і в фізичному, і в психічному сенсі);
- Перший тиждень. Необхідність організації похоронного обряду та інші клопоти заповнюють увесь час, почуття втрати часто переносять автоматично, що іноді супроводжується відчуттям «занепаду», емоційним та фізичним виснаженням.
- Від 2 до 5 тижнів. Домінує відчуття, що тебе залишили сім’я і друзі, які повернулися до своїх буденних справ після похорону;
- Від 6 до 12 тижнів. На цій стадії шоковий стан змінюється усвідомленням реальності втрати. Спектр пережитих у цей час емоцій досить широкий; людина відчуває втрату і погано контролює себе;
- Від 3 до 4 місяців. Починається чергуванням «хороших та поганих днів». Людина стає дратівливою та нетерплячою щодо фрустрації. Здебільшого з’являється гнів, почуття емоційної регресії, внаслідок зниження імунітету зростають соматичні скарги, особливо інфекційного і простудного характеру;
- 6 місяців. Починається депресія. Слабшає тягар пережитого, але гнітючі емоції залишаються. Дні народження, свята особливо важко переносяться і можуть викликати депресію;
- 12 місяців. Перша річниця з дня смерті може бути травмівною або переломною, залежно від наслідків пережитих за рік страждань;
- Від 12 до 24 місяців. Це час «розсмоктування». Людина, що пережила втрату, повільно повертається до колишнього життя. Саме в цей період зникають зі словникового запасу слова «важка втрата» та «горе»; життя бере своє.
Але, важливо зазначити, що для горювання немає поняття «часу» як вимірювальної шкали. Немає визначеної тривалості, за якої людина повинна подолати втрату. Важливо зрозуміти, що у якийсь момент, людина не прокидається й не вирішує одномоментно «жити далі». Насправді, якщо ви втратили того, про кого дуже піклувались і любили, ви ніколи не перестанете сумувати за ним чи нею, але з часом ваше горе стане більш керованим. Час скорботи залежить від самої людини, а не календаря.
Отже, сумувати - це нормально. Ненормально застрягати в горі та не дозволяти собі проживати весь спектр емоцій. Непрожите горе може роками роз'їдати душу та впливати на життя.
Безперечно, шлях горя у кожного свій. Але горююча людина живе не у вакуумі. Навколо люди, які частіше всього не знають як себе поводити з тими, хто наразі проживає втрату. Часто психологи на консультаціях, працюючи з членами родин загиблих, чують, як боляче від фраз : “не плач, все пройде”, “смерть своє забрала, не лий сльози”, “всі ми там будемо”, “усі через це проходять”, “всі переживання вляжуться”, “час лікує”, “він/вона помер/ла швидко. Навіть не встиг/ла нічого відчути”, “мабуть, прийшов його/її час”, “там йому/їй краще”, “краще пам’ятати таким/такою, як він/вона був/була”, “подумай, а іншим ще гірше, у тебе хоч хтось залишився”, “це ж тільки речі, ще наживете”, “зараз всім погано” і т д. Так люди знецінюють переживання, почуття людини, яка проживає втрату.
Щоб розділити переживання втрати, краще сказати:
- Мені дуже шкода;
- Прийміть мої/наші співчуття;
- Це важче, ніж більшість людей думає;
- Люди можуть мати багато поідчуттів одночасно. Все, що ви відчуваєте, – нормально;
- Це один з найважчих періодів у вашому житті;
- Неможливо знайти слова, щоб висловити жаль, та ви можете розраховувати на нашу підтримку.
Шлях зцілення від болю втрати полягає в тому, щоби дозволити природному процесу горювання йти своїм темпом так довго, як це потрібно. Горе – достатньо складний та тривалий процес, за допомогою якого людина працює з болем втрати і знову знаходить себе.
Отримати допомогу та дізнатися більше про послуги психологів ви можете у Facebook: «MHPSS center Mariupol\Dnipro».
Або через телефон гарячої лінії: +380979343993 (з 10:00 до 18:00).
Коментарі