Гаазький вирок: чому путін може сховатися від закону

фото: малюнок у дворі російського міста, Антикор

Ордер на арешт є сигналом від Заходу про визнання путіна злочинцем. Однак вага цього закону суперечлива і має більш символічний характер.

Тож, попри надії, чи є сенс сподіватися на арешт путіна? Розбиралися Дивись.Інфо.

фото: GETTY IMAGES

На росії свої закони

У відповідь на видачу ордера росія скликала засідання Ради безпеки ООН для обговорення питання депортації українських дітей. Про це у вівторок, 21 березня, нас сповістило видання The Guardian. Там планують обговорити нібито «реальний стан» українських дітей, вивезених до росії. Це засідання заплановано на початок квітня. Постпред рф в ООН Василь Небензя заявив, що таке засідання запланували провести ще «задовго» до рішення МКС.

«Питання про дітей, насильно відправлених до росії, повністю роздуте», – заявив Небензя.

Також він повідомив, що, під час вивезення дітей з України, російська влада хотіла «уберегти їх від небезпеки» і готова повернути їх, «коли буде безпечно».

фото з вільного доступу

У традиційному російському стилі на звістку відреагував і колишній президент рф дмитро мєдвєдєв. В телеграмі він пригрозив точковим ударом по будівлі Міжнародного кримінального суду. Він написав, що рішення МКС «судити президента іншої ядерної держави, яка не бере участі в МКС» матиме «жахливі наслідки для міжнародного права»: 

«Судді МКС розійшлися марно. Дивіться, мовляв, ми хоробрі, не обісрались підняти руку на найбільшу ядерну державу. На жаль, панове, всі ходять під Богом та ракетами. Цілком можна уявити точкове застосування гіперзвукового «Онікса» з Північного моря з російського корабля по гаазькій будівлі суду. Його не збити, на жаль. І суд – лише убога міжнародна організація, а не населення країни НАТО. Тому й війну не розпочнуть. Побояться. І шкодувати ніхто не буде. Тож громадяни судді уважно дивіться у небо»

Російський політик заявив про «неефективність» системи міжнародного публічного права. На його думку, всі акти Генасамблеї, Радбезу ООН та інших інститутів є «несправедливими», тому країни не хочуть їх виконувати.

фото з вільного доступу

Реакція України та світової спільноти

На противагу, Зеленський назвав ордер МКС на арешт Путіна «поворотним моментом». У відеозверненні Президент України підкреслив, що завершенням цієї агресії для росії буде повний спектр її відповідальності.

«Цей тиждень, що минає, нарешті приніс дійсно вагомий міжнародно-правовий результат для України, для справедливості. Є ордер Міжнародного кримінального суду на арешт керівника Росії. Це поворотний момент. Момент, після якого стає безсумнівним, що завершенням цієї агресії для Росії буде повний спектр її відповідальності», - сказав глава держави.

За його словами, РФ понесе відповідальність за кожен удар по Україні, за кожне зруйноване життя, за кожну депортовану українську дитину та за кожен прояв дестабілізації світу, яка стала наслідком російської агресії.

фото: GETTY IMAGES

На рішення МКС відреагували представники інших держав. Відтак, міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн заявив, що країна виконає ордер на арешт президента росії, якщо він приїде до ФРН. Мовляв, за його словами, у разі приїзду путіна Міжнародний кримінальний суд швидко звернеться до Інтерполу та договірних держав і вимагатиме виконання ордера.

«Тоді Німеччина буде зобов'язана заарештувати президента Путіна, якщо він в'їде на німецьку територію, і передати його до МКС».

Він додав, що на відміну від національних правоохоронних органів, МКС може також вживати заходів проти глав держав.

фото: youtube.com

Рішення МКС видати ордер на арешт путіна підтримав канцлер Німеччини Олаф Шольц. На його думку, це є підтвердженням того, що ніхто не стоїть вище закону.

«Міжнародний кримінальний суд є правильною інституцією для розслідування воєнних злочинів. Факт у тому, що ніхто не стоїть вище закону, і це те, що стає зрозумілим прямо зараз».

фото: EPA

Під час зустрічі з журналістами в Білому домі президент США Джо Байден заявив, що ордер МКС на арешт Путіна є виправданим, оскільки російський президент вчинив воєнні злочини.  Він вважає рішення палати МКС є обгрунтованим потужним сигналом.

«Думаю, це обгрунтовано… Є проблема в тому, що ордер на міжнародному рівні не визнаємо і ми (США - ред.). Проте, на мою думку, це дуже сильний крок», - сказав президент США. 

Білий дім в офіційному коментарі привітав притягнення до відповідальності тих, хто скоював воєнні злочини, хоча Штати не є стороною Римського статуту, на основі якого функціонує Міжнародний кримінальний суд. 

фото з вільного доступу

У Європейському Союзі заявили, що взяли до відома й підтримують рішення Міжнародного кримінального суду видати ордер на арешт президента рф володимира путіна. Там рішення МКС розглядають як початок процесу притягнення російських лідерів до відповідальності «за злочини та звірства, які вони наказують, дозволяють або здійснюють в Україні».

«Європейський Союз взяв до відома рішення II Палати попереднього провадження Міжнародного кримінального суду видати ордери на арешт президента російської федерації володимира путіна та уповноваженого з прав дитини в офісі президента марії львової-бєлової у зв'язку з передбачуваними злочинами незаконної депортації та незаконної передачі дітей у контексті ситуації в Україні», - йдеться в заяві.

Також ЄС висловив підтримку розслідуванням прокурора Міжнародного кримінального суду в Україні та закликав всі держави-члени до повної співпраці.

фото з вільного доступу

Південно-Африканська Республіка (ПАР) заявила, що усвідомлює свої юридичні зобов'язання щодо ордера на арешт президента росії володимира путіна. Він може відвідати цю країну в серпні. Про це заявив Вінсент Магвенья — речник президента Матамели Сиріла Рамафоси.

«Ми як уряд усвідомлюємо наші юридичні зобов'язання. Однак до саміту ми продовжимо взаємодію з різними відповідними зацікавленими сторонами», — сказав він.

фото: pixabay.com

Чи може насправді міжнародний закон пробратися у путінський бункер

Міжнародний кримінальний суд (МКС), також відомий як Гаазький трибунал, базується на Римському статуті від 1998 року, діє з липня 2002 року і засідає в Гаазі. Міжнародний кримінальний суд не слід плутати з Міжнародним судом ООН, який також засідає в Гаазі, але має іншу компетенцію. МКС не входить в офіційні структури Організації Об’єднаних Націй, хоча може порушувати справи за поданням Ради Безпеки ООН.

фото з вільного доступу

При Гаазькому суді працює Офіс Прокурора. Саме розслідування злочинів в Україні розпочали з ініціативи прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана ще минулого року. В Україну відправили фахівців, які зафіксували близько 6 тис епізодів злочинної діяльності, пов'язаної з дітьми. Тепер будь-яка країна, яка ратифікувала Римський статут, має право заарештувати путіна на своїй території і доставити в Гаагу для проведення розслідування. Серед 193 держав-членів ООН його ратифікувала лише 121 держава, 31 — підписала, але не ратифікувала, а 41 — взагалі не підписала. Тому цей ордер, каже юрист Володимир Марусяк, практично нічого не важить й фактично нічого не змінює ні для російського диктатора, ні для українців.

«Ордер стосується виключно депортації українських дітей з непідконтрольних територій. Мова йде про понад 140 тис. дітей. Але є й інші злочини, вчинені загарбниками на території України ще з 2014 року. Йдеться, в першу чергу, про геноцид. Якщо вписати в цей ордер нову статтю або видати новий ордер на арешт путіна, скажімо, через геноцид українського народу, то рішення Гаазького суду матиме вже більше ваги. Тому для притягнення путіна до відповідальності потрібно продовжувати фіксувати та виявляти інші злочини», - зазначив він.

фото з вікіпедії, зеленим кольором позначені держави, які підписали і ратифікували Римський статут; жовтим - які підписали, але не ратифікували; помаранчевим - які підписали, але потім відкликали; червоним - які не підписали і не ратифікували.

Але є ще одна проблема, як підкреслив Володимир. За його словами, арештувати путіна в країнах, які ратифікували Римський статут, теж складно. Мовляв, для цього на територіях цих держав мають бути профінансовані відповідні відомства. Чи профінансовані вони - це вже питання.  Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

«Українському керівництву не слід забувати про вагу власного закону. Покладатися лише на допомогу європейських держав означає перекладати на них відповідальність за свою ж роботу. В нас є національні суди, які мають право розглядати злочини росіян в Україні - відносно путіна, чи лаврова, чи шойгу, чи будь-кого - без їхньої присутності. Тобто, по суті, ДБР або Офіс Генерального прокурора можуть визнавати цих злочинців винними. І ми зможемо притянути путіна до відповідальності самостійно. Або за рішенням наших судів цих злочинців повинні будуть екстрадувати в Україну інші держави»

фото з вільного доступу

Крім того, не слід обмежуватися притягненням до відповідальності лиш лідера держави та уповноваженої з прав дитини, вважає юрист. Він каже, що на росії є багато посадовців, для яких цей ордер дійсно може стати проблемою.

«Якби застосувати такий ордер відносно, наприклад, міністра закордонних справ, лаврова, для якого географічне пересування є критично важливим, то судове рішення було б ефективнішим», - вважає він.

фото: GETTY IMAGES

Чи завадить гаазький вирок путіну продовжувати свою політику

Видача ордера на арешт, за словами політичного експерта Дениса Демидова, дає нам два суперечливі результати. З одного боку, це показує міжнародній спільноті, що більшість країн все-таки визнає путіна злочинцем. В певній мірі, це сковує його маневричність в міжнародній політиці. З іншого боку, ні росія, ні Україна не ратифікували Римський статут. Ба більше, США застосували санкції проти керівництва цього суду, оскільки не визнають його рішення щодо злочинів штатів в Афганістані. Для Китаю, як ми бачимо, цей закон теж нічого не означає.

«Значення рішення Гаазького суду є не таким вже й вагомим на міжнародній політичній арені, як може здатися. Багато країн не визнають цей суд. Виходить, посилатися на рішення суду за Римським статутом, який Україна не ратифікувала, досить є дивно. Тому це більше психологічний та інформаційний тиск, ніж застосування якихось реальних важелів впливу на путіна», - сказав експерт.

фото: reuters

До того ж, каже політолог, цей ордер може навіть укріпити владу російського президента всередині держави. Найближчі президентські вибори РФ мають відбутися 17 березня 2024 року. Новим елементом майбутніх виборів стане прошарок людей, безпосередньо пов'язаних з війною в Україні, - це солдати, які брали участь у «спеціальній воєнній операції», а також їхні сім'ї.

«Всередині росії про видачу ордера на арешт путіна або майже не згадують, або згадують з насмішками. Тому для громадян росії, які живляться тільки державними ЗМІ, нічого не зміниться. Можливо, якусь частину мешканців цієї країни це тільки більше підштовхне підтримувати свого диктатора, щоб показати всьому світу, що вони такі незалежні і що їх не взяти голими руками», - зазначив він.

фото: informator.ua

Що передувало

17 березня українці отримали маленьку юридичну перемогу над кривавою загарбницею — Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт володимира путіна. Його звинуватили в незаконній депортації дітей і незаконному переміщенні українців в росію. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: