«Заявити, що я тут назавжди»: що змінює закон про отримання громадянства України

носити паспорт

Напередодні Верховна Рада ухвалила закон, який передбачатиме складання іспитів із мови, основ Конституції та історії, аби отримати українське громадянство. Відтак, всі, хто претендують на "українців", мають подати письмову заяву про те, що в разі набуття громадянства складуть ці екзамени та протягом двох років нададуть результати іспитів.

Що змінює закон та як він працюватиме, дізнавалася ІА Дивись.info.

Іспити впродовж цього часу мають скласти також ті, хто отримав громадянство за визначні заслуги перед Україною, становлять державний інтерес для країни, проходять військову службу за контрактом, а також люди, які отримали дозвіл на тимчасове проживання. За невиконання зобов'язань покаранням слугуватиме втрата громадянства.

Ланцюжок від бабці до мене

Громадянин рф, який мешкає в нашій країні вже понад 10 років, розповів, що отримати українське громадянство стало свідомим вибором. У Львові він розпочав бізнес, створив сім'ю і зараз уже має постійну посвідку на проживання. Діє вона до 2029 року. Тяганина ж із документами на отримання громадянства триває щонайменше з 2019 року.

Денис каже, що опинився в Україні ще у 2012-му. Наступного року він вирішив відвідати батьків, які залишились на росії, а заодно - й поновити водійські права. Та помандрувати світом. Із цим не виникало жодних проблем, єдине - доводилось щоразу заповнювати міграційну карту.

Серед труднощів, які були, існувала лише історія з поновленням тимчасових посвідок:

«Раніше заяви на них видавались у паспортному столі. Чемно приходжу за місяць, там мені кажуть «у тебе ще місяць, нащо ти так спішиш, тобі всеодно рано, а у мене часу немає, приходь через тиждень, заповнимо». Прийшов через сім днів - а працівниця захворіла. Ще через тиждень - а це вже, виявляється, я не маю права подавати документи - пролетів із термінами. Потім за те, щоби це встигли зробити, просили близько 200 доларів. І так щоразу - щось виникало».

Та зараз Денис має постійну посвідку на проживання. Тож ця проблема відпала. Натомість додалася інша. У вересні цього року спливає термін дії водійських прав чоловіка. Аби їх поновити, наразі, варіант лише один - їхати на росію. Адже без громадянства тут це зробити нереально.

На питання, чому раніше чоловікові не вдалось отримати громадянства України, відповідає:

«Такої критичної потреби не було. Мандрували світом - обмежень не було. З одного боку, в росії маю батьків, елементарно вони боялись, що залишаться на самоті. З іншого - я нікуди не спішив, тому чемно чекав по 2-3 місяці на кожен наступний «папірець».

Але згодом я прийшов до того, що це дійсно потрібно. Насамперед - аби заявити простору, що я тут назавжди. Бо, навіть під час сімейних суперечок з майбутньою дружиною, я все одно бачив своє майбутнє в Україні. Кілька разів змінював місцепроживання і зрозумів, що тут для мене найкраще. І не лише. Я навіть батькам повідомив - моя мама заплакала, коли я їй сказав - моїм дітям не потрібно знати російську мову», — ділиться співрозмовник.

Моїм дітям не потрібно знати російську мову

Чоловік може отримати громадянство за двома аспектами. Перший стосується того, що він одружений з українкою і є у шлюбі з нею понад 4 роки. А другий - він має українські корені.

«Моя бабця із Криму. У мене є її свідоцтво про народження від 1942 року кримськотатарською мовою. На основі цих документів я хотів отримати громадянство. Коли почав цим займатись, то у міграційній службі сказали, що в актовому записі у їхній базі є багато помилок і інформація не збігається. Хиба була у році: зміна дати народження, було написано 1944, а не 1942 рік. Виправити це може або людина сама, або потрібне було свідоцтво про смерть, яке лежало у батьків. Поки його отримали, минуло безліч часу», — розповідає Денис.

Каже, що ці виправлення мав зробити кримський ДРАцс, установу якого перенесли до Херсону. На початку повномасштабного російського вторгнення, коли він звернувся до них із таким запитом, чоловікові повідомили, що все зроблять після Перемоги.

«Тоді я не зважав на історії із тимчасовою посвідкою, які зі мною часто ставалися. Нині ж я ставлю собі питання: з одного боку все добре, я у місці, де почуваю себе комфортно, а по факту - не вдається подати цих документів. За цей рік, від початку великої війни, яку розв'язала росія, я разів зо 5 не встигав застрибнути до останнього вагону. Якби подав ці документи до вторгнення, їх би вже розглядали під час війни, але я не встиг цього зробити. Потім ДРАцс відмовив, бо було не на часі.

Нині ж я ставлю собі питання: з одного боку все добре, я у місці, де почуваю себе комфортно, а по факту - не вдається подати цих документів

Згодом з'ясувалось, що треба зробити довідку про відсутність судимості, але вона видається на росії. У моєї мами закінчилось старе доручення, а нове взяти ми уже не можемо. Львівські нотаріуси відмовляють, бо їм заборонили співпрацювати із громадянами рф. Не працює також і пошта із країною-агресоркою. Переправили через Угорщину, звідти — до кацапстану», — продовжує співрозмовник.

Читайте також: росіянин спалив свій паспорт на підтримку українців (відео)

Пізніше, додає, були проблеми із перекладом свідоцтва про народження - документ банально не змогли прийняти в бюро.

«У ДРАцс ми буквально видерли той російський листок, радянське свідоцтво про народження, адже було потрібно зробити ланцюжок від моєї бабці до мене (через свідоцтво про народження мами, бабці, їхні свідоцтва про шлюб). Врешті, коли все вдалося, із документами на руках я приходжу до кінцевої інстанції. А мені повідомляють, що їм заборонили приймати росіян. І так щоразу. Тому зараз я чекаю довідку про відсутність судимості», — пояснює він.

Денис говорить, що ознайомився із новими нормами закону, який ухвалили напередодні, щодо отримання громадянства України. Додає: збільшилась кількість інформації, яку потрібно вивчити, але для нього це не є проблемою:

«Мене це не лякає. Єдине, мабуть, доведеться наймати не одного, а трьох репетиторів. Розумію, чому все так. У країні війна. Ми мусимо захистити себе від ворога, а будь-який громадянин росії зараз теоретично є ворогом. І це правильно».

«Відсіяти» тих, хто не хоче інтегруватись у суспільство

Голова ГО «Асоціація політичних наук» та політичний аналітик Дмитро Сінченко також позитивно оцінює закон і каже, що його потрібно було ухвалити вже давно.

«Це рішення вже давно перезріло, і дуже добре, що його нарешті ухвалили. Це правильно, коли громадянство надається не просто так, коли людина докладає зусиль, щоб його отримати, інтегрується в нашу культуру, в наш інформаційний простір. Розуміння нашої мови, нашої історії і нашої Конституції - це той мінімум, який необхідний, щоб людина стала свідомим громадянином України, це дозволить відсіяти тих, хто не планує по-справжньому інтегруватися в українське суспільство», — вважає фахівець.

І додає: такий іспит не завадило б пройти всім, хто станом на сьогодні вже має українське громадянство, щоби мати право голосу на виборах. Пояснює - це б дозволило щонайменше суттєво зменшити відсоток тих, хто не відчуває Україну своєю Батьківщиною і не вважає за потрібне знати державну мову і дотримуватись законів, а також дозволить підвищити компетенції виборців і покращити якість їх вибору.

Це правильно, коли громадянство надається не просто так, коли людина докладає зусиль, щоб його отримати

Більше про Закон

Його ухвалення є важливою і правильною ініціативою, особливо це відчувається зараз, після повномасштабного вторгнення рф на нашу територію, коли ми боремося з ворогом, щодня втрачаємо наших мужніх громадян, які б'ються за наше майбутнє на рідній землі, говорить адвокат і кандидатка юридичних наук Анна Даніель.

Пояснює, що громадянство України набувається:

 • за народженням;
 • за територіальним походженням;
 • внаслідок прийняття до громадянства;
 • внаслідок поновлення у громадянстві;
 • внаслідок усиновлення;
 •  внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров’я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім’ю;
 • внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;
 • у зв’язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;
 • внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;
 • за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Як отримати громадянство України іноземцеві чи людині без громадянства

Наша співрозмовиця каже, що згідно із статею 9 вказаного Закону передбачено, що у такому разі вони можуть здобути громадянство після виконання чітких умов:

«Порядок набуття громадянства це законодавча процедура впровадження справи про набуття громадянства. І вона передбачає низку етапів», — продовжує адвокат.

Після прийняття законопроєкту №7606 - 281 з'явилися додаткові вимоги.

Іноземці чи особи без громадянства повинні складати такі іспити:

 • з основ Конституції України;
 • історії України;
 • на рівень володіння державною мовою.

«На моє глибоке переконання, це є цілком логічним і таким, що відповідає міжнародній практиці, адже має на меті посилення значення та авторитету інституту українського громадянства», — вважає пані Даніель.

Нагадує, що з 2014 року і дотепер беззаперечним лідером серед країн, чиї громадяни стають українцями, є росія. Це стосується як територіального походження, так і процедури прийняття громадянства, уточнила вона.

За статистикою, якою ділиться юрист, за 8,5 років громадянами України стали 13 тисяч 343 росіянина за походженням, а ще 760 набули його за рішеннями президентів України.

Читайте також: До України через гуманітарні причини: скільки росіян отримали візи на в'їзд за 7 місяців

«З огляду на вищевикладене, держава має докладати максимум зусиль, щоб її громадянами ставали лише свідомі, порядні люди, які зробили вибір, зібрали й подали відповідний пакет необхідних документів, а відтепер ще й обов’язково поважатимуть і досконало знатимуть наш Основний Закон – Конституцію України, а також величну історію нашої країни й володітимуть українською мовою. І дуже добре, що завдяки появі таких додаткових вимог певна кількість осіб, яким це виконати буде «не під силу», не будуть прийняті до українського громадянства», — коментує вона.

Із 2014 року і дотепер беззаперечним лідером серед країн, чиї громадяни стають українцями, є росія

Що робити із такими, як нєвзоров?

У серпні 2019 року президент України Володимир Зеленський підписав указ, згідно з яким збільшив перелік документів, що можуть бути підставою для набуття громадянства України, розширивши перелік осіб, які можуть отримати українське громадянство, на іноземців та осіб без громадянства, які захищали Україну, і на громадян рф, які зазнали політичних переслідувань.

А торік у червні 63-річний російський блогер та журналіст Олександр Невзоров повідомив, що отримав громадянство України. Глава держави відповів на обурення українців щодо надання громадянства ексдепутатові російської Держдуми. Сказав, що Невзоров підтримує Україну.

«Я знаю, що він (невзоров — ред.) хотів полишити громадянство рф, бо підтримує Україну. Ми мали про це розмову, він є у списках», — зазначив президент.

Додав, що Україна має докладати зусиль, щоб дестабілізувати ситуацію в росії. «Якщо ми можемо хитати Росію, то треба це робити. Я вважаю, що це наша зброя теж — люди, будь-якого громадянства, які виступають за Україну», — сказав він.

Якщо ми можемо хитати росію, то треба це робити

«Отримували та отримують (громадянство - ред.) за діючою системою особи з неоднозначною репутацією, що не сприяє консолідації України у боротьбі з російською агресією», — коментує це так доктор політичних наук Василь Гулай.

Каже, що такі, як Невзоров, є окремою темою для дослідження.

«Але відсутня достатня відкрита інформація від комісії з питань громадянства при Президентові України, зокрема, не знаємо кому відмовили та не яких підставах. Зокрема, в минулі роки були повідомлення, що відмовляли добровольцям, які воювали в складі ЗСУ, а були громадянам росії, Білорусі, Грузії, із громадянства яких хотіли вийти», — зазначає наш співрозмовник.

Нагадаємо, у першому читанні Сейм Литви прийняв законопроєкт, який забороняє росіянам та білорусам подаватися на громадянство, а також купувати нерухомість у країні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: